VIDEO Z utečenca v Ghane do Bayernu: Inšpiratívny príbeh futbalovej hviezdy vás chytí za srdce!

Alphonso Davies žije svoj futbalový senAlphonso Davies žije svoj futbalový sen Zdroj: SITA/AP/Darryl Dyck

MNÍCHOV - Kanadský futbalový stredopoliar Alphonso Davies sa v aktuálnej sezóne 2019/2020 usadil v A-mužstve nemeckého šampióna Bayern Mníchov. Napriek stále tínedžerskému veku si už tento 18-ročný talent v živote preskákal kadečo.

Narodil sa v roku 2000 v utečeneckom tábore v Ghane, kam jeho rodičia utiekli pred občianskou vojnou v Libérii. Keď mal päť rokov, všetci sa ako utečenci presídlili do Kanady, kde Davies začínal robiť prvé futbalové kroky. Medzi seniorov premiérovo nakukol pred tromi rokmi v tíme Vancouveru Whitecaps, v ktorého drese zažil premiéru v zámorskej Major League Soccer, keď nemal ani šestnásť.

Začiatkom tohto roka sa presunul na "starý kontinente" - do nemeckého Bayernu Mníchov, kde sa v momente ocitol medzi viacerými hviezdami svetového futbalu. "Keď som prvýkrát prišiel do Mníchova, nemohol som tomu uveriť. Prvý človek, ktorého som zbadal, keď som vkročil do šatne, bol Arjen Robben. Myslel som si, že sa mi to sníva," vyhlásil Davies pre BBC Sport.

Vtipne popísal aj úvodné stretnutie s legendárnym holandským hráčom, ktorý po uplynulom ročníku 2018/2019 ukončil bohatú kariéru. "Prišiel ku mne, potriasol mi rukou a povedal: 'Ahoj, ja som Arjen'. Hlavou mi akurát preblesklo: 'Nemusíte sa mi predstavovať'," dodal šikovný mladík, ktorý v nemeckej I. bundeslige v deviatich stretnutiach stihol už dvakrát skórovať.

Adaptáciu v bavorskom veľkoklube mu uľahčil aj obranca Mats Hummels. Majster sveta 2014 však v medzisezónnom období odišiel do Borussie Dortmund. "Keď som podpísal zmluvu s Bayernom, zverejnil som na instagrame fotku, na ktorej držím dres. Zakrátko mi prišla správa od Matsa Hummelsa: 'Vitaj v tíme, teším sa na stretnutie s tebou.' Odpísal som mu: 'Ďakujem. Nemôžem sa dočkať, keď prídem'," priblížil virtuálne zoznámenie s Hummelsom.

Alphonso Davies v drese Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/AP/Ringo H.W. Chiu

Podľa nemeckého futbalového odborníka Raphaela Honigsteina čaká Daviesa skvelá budúcnosť. Problém momentálne vidí akurát v tom, že tréner "FCB" Niko Kovač inštinktívne viac verí skúsenejším hráčom. "Verím však, že existuje šanca, že s ním Bayern urobí to, čo v minulosti s Markusom Babbelom, Philippom Lahmom alebo Davidom Alabom, ktorých zapožičali do spriaznených klubov, kde mohli nabrať hernú prax. Možno by mohol ísť do Hoffenheimu alebo do Stuttgartu, kde by mohol ešte viac napredovať," zamyslel sa Honigstein.

Viac o téme: Bayern Mníchov Arjen Robben Alphonso Davies
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/AP/Darryl Dyck; VIDEO: YouTube/SportVideosMM, Vancouver Whitecaps FC
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články