Príjemný chlpatý rekord, futbalová renesancia: Squadra Azzurra po 65 rokoch prepíše históriu

Talianska reprezentáciaTalianska reprezentácia Zdroj: TASR/AP/Hakob Berberyan

RÍM - Talianski futbaloví reprezentanti môžu už po sobotňajšom zápase kvalifikačnej J-skupiny proti Grécku oslavovať postup na budúcoročné majstrovstvá Európy. V prípade, ak mužstvo trénera Roberta Manciniho zvíťazí na rímskom Olympijskom štadióne nad Grékmi a v súbežne hranom zápase Arménsko nevyhrá v Lichtenštajnsku, v predstihu si zabezpečí účasť na kontinentálnom šampionáte.

Hráčom z Apeninského polostrova má k spečateniu postupu pomôcť aj špeciálna séria dresov - v netradičnej zelenej farbe. Modré budú iba goliere a okraje rukávov. "Squadra Azzurra", alebo v tomto prípade skôr "Squadra Verde", hrala v minulosti v zelených dresoch iba raz. Bolo to pred 65 rokmi, keď 5. decembra 1954 taktiež v Ríme Taliansko zvíťazilo nad Argentínou (2:0).

Odvtedy hrávali Taliani dlhé desaťročia prevažne v azúrovej farbe, ktorá sa stala symbolom futbalu tejto krajiny vo svete. Občas si však v zelených dresoch zahrali mládežnícke výbery Talianska. Pre "zelenáčov" mali predstavovať motiváciu, aby si raz zahrali v modrom tričku reprezentačného "áčka".

"Zelená symbolizuje usilovnú prácu, v ktorej sa snažíme napredovať pri mladých hráčoch. Príkladom toho je aj národné mužstvo trénera Manciniho. Chceme týmto osláviť renesanciu talianskeho futbalu na ihrisku aj mimo neho, a to symbolom, ktorý nenahrádza modrú farbu, ale robí ju ešte jasnejšou," vyhlásil prezident Talianskej futbalovej federácie (FIGC) Gabriele Gravina, citoval ho web quotidiano.net.

Viac o téme: Roberto Mancini
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR/AP/Hakob Berberyan
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články

 
Staršie správy