Rusko nie je plnohodnotnou súčasťou medzinárodnej športovej rodiny už roky: Rútime sa do priepasti!

RUSADA - logo Ruskej antidopingovej agentúry
RUSADA - logo Ruskej antidopingovej agentúry

DAUHA - Rusko nie je plnohodnotnou súčasťou medzinárodnej športovej rodiny už niekoľko rokov, lebo ho riadia nekompetentní ľudia. A tiež úradníci zapletení do rokmi sa naťahajúcich dopingových škandálov. To sú slová Jurija Ganusa, šéfa Ruskej antidopingovej agemtúry RUSADA, ktorý ich adresoval aj médiám.

Mená konkrétnych ľudí zodpovedných za tieto problémy neuviedol. Požaduje však výmenu najvyšších športových funkcionárov v najväčšej krajine sveta vrátane štátnych úradníkov, ktorí majú v kompetenciách šport.

RUSADA čelí hrozbe ďalšej suspendácie pre podozrenie zo zmanipulovania vzoriek zo svojho laboratória, ruská atletika nie je súčasťou medzinárodných štruktúr už 4 roky. Aj na práve prebiehajúcich MS v katarskej Dauhe nemajú ruskí atléti právo štartovať pod vlajkou svojej krajiny. "Zaslúžime si plné členstvo v medzinárodných športových inštitúciách, ale podmienkou je odstrániť nesprávne prístupy a metódy ľudí, ktorí nás zaviedli do slepej uličky a zdiskreditovali pred celým svetom. Je treba rozlišovať, kto naozaj pracuje v prospech štátu a kto ničí jeho povesť a meno," napísal Ganus.

Šéf RUSADA sa cíti byť podvedený tými, ktorí mu mali pomáhať. Teda ľuďmi, ktorí sfalšovali údaje so vzorkami ruských športovcov z moskovského laboratória. "Snaha chrániť dopingových hriešnikov nie je nič iné ako ničenie športovej budúcnosti nastupujúcej generácie. My nestojíme na okraji priepasti, my sa do nej rútime a jej hĺbku je ťažké predvídať," kriticky uviedol Ganus.

RUSADA mala až do vlaňajšieho septembra zastavenú činnosť pre systematické krytie dopingu ruských športovcov na vrcholných športových akciách vrátane ZOH 2014 v Soči. Pokiaľ sa potvrdí aktuálne ďalšie podozrenie o manipulácii s údajmi z moskovského laboratória, Medzinárodná antidopingová agentúra (WADA) opäť potrestá svojho ruského partnera zastavením činnosti na medzinárodnej úrovni. V takom prípade by ruským športovcov hrozila neúčasť na OH 2020 v Tokiu. RUSADA má čas vyjadriť sa do 9. októbra.


Tagy: RUSADA Jurij Ganus

Zdroj:
SITA
Foto:
AP Photo/Alexander Zemlianichenko

DISKUSIA