Dvadsaťjednotka sa na prvé body proti outsiderovi nadrela: Dvojgólový Herc spasiteľom sokolíkov!

Christián Herc a Ľubomír Tupta oslavujú gól SlovenskaChristián Herc a Ľubomír Tupta oslavujú gól Slovenska Zdroj: TASR - Branislav Račko

ESCHEN - Slovenskí futbaloví reprezentanti do 21 rokov vybojovali v kvalifikácii majstrovstiev Európy 2021 prvé body. V stredajšom stretnutí zvíťazili na trávniku Lichtenštajnska 4:2 a v neúplnej tabuľke šesťčlennej 2. skupiny figurujú na tretej priečke.

Zverenci Adriana Guľu stratili v druhom polčase dvojgólový náskok, víťazstvo im dvoma gólmi zabezpečil kapitán Christián Herc. Najbližší zápas odohrajú v utorok 15. októbra, keď v Dunajskej Strede privítajú francúzskych rovesníkov, ktorí vstúpia do kvalifikácie vo štvrtok 10. októbra doma proti Azerbajdžanu.

Mladí Slováci začali napĺňať úlohu favorita hneď od úvodného hvizdu. Kolesár ani Tupta ešte svoje šance nepremenili, no v 8. minúte si Strelec nabehol na Kolesárov priamy kop a hlavičkou otvoril skóre. Kolesár zásoboval spoluhráčov centrami z pravej strany aj naďalej, zakončenie Herca zneškodnil domáci brankár Majer. Ten si poradil aj s pokusmi Tomiča a Tuptu, v 43. minúte však už kapituloval druhýkrát. Sluka poslal z ľavého krídla loptu do šestnástky a nekrytý Bernát zabezpečil pre Slovensko polčasové vedenie o dva góly.

Lichtenštajnsko zareagovalo cez prestávku dvoma striedaniami a po zmene strán vysoko napádalo, no Slováci z toho vedeli vykľučkovať kombinačnou hrou. Príležitosť prišla pre osamoteného Kolesára, jeho strelu zlikvidoval Majer. Vzápätí neskórovali ani Strelec, Tupta a Herc, neskôr nepochodil Šulek. Po nevyužitých možnostiach si Slováci nedali pozor na opačnom konci, v 63. minúte im ušiel osamotený Caglar a prekonal Vantrubu. O štyri minúty neskôr bolo dokonca vyrovnané, futbalisti SR nedokázali odvrátiť loptu po štandardnej situácii, nechali vystreliť Fricka a ten dal druhý gól domácich. Rovnovážny stav vydržal iba krátko, Tupta potiahol akciu, prihral pod seba a Herc z druhej vlny do protipohybu brankára rýchlo prinavrátil hosťom vedenie. Tentoraz si ho už Slováci nenechali vziať a na pôde outsidera získali všetky body, ktoré ešte v nadstavenom čase poistil svojím druhým gólom v zápase Herc.

Lichtenštajnsko - Slovensko 2:4 (0:2)
Góly: 63. Caglar, 67. Frick - 68. a 90.+3 Herc, 8. Strelec, 43. Bernát. ŽK: Seemann, N. Graber - Oravec, Bernát, Sluka, Almási, rozhodovali: Thorarinsson - Sigurdsson, Sigurdarson (všetci Isl.)

Lichtenštajnsko: Majer – Seemann (55. Mikus), Grünenfelder, Unterrainer, Spirig – Hilti (46. Netzer) – L. Graber (76. Beck), Lüchinger, Frick (85. Schreiber), N. Graber (46. Caglar) – Koller

Slovensko: Vantruba – Tomič, Šulek, Oravec, Sluka – Herc, Pokorný, Bernát (64. Adamec) – Kolesár (74. Kovaľ), Strelec (74. Almási), Tupta (90. Chobot)