Obrovská satisfakcia pre slovenskú reprezentantku: Na tento deň čakala desať rokov!

Martina HrašnováMartina Hrašnová Zdroj: TASR - Martin Baumann

DAUHA - Slovenská kladivárka Martina Hrašnová sa pri šiestej účasti na atletických majstrovstvách sveta druhýkrát prepracovala do finále. V Berlíne 2009 získala bronz a o medailu môže zabojovať aj o desať rokov neskôr v Dauhe 2019. Piatkovú kvalifikáciu zvládla ako najstaršia členka štartového poľa.

Tridsaťšesťročná Hrašnová absolvovala premiéru na MS už v Edmontone 2001, kde skončila na 23. priečke. O šesť rokov v Osake bola pôvodne trinásta a napokon ju klasifikovali na dvanástom mieste. Na nasledujúcom svetovom šampionáte dosiahla jeden z najväčších úspechov v kariére, v Moskve 2013 obsadila osemnástu pozíciu a do finále neprešla ani pri predchádzajúcom štarte v Pekingu 2015 (16. miesto).

"Po desiatich rokoch je to opäť moje finále, som proste rada. Nechcem však mať priveľké oči. Bola som zvyknutá trénovať takto dva dni za sebou a vždy ten druhý deň bol horší, pretože sa dostavila únava. Nie je to len o dvoch, troch pokusoch, ráno tomu predchádzala posilňovňa, dlhá rozcvička. To je niekoľko hodín, ktoré som dnes strávila nie jednoduchým pohybom. Aj psychické vypätie zoberie veľa, potrebujem sa čo najrýchlejšie zregenerovať a vynasnažím sa predviesť čo najlepší výkon. Pre mňa by bolo ideálne, ako to býva štandardne na podujatiach, že mávame deň pauzu medzi kvalifikáciou a finále. Žiaľ, teraz to tak nie je a ja sa s tým popasuje, ako budem môcť," povedala dvojnásobná vicemajsterka Európy (2012, 2014).

Martina Hrašnová Galéria fotiek (12) Zdroj: TASR - Martin Baumann

Dvanásťčlenné finále, do ktorého nastúpi s deviatym najlepším pokusom z kvalifikácie, čaká na slovenskú reprezentantku už v sobotu o 18.25 SELČ. Krátky čas na odpočinok môže nahrávať jej mladším súperkám: "Som medzi nimi celkom výrazne najstaršia, nebudeme to tajiť. Vidím to trošku ako nevýhodu pre mňa, ale moja vôľa je veľká a budem snažiť urobiť čo najviac. Nie som najmladšia, regenerácia mi bude chýbať v porovnaní s mladšími dievčatami, určite im to pôjde lepšie."

Aj z tohto pohľadu padlo Hrašnovej vhod, že kvalifikačný limit 72 metrov splnila už druhým hodom a nemusela absolvovať ďalší: "Každý ušetrený pokus a čas medzitým sú pre mňa bonus. Išlo to veľmi dobre, presne tak, ako som si mohla priať. Snažila som sa čo najviac koncentrovať. Po prvom hode, ktorý bol veľmi dobrý, som sa nechcela dostať hlavou do oblakov a sústredila som sa opäť. Som rada, že druhý hod vyšiel ešte lepšie, naozaj lepšie som si to nevedela ani predstaviť. Som rada, že to vyšlo hneď druhým pokusom."

Martina Hrašnová Galéria fotiek (12) Zdroj: SITA/AP Photo/Hassan Ammar

Kladivárky si špecifické podmienky šampionátu vyskúšali hneď v úvodný súťažný deň. "Tréningové podmienky boli doteraz veľmi náročné, ale na samotnom štadióne to bolo veľmi dobre zvládnuté. Aj prechody medzi klimatizovanou zvolávacou miestnosťou a štadiónom boli veľmi rýchle a na samotnom štadióne bolo veľmi príjemne. Je to veľmi príjemné prekvapenie, dokonca kruh v takejto krajine, kde nemajú kladivárov, bol pripravený veľmi dobre," povedala Hrašnová, ktorá veľmi rýchlo zabezpečila Slovensku umiestnenie v elitnej dvanástke.

Nastúpila hodinu po osemstovkárke Gabriele Gajanovej, ktorej premiéra na MS nevyšla podľa predstáv: "Gabika bude ešte dlho prinášať radosť Slovensku. Všetko má ešte pred sebou, je to naše mláďatko a som rada, že sa sem vôbec dostala. Je moja spolubývajúca, viem, že je šikovné dievča, ktoré to ešte ukáže. Dúfam, že aj ja ešte pár rokov budem robiť radosť, zatiaľ ma to baví a teším sa na sobotu."

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 12
Viac o téme: Martina Hrašnová
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR - Martin Baumann
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články