Futbalový gigant z Barcelony sa k tomu konečne odhodlal: Rozhodnutie bolo takmer jednohlasné

Josep María Bartomeu
Josep María Bartomeu

BRATISLAVA - Krátko pred nedeľňajším vydareným zápasom Primera División 2019/2020 proti FC Sevilla (4:0) sa na výročnom zasadnutí členov španielskeho futbalového klubu FC Barcelona hlasovalo aj za odobratie vyznamenaní, ktoré organizácia zo štadióna Camp Nou v minulosti udelila generálovi Franciscovi Francovi. Niekdajší diktátor je v Španielsku dodnes stelesnením tyranie, v krajine vládol dlhé obdobie v rokoch 1938 - 1973.

Ešte v roku 1954 FC Barcelona udelil Francovi zlaté klubové insígnie. Neskôr v roku 1971 politik od Kataláncov dostal pamätnú medailu pri príležitosti otvorenia viacúčelovej športovej haly Palau Blaugrana. Keď klub v roku 1974 oslavoval 75. výročie založenia, musel udeliť Francovi špeciálny zhotovený medailón. Za odobratie týchto vyznamenaní hlasovalo až 671 prítomných, dvaja boli proti a siedmi za zdržali.

Prezident klubu Josep María Bartomeu pripustil, že s týmto rozhodnutím mali prísť už dávno. Myšlienkou sa pohrával už jeho predchodca Joan Laporta v roku 2003, vtedy však v klube nevedeli nájsť príslušnú dokumentáciu spred niekoľkých desaťročí. Laporta vtedy vyhlásil, že tento krok má znamenať poctu všetkým členom barcelonského klubu, ktorí "museli žiť počas tohto temného obdobia španielskej histórie".


Tagy: FC Barcelona Josep María Bartomeu

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka Primera Division
Zdroj:
SITA
Foto:
SITA/AP/Eugene Hoshiko

DISKUSIA