Športovú obec Kuzminovej koniec neprekvapil: Dosiahla prakticky všetko, čo sa dalo!

Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová ukončila športovú kariéru
Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová ukončila športovú kariéru

BRATISLAVA - Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová definitívne ukončila aktívnu kariéru. Na stredajšej tlačovej konferencii oznámila, že napokon nebude pokračovať ani v štafete. Pôsobenie v individuálnych pretekoch ukončila v apríli po sezóne Svetového pohára.

"Biatlonu som sa venovala 20 rokov, viac ako polovicu života. Vždy som išla na plné obrátky, aby som si splnila sny a potešila fanúšikov. Zažila som mnoho krásnych vecí. Napriek všetkému prišiel čas, aby som spravila jedno zo svojich najväčších rozhodnutí v živote a oznámila, že ukončujem aktívnu kariéru," povedala v emotívnom prejave Kuzminová.

"Končí veľká osobnosť biatlonu aj celkovo športu. Dala do toho všetko, preto bola taká úspešná. Jej rozhodnutie sa rodilo dlhší čas, neprišlo to zo dňa na deň. Bolo to plánované. Ona ešte uvažovala o výpomoci v štafetách, ale ak by sa dostala v tréningoch do formy, potom sa by sa mohla postaviť aj do individuálnych pretekov a to už nechcela. Ja osobne som si myslel, že skončí. Podpísalo sa pod to viacero faktorov, ktoré prichádzajú s vekom, v jej prípade ešte aj rodina, keďže je mamou dvoch detí. My sme spolu trávili počas kariéry dosť času, lebo sme boli istý čas aj tréningoví sparingpartneri. Verím, že Nasťa zostane nadlho motiváciou pre ostatných športovcov," uviedol bronzový medailista zo ZOH 2010 a aktuálne viceprezident Slovenského zväzu biatlonu Pavol Hurajt pre SITA. A práve vo Vancouveri 2010 spolu s ním brala cenné kovy aj Kuzminová - zlato v šprinte a striebro v stíhačke. 

Svoj pohľad na odchod Kuzminovej zo súťažnej biatlovej scény poskytla agentúre SITA aj jej reprezentačná predchodkyňa Martina Halinárová. "Myslím si, že spravila dobre. Aj z toho pohľadu, že chce byť už pri deťoch, navyše dosiahla prakticky všetko, čo sa dalo, takže končí v najlepšom čase," povedala na úvod Halinárová, ktorú rozhodnutie 35-ročnej ruskej rodáčky nezaskočilo: "Skôr by ma prekvapilo, keby sa rozhodla pokračovať pre štafetu. Keď som túto myšlienku prvýkrát počula, tak som sa zasmiala. To jednoducho nejde len tak. Keby pokračovala s tým, že bude pomáhať v štafete, tak by som tomu nerozumela. Bola by to podľa mňa hlúposť. Nedá sa nič nerobiť a potom sa postaviť na štart, teda aspoň v tomto športe rozhodne nie. To by ani nebolo hodné olympijskej víťazky, ktorá bola vždy dobre pripravená a išla na sto percent, ak nie viac. Ako matka a bývalá pretekárka ju viem pochopiť. Som presvedčená, že v najlepšom treba prestať a Nasťa to dokázala. Teraz sa ukáže pravá tvár slovenského biatlonu. Je možné, že štafetu ani nebudeme môcť postaviť. Z tohto pohľadu je to zlé a škoda, že končí. Upozorňovala som na to už dávnejšie, jedna Fialková nás nezachráni. Do biatlonu idú veľké peniaze, ale nie na mládež."


Tagy: Anastasia Kuzminová Pavol Hurajt Martina Halinárová

Zdroj:
TASR, SITA
Foto:
TASR/Jaroslav Novák; Bideo: Športky/Martin Bublavý

DISKUSIA