Dvojmiliónová krajina šokovala jasného favorita: Majstri sveta hromžia na rozhodcov!

Slovinsko si zahrá o európsky titulSlovinsko si zahrá o európsky titul Zdroj: Profimedia

ĽUBĽANA - V koncovke úvodného setu štvrtkového zápasu semifinále majstrovstiev Európy volejbalistov medzi Slovinskom a Poľskom (3:1) došlo k veľkej chybe rozhodcov.

Vo chvíli, keď Poliaci na palubovke v Ľubľane viedli 20:17, si nevšimli, že domáci úspešne zakončili útok až zo štvrtého dotyku. Napriek vehementným protestom Poliakov namiesto 21:17 pre nich bolo "iba" 20:18.

Pri smeči Dawida Konarského sa na sieti dotkol lopty domáci Dejan Vinčič a následne ju prijal Klemen Čebulj. V tej chvíli Vinčič mával rukou na libero Jana Kovačiča, aby poslal loptu na druhú stranu. Tá však doputovala k Čebuljovi, ktorý nepovoleným dotykom číslo štyri zakončil útok Slovincov.

Slovinsko si zahrá o Galéria fotiek (6) Zdroj: Profimedia

Slovinci nakoniec prvý set vyhrali 25:23. V druhom dejstve síce dominovali Poliaci (26:24), ale následné dve časti hry ovládli Slovinci (22, 23) a prenikli do finále kontinentálneho šampionátu.

"Výsledok stretnutia v Ľubľane podľa mňa výrazne ovplyvnila situácia z prvého setu. Škoda, že rozhodcovia v tej chvíli urobili chybu. Za stavu 20:17 pre nás nevideli, že súper sa dotkol lopty štyrikrát," povedal pre web sport.pl niekdajší poľský volejbalista Daniel Pliňski. Poľsko sa v sobotňajšom zápase o 3. miesto stretnú s horším z dua Srbsko - Francúzsko.

Vital Heynen Galéria fotiek (6) Tréner poľskej reprezentácie Vital Heynen Zdroj: Profimedia

Poľská reprezentácia vyhrala posledné dve majstrovstvá sveta, v auguste si poradila so Slovincami v olympijskej kvalifikácii, ale vo štvrtok večer v ľubľanskom kotli s takmer 12-tisíc divákmi bola porazená. "Stratili sme trochu hlavu. A tiež správne vnímanie a pocit hry," bilancoval belgický tréner Vital Heynen.

Na otázku, či budú bronzové medaily len slabou útechou, Heynen prikývol. "Prišli sme bojovať o zlato. Musíme zistiť, čo nefungovalo. O sobote nikto nechce hovoriť," priznal. Slovinský tím sa prekonával a dokázal ubrániť aj naturalizovaného Kubánca Leóna. "Ukázali sme im, že nás nemôžu podceňovať. Aj keď priviedli Leóna, ktorého každý považuje za boha. Finále sme si zaslúžili," povedal smečiar Klemen Čebulj.

Podľa slovinských médií volejbalistov motivovali aj sebavedomé, až arogantné komentáre Poliakov pred semifinálovým zápasom. "Podcenili nás, ale my sme im v horúcom kotli predviedli, kto je kráľom Ľubľany. Hovorili, že máme úzky káder a je nás len šesť. Ale nás bolo dvanásťtisíc," pripomenul blokár Alen Pajenk, hrajúci práve poľskú ligu za Radom, koľko fanúšikov mali vo štvrtok večer domáci za chrbtom.

Súboj o zlato si môžu Slovinci v nedeľu zopakovať s Francúzskom, s ktorým v roku 2015 prehrali, alebo narazia na Srbov. O tom sa rozhodne dnes v Paríži. "Ak budeme hrať takto, nikto nás nemôže zastaviť," dodal kapitán Tine Urnaut, s 18 bodmi najlepší hráč víťaznej zostavy. Slovinci navyše budú mať výhodu, že hrali už vo štvrtok.

Viac o téme: Poľsko Slovinsko
  • Zdroj: SITA, ČTK