Blýska sa slovenskému hokeju na lepšie časy? Cez draft NHL by mohlo prejsť až sedem talentov

Na snímke vľavo hráč Švajčiarska Alessandro Villa a vpravo hráč Slovenska Martin Chromiak v zápase základnej A skupiny Hlinka Gretzky Cup hráčov do 18 rokov Slovensko - Švajčiarsko
Na snímke vľavo hráč Švajčiarska Alessandro Villa a vpravo hráč Slovenska Martin Chromiak v zápase základnej A skupiny Hlinka Gretzky Cup hráčov do 18 rokov Slovensko - Švajčiarsko

TORONTO - Podľa pondelňajšej správy Centrálnej skautingovej organizácie (CSS) zámorskej NHL by sa na najbližšom drafte mohlo objaviť až sedem slovenských hokejistov. V zozname hráčov, ktorých sa v aktuálnej sezóne oplatí sledovať, figurujú brankár Samuel Hlavaj, obrancovia Oliver Fatul, Samuel Kňažko, Marko Stacha a útočníci Martin Chromiak, Matej Kašlík a Samuel Rehák.

Najväčším favoritom na draftovú pozíciu číslo jeden je kanadský krídelník Alexis Lafreniére. Informácie priniesol oficiálny portál profiligy. Sedemnášťročný Lafreniére bol v minulej sezóne najužiťočnejším hráčom juniorskej súťaže QMJHL a zároveň sa stal mužom sezóny v rámci troch najkvalitnejších juniorských líg združených pod hlavičkou CHL. Talentovaný forvard potvrdzuje svoje kvality aj v úvode aktuálneho ročníka, keď v drese Rimouski Océanic nazbieral 19 bodov (6+13) v 8 štartoch.

"Vždy je to istý tlak, keď sa môžete stať draftovou jednotkou. Snažím sa na to príliš nezameriavať. Chcem byť lepší každý deň, v každom zápase aj tréningu. Sústredím sa na to, aby som sa zlepšoval ako hráč. Cítim, že oproti minulej sezóne som oveľa lepší v ofenzíve," uviedol pre NHL.com.

Lafreniére sa ocitol v skupine 26 hráčov, ktorí dostali od CSS hodnotenie A. To sa udeľuje hokejistom s potenciálom na úspech v prvom kole draftu. Známka B patrí hráčom určeným pre druhé až tretie kolo, C je pre mladé talenty so šancou presadiť sa v treťom až šiestom kole. Práve posledná možnosť sa týka všetkých spomenutých Slovákov.

V dobrom svetle sa ukazuje na začiatku sezóny najmä kapitán slovenskej "osemnástky" Samuel Kňažko hrajúci v juniorskom tíme fínskeho TPS Turku, ktorý v 14 zápasoch získal 11 bodov (3+8). Na severe Európy vo švédskom Malmö pôsobí útočník Matej Kašlík a v zámorskej QMJHL za Sherbrooke Phoenix chytá Samuel Hlavaj. Útočník Martin Chromiak spolu s obrancom Markom Stachom dostávajú priestor v Tipsport lige v drese Trenčína, bek Oliver Fatul háji farby Zvolena. Posledný z vybranej sedmičky Samuel Rehák je súčasťou projektu SR "18".


Tagy: Samuel Hlavaj Martin Chromiak Samuel Rehák

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka slovenskej Tipsport Extraligy
Zdroj:
SITA
Foto:
TASR/AP/Codie McLachlan

DISKUSIA