Slafkovský si vypádloval postup medzi elitu, Martikán a Beňuš také šťastie nemali

Alexander SlafkovskýAlexander Slafkovský Zdroj: TASR/Martin Baumann

SEU D'URGELL- Slovenský reprezentant Alexander Slafkovský postúpil do finále súťaže kanoistov na majstrovstvách sveta vo vodnom slalome v španielskom Seu d'Urgell. V sobotňajšom predpoludňajšom semifinále Slafkovský obsadil štvrté miesto, víťazom sa stal úradujúci olympijský víťaz Francúz Denis Gargaud Chanut. Slafkovský za ním zaostal o 1,42 s, obaja absolvovali jazdy bez trestných sekúnd.

Desaťčlenné finále C1 bude bez ďalších dvoch Slovákov Mateja Beňuša a Michala Martikána. Beňuš so 4 trestnými sekundami skončil na 16. priečke a Martikán po dodatočnej 50-sekundovej penalizácii na predposlednej bránke klesol až na 29. miesto v 30-člennej konkurencii semifinalistov. Finále C1 sa začne o 12.03 h.

"Sú to majstrovstvá sveta, snažil som sa ísť čo najrýchlejšie. Bohužiaľ, už v hornej časti sa mi špička lode dotkla jednej z bránok. S dvojsekundovou penalizáciou som vedel, že musím ešte trochu pritlačiť. Potom však prišiel druhý ´ťuk´a ten ma už stál finále. Vedel som, že do finále bude strašne ťažké postúpiť, lebo je tu ´ľahká´ voda. S jazdou som však spokojný, škoda len tých dvoch ´ťukov´, ale nemám sa za čo hanbiť. Hranica medzi úspechom a neúspechom je strašne tenká," uviedol Matej Beňuš.

Matej Beňuš Galéria fotiek (3) Matej Beňuš Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Druhá miestenka do Tokia

"Mám veľmi dobrý pocit, ale je to len polovica z dnešného dňa. Sústredím sa na finále, verím, že ukážem to najlepšie zo seba. Dúfam, že nesklamem fanúšikov. Splnili sme jeden z troch cieľov na týchto majstrovstvách sveta. Máme olympijskú miestenku, ale preteky pokračujú ďalej," skonštatoval Alexander Slafkovský.

Zásluhou Slafkovského má Slovensko istotu druhej olympijskej miestenky vo vodnom slalome na OH 2020 v Tokiu. V súťaži kanoistov ich v Seu d´Urgell rozdajú jedenásť a 36-ročný Lipták skončí najhoršie na desiatom mieste. Prvú miestenku vybojovali už vo štvrtok v K1 žien Mintálová a Dukátová postupom do semifinále.

Slovenský reprezentant v C1 Galéria fotiek (3) Zdroj: TASR - Martin Baumann

V semifinále K1 ženy neuspela ani jedna zo Sloveniek, desaťčlenné finále bude bez Elišky Mintálovej aj Jany Dukátovej. Iba 20-ročná Mintálová urobila počas svojej semifinálovej jazdy dve chyby a so 4 trestnými sekundami skončila na 22. mieste. Ak by predviedla čistú jazdu, tešila by sa z postupu do finále.

Skúsená Dukátová síce "nenaťukala", ale jej príliš opatrná jazda ju do desiatky postupujúcich nevyniesla. Majsterka sveta spred 13 rokov skončila dokonca za Mintálovou na 24. pozícii. Najrýchlejšia spomedzi tridsiatky semifinalistiek bola Nemka Ricarda Funková. Mintálová za ňou zaostala o 7,91 s, Dukátová až o 9,21 s. Finále ženského kajaku sa začne o 12.40 h.