Slovensko s miestenkou na olympiádu: Slafkovský internú kvalifikáciu nerieši

Slovenská hliadka 3xC1 v zložení, zľava Michal Martikán, Alexander Slafkovský a Matej Beňuš Slovenská hliadka 3xC1 v zložení, zľava Michal Martikán, Alexander Slafkovský a Matej Beňuš Zdroj: TASR - Oliver Ondráš

SEU D'URGELL - Slovenský singlista Alexander Slafkovský obsadil na MS vo vodnom slalome v španielskom Seu d'Urgell 4. miesto. V sobotnom finále zaostal za víťazným Francúzom Cedricom Jolym o 1,81 sekundy. Striebro získal domáci Ander Elosegi (+0,51 s) a bronzový bol Slovinec Luka Božič. Tomu vyšiel spodok trate a Slafkovského zdolal o 73 stotín.

"Je to taký úsmev cez slzy. Chcel som spraviť radosť divákom, aj tým, ktorí sem prišli. Dopustil som sa viacerých chybičiek, ktoré sú však v Seu drahé a napokon mi to stačilo až na 4. miesto. Som rád, že som mohol reprezentovať Slovensko vo finále, ale ešte je na čom pracovať," povedal Slafkovský pre RTVS.

Tridsaťšesťročný Slafkovský sa medzi elitnou desiatkou predstavil ako jediný Slovák. Matej Beňuš aj Michal Martikán nezvládli semifinále a nepostúpili. Slafkovský predviedol vo finále čistú jazdu, trať zvládol bez výraznejších zaváhaní, rýchlostne však zaostal za najlepšou trojicou. Nepodarilo sa mu tak rozšíriť bohatú medailovú zbierku. Na konte má dve individuálne striebra (2013 a 2017) a desať zlatých v tímovej súťaži, vrátane tej z tohtoročného šampionátu.

Alexander Slafkovský Galéria fotiek (2) Zdroj: profimedia.sk

Napriek neúčasti na stupňoch víťazov však Slováci splnili základný cieľ a vybojovali miestenku na budúcoročné olympijské hry v Tokiu. V Seu pokračovala interná kvalifikácia o OH, Slafkovský bol pred šampionátom na treťom mieste v minitabuľke, vďaka úspešnému výsledku v Seu sa dostal na prvé miesto, definitívne sa rozhodne na ME 2020 v Londýne. "Miestenka bola dôležitá, bol to základ. Nejaké body v kvalifikácii vôbec neriešim, ani neviem akú mám pozíciu v tabuľke, počkám si na koniec, keď mi povedia, či pôjdem do Tokia alebo nie," dodal Slafkovský.

Vo finále kajakárok získala zlato Slovinka Eva Terčeljová, ktorá zdolala Austrálčanku Jessicu Foxovú o 0,42 sekundy. Bronz vybojovala Novozélanďanka Luuka Jonesová s mankom 0,5O s na víťazku. Slovenky sa medzi najlepších desať neprebojovali. Eliška Mintálová skončila v semifinále na 22. mieste, o dve priečky za ňou bola Jana Dukátová. Svojou účasťou v semifinále však zabezpečili miestenku na OH 2O2O v K1.

Viac o téme: Michal Martikán Matej Beňuš Alexander Slafkovský