Deväť tímov a jediný cieľ: Basketbalová liga štartuje, jedna dôležitá vec opäť absentuje

Peter Mičuda
Peter Mičuda

BRATISLAVA - S nezmeneným počtom účastníkov, ale s viacerými novinkami vstúpi do ďalšieho ročníka najvyššia basketbalová súťaž – Slovenská basketbalová liga. Pred otváracím duelom novej sezóny odprezentoval najdôležitejšie informácie riaditeľ súťaže Peter Mičuda.

SBL-ku nepostihol počas leta klesajúci trend účastníkov, ako je tomu v rôznych súťažiach naprieč Slovenskom. V novej edícii tak pokračuje rovnaký počet účastníkov ako v sezóne 2018/2019. "Je to najpozitívnejšia správa na základe toho, že boli medializované správy o tom, že niektoré kluby majú problémy. Takže som rád, že sa k novému ročníku postavili veľmi dobre. Vzhľadom na zloženie kádrov, výsledky prípravných zápasov s českými, rakúskymi a maďarskými klubmi, tak to vyznieva veľmi pozitívne. Už prvé kolo nám možno ukáže, ako na tom kluby sú, ale o úroveň najvyššej mužskej súťaže na Slovensku nemám obavy," povedal Mičuda.      

Majstrovský titul obhajuje Inter Bratislava, triumf v Slovenskom pohári Patrioti Levice. Práve tieto dva kluby sa prihlásili aj do pohárovej Európy. Družstvo z Pasienkov sa predstaví v skupinovom fáze Európskeho pohára FIBA, Levičania sú opäť súčasťou Alpsko-jadranského pohára. Tento fakt Mičudu potešil:

"Bolo to dlho očakávané. Keď to zoberiem z pohľadu hráčov a možno aj výsledkov reprezentácie, tak klubom a hráčom chýba dlhodobo medzinárodná skúsenosť, preto som rád, ako k tomu kluby pristúpili. Inter sa predstaví v Európskom pohári FIBA a Levice si opäť zahrajú Alpsko-jadranský pohár, takže aspoň nejaké medzinárodné skúsenosti budú. Samozrejme, klub nemôže suplovať reprezentáciu, čiže nadväzne na to musí byť vytvorená aj príprava reprezentácie. Verím, že sa ukáže, že klubová úroveň na Slovensku je porovnateľná s ligami strednej Európy."      

Počas sezóny sa fanúšikovia môžu tešiť v tradičnom februárovom termíne na boje o Slovenský pohár a po ročnej prestávke sa opäť na jednom mieste stretnú najlepší ligoví basketbalisti v rámci SBL. Dejiskom All Star zápasu budú v decembri Levice. "Je to dobré pre divákov a hráčov, ktorí majú možnosť ukázať sa, že patria k top hráčom na Slovensku. Pre fanúšikov a pre nás to bude mať pozitívny vplyv, pretože priblížime hravú časť basketbalu bližšie k ľuďom,“ myslí si riaditeľ súťaže.

SBL pokračuje v spolupráci so spoločnosťou Spalding, ktorá je oficiálnou hracou loptou súťaže a tiež so spoločnosťou Peak, ktorá dekoruje počas sezóny najlepších jednotlivcov. "Obe spolupráce beriem ako pomoc. Na jednej strane, ide o pomoc klubom, keďže sa nemusia trápiť so zháňaním lôpt a majú tak zabezpečené materiálne vybavenie. Oceňovanie hráčov mesiaca a najlepších ligových basketbalistov po základnej časti, resp. po play off, je pozitívna motivácia. Na strane druhej, dlhodobo nám absentuje generálny partner ligy, no ja verím, že túto otázku čoskoro tiež vyriešime,“ uviedol Mičuda.

Diváci si opäť môžu zakúpiť lístky na jednotlivé zápasy z pohodlia domova a tiež si môžu vychutnať priame prenosy zo všetkých ligových stretnutí v novej sezóne. "Som rád, že pokračuje spolupráca s Huste.sk, kde odvysielajú všetky ligové stretnutia. V tejto chvíli rokujeme s RTVS, ktorá podobne ako v predchádzajúcom ročníku, je ochotná odvysielať určitý počet zápasov z SBL-ky. Veríme, že nám to otvorí cestu k novým partnerom a divákom," uzavrel riaditeľ SBL.

Program úvodného kola SBL 2019/2020:
piatok 4. októbra o 19.00 h.:

BC Prievidza – Patrioti Levice

sobota 5. októbra o 18.00 h.:
Inter Bratislava – Iskra Svit
BKM Lučenec – MBK Rieker COM-Therm Komárno

o 19.00 h:
BK Slávia Žilina – BK AK 04 AC LB Spišská Nová Ves

Dôležité termíny v sezóne 2019/2020:
kvalifikácia Slovenského pohára: MŠK BO Holíč - MŠK Iskra Petržalka – 2. novembra a 21. decembra 2019
All Star Game: december 2019
Slovenský pohár: 13. – 15. februára 2020
asociačný termín: 17. – 25. februára 2020
záverečné kolo základnej časti: 28. marca 2020
štvrťfinále play off – hrá sa na tri víťazné zápasy: 4., 8., 11. (14., 16.) apríla 2020
semifinále play off: hrá sa na tri víťazné zápasy – 18., 22., 25. (29. apríla, 2. mája) 2020
finále play off – hrá sa na štyri víťazné zápasy: 9., 13., 16., 20. (23., 27., 30.) mája 2020


Tagy: BC Prievidza Iskra Svit BK Inter Bratislava Peter Mičuda Patrioti Levice BKM Lučenec BK Slávia Žilina BK AK 04 AC LB Spišská Nová Ves

Zdroj:
TASR
Foto:
TASR/Pavel Neuabuer

DISKUSIA