Vysnívaný deň gréckeho zázraku: Najskôr kvalifikácia medzi elitu, potom Djokovičov skalp!

Stefanos TsitsipasStefanos Tsitsipas Zdroj: SITA/AP/Andy Wong

ŠANGHAJ - Ruský tenista Daniil Medvedev postúpil do semifinále turnaja ATP Masters 1000 v Šanghaji po výhre 6:3, 7:6 nad Talianom Fabiom Fogninim. Medvedev tak vylepšil úchvatnú štvrťfinálovú bilanciu v tejto sezóne na 12:0. Svojím triumfom pomohol aj Grékovi Tsitsipasovi k zabezpečeniu si miestenky na záverečnom Turnaji majstrov v Londýne.

Včera pritom Medvedev zachraňoval päť setbalov proti Vaskovi Pospisilovi, no dnes bol jeho výkon presvedčivejší. V prvom sete stratil pri vlastnom servise iba štyri fiftíny a vyhral ho 6:3. Fognini si po prvom dejstve vypýtal zdravotný timeout, pretože v ľavej slabine cítil bolesť. V druhom sete mal výhodu prvého podávajúceho hráča, tá mu však nepomohla.

32-ročný taliansky tenista si za stavu 3:2 vo svoj prospech odstránil bandáž, pretože ho priveľmi tlačila. Následne sa dokázal dostať v ďalšom priebehu setu z troch brejkbalov a duel dospel do tajbrejku. V ňom sa rodák zo Sanrema dostal do vedenia 2:0 i 3:2, no potom ruský bombardér prepol an vyšší level a po 86 minútach zvíťazil.

Daniil Medvedev Galéria fotiek (20) Zdroj: SITA/AP/Andy Wong

Medvedev upravil svoj pôsobivý rekord na tvrdom povrchu z tejto sezóny na 40-1 v momentoch, keď vyhral prvý set. Jediný duel po takomto priebehu prehral v rotterdamskom semifinále proti Gaelovi Monfilsovi. 23-ročný Rus má na konte tento rok už 57 triumfov a v boji o finále sa stretne so Stefanosom Tsitsipasom.

Žiačik pokoril balkánskeho učiteľa

Druhé zápolenie spolu zviedol súčasný kráľ tenisu Novak Djokovič s gréckou mladou nádejou Stefanosom Tsitsipasom. Úvodný set pre seba ukoristil po takmer bezchybnom predstavení srbský hráč pomerom 6:3 a Tsitsipas sa radšej sústredil na ten ďalší, než aby sa pokúsil o obrat v prvom dejstve.

V druhom sete sa minca úplne obrátila. Djokovič vyšiel z rytmu a Tsitsipas diktoval tempo hry. Väčšinu mal navrch a nebyť zbytočných chýb, tak priebeh zápasu by vyrovnal oveľa skôr. Tam, kde sa prostredný set skončil, sa ten posledný začal. Stefanos naďalej panoval na kurte a Djokoviča nútil k ťažkým obranným úderom. Na začiatku tretieho setu sa hral tenis zápasu, vo vyššom tempe vydržal Tsitsipas a o 12 rokov staršieho Djokoviča poslal z turnaja po setoch 3:6, 7:5, 6:3.

Novak Djokovič Galéria fotiek (20) Zdroj: SITA/AP/Andy Wong

Obrovským kľúčom pri postupe rodáka z Atén, ktorý počas tohto týždňa oznámil, že sa vypína zo sociálnych sietí, bola najmä konzistentnosť na servise. Počas celého zápasu ho stratil iba raz a dohromady čelil jedinému brejkbalu, ktorý síce napokon stratil (viac Novakovi nedovolil), no v konečnom účtovaní ho nemusel mrzieť.  "Jeho výkon mal vysokú kvalitu a po svojom servise hral výborne. Navyše to podporil agresívnymi prvými údermi. Nechal som mu dosť času, aby diktoval hru," uviedol Djokovič.

"Toto je pravdepodobne môj najväčší obrat v zápase, aký som predviedol. Nebolo to jednoduché aj proti Federerovi na Australian Open, kde som po prvom prehratom potom vyhral tri sety. Teraz to boli dva sety, ale mentálne to bolo nesmierne náročné. Šiel som krôčik po krôčiku a podarilo sa," tešil sa Stefanos Tsitsipas, cituje po portál ATP.

Aj oni sa občas budú báť

"Vždy som túžil zdolávať hráčov, akým je Djokovič. Postaviť sa proti najlepším na dvorci znamená vydať zo seba to najlepšie. Byť ešte agresívnejší ako zvyčajne a udržať si tento ´level´ čo najdlhšie. Potom sa môže stať, že aj oni sa občas budú báť," zdôraznil Tsitsipas.

Stefanos Tsitsipas Galéria fotiek (20) Zdroj: SITA/AP/Andy Wong

Tsitsipas sa vo vzájomnej bilancii dostal do vedenia 2-1. Prvý zápas vyhral v osemfinále minuloročného turnaja Masters 1000 v Montreale, prehru mu Djokovič vrátil v tohtoročnom madridskom finále na antuke. Djokovič sa prehrou priblížil k strate postu svetovej jednotky. Pri európskej časti v závere sezóny totiž obhajuje body aj v Paríži a takisto na londýnskom Turnaji majstrov. Okrem toho sa po prvý raz neukáže fanúšikom v Šanghaji počas víkendových bojov o titul. Doteraz bol zakaždým aspoň v semifinále.