Kozákov asistent sa na zápas proti Brage teší: Mám tu rodinu, budem mať rôzne myšlienky

Xavier de Sousa Simoes
Xavier de Sousa Simoes

BRAGA - Pre niektorých členov výpravy futbalistov Slovana Bratislava bude štvrtková portugalská konfrontácia v 2. kole Európskej ligy v Brage špecifická. Najviac však pre Xaviera de Sousu Simoesa, asistenta hlavného trénera Jána Kozáka ml. Simoes je totiž pôvodom Portugalčan.

Kozákov asistent sa na zápas prirodzene teší. "Je to super, že tu budeme hrať. Mám tu rodinu, budem mať rôzne myšlienky. Ale nepochádzam z Bragy, som z Lisabonu a fandím Sportingu. Nie som nejaký obrovský fanúšik, ale ak hrajú nejaký zápas, tak im držím palce. Ale som aj hrdý Slovák a chcem ukázať, že pôsobím v dobrom tíme," uviedol Simoes. Na Slovensku je od svojich pätnástich rokov, jeho rodičia tam študovali.

Simoes prezradil, že v Brage ešte nebol, navštívil iba neďaleké Porto. Futbalistov Bragy a ich štýl hry však dobre pozná: "Braga je kvalitný súper, určite budú hrať útočne. Majú veľa Brazílčanov aj Portugalčanov, ktorí sú silní na lopte. Hrajú systém 4-4-2, ale pripravili sme sa na to a môžeme ukázať, čo vieme."

V Slovane najskôr pôsobil 35-ročný Portugalčan ako kondičný tréner, po odvolaní trénera Martina Ševelu si ho za asistenta vybral Ján Kozák. "S Janom sme spolu robili v B-tíme, máme spolu niečo odžité. Poznám jeho šiesty zmysel. Ale vnímam to ako česť a chcem Slovanu odovzdať maximum." Do Bragy sa na Simoesa prídu pozrieť jeho príbuzní, musel im teda vybaviť zopár lístkov. "Mali by prísť teta a niektorí súrodenci. Fandia my, celá rodina podporuje a fandí Slovanu," dodal s úsmevom.

Na klubovej úrovni sa slovensko - portugalská konfrontácia v pohárovej Európe odohrala naposledy v roku 2008. FC Petržalka vtedy podľahla v 1. kole pohára UEFA práve Brage 0:2 doma a 0:4 vonku. Fanúšikovia si však iste spomenú aj na obdobie zo sezóny 2005/2006, Petržalčania vtedy v H-skupine Ligy majstrov zdolali Porto na jeho ihrisku 3:2, doma uhrali bezgólovú remízu. Slovenský futbal vtedy zanechal na juhozápade Európy výraznú stopu, no nielen preto Braga Slovan nepodcení. "Portugalská nátura je taká, že nepodcenia súpera nikdy. Vždy sa na každého pripravia dôkladne," uviedol Simoes.

Slovanisti pristáli v Porte v stredu popoludní pred 13.00 h miestneho času (12.00 SELČ), následne sa výprava presunula autobusmi do 50 km vzdialenej Bragy. Po prílete pobavil spoluhráčov Dominik Greif. Brankár Slovana bol pred sezónou v určitom okruhu posíl, ktoré si vyhliadlo FC Porto. Z prestupu napokon nebolo nič, Greif podpísal so Slovanom novú zmluvu. Po vstupe na portugalskú pôdu však 22-ročný brankár vyhlásil: "Konečne doma."


Tagy: ŠK Slovan Bratislava Ján Kozák ml.

Zdroj:
TASR
Foto:
skslovan.com

DISKUSIA