Neuveriteľná séria skončila po 10 rokoch: Tréner Anglicka po facke v Česku skritizoval tím

Hráči Česka sa radujú z fantastického výsledku
Hráči Česka sa radujú z fantastického výsledku

PRAHA - Futbalisti Anglicka by si výhrou v piatkovom zápase v Prahe proti českému celku s predstihom zabezpečili postup na európsky šampionát. Osláv sa však nedočkali a namiesto nich museli v Edene strpieť prvú prehru v kvalifikáciách po dlhých desiatich rokoch a 43 zápasoch.

Tréner Albionu Gareth Southgate po prehre 1:2 skritizoval výkon tímu, podcenenie súpera ale vylúčil. Angličania v Edene rýchlo viedli po penalte Harryho Kanea, ale v deviatej minúte vyrovnal Jakub Brabec a v 85. minúte otočil stav striedajúci český debutant Zdeněk Ondrášek.

"Za niekoľko posledných rokov sme získali veľký kredit, ale tento večer sme neurobili dosť pre to, aby sme vyhrali. To je jednoduché. Pravdepodobne by sme mali z takéhoto zápasu získať bod, ale gól, ktorý sme v závere dostali, bol pre tento večer taký typický," povedal na tlačovej konferencii Southgate, ktorý vlani doviedol Angličanov k štvrtému miestu na svetovom šampionáte v Rusku.

Odmietol, že by jeho zverenci po marcovej vysokej výhre 5:0 vo Wembley nad českým tímom pristúpili k odvete v Prahe ľahkovážne. "Určite sme súpera nepodcenili, pripravovali sme sa starostlivo. Vedeli sme, že Česi budú veľmi motivovaní. Je potrebné ich oceniť, hrali naozaj výborne. Nečakali sme však, že náš výkon bude taký slabý. Ale aj naši hráči sú ľudia a toto bol jeden z večerov, kedy sa to ukázalo," mienil Southgate.

Anglicko prehralo stretnutie európskej či svetovej kvalifikácie presne po desiatich rokoch a jednom dni od porážky v roku 2009 na Ukrajine. "Pokiaľ ide o tú bilanciu, jednoznačne to nebol večer, ktorý sme chceli zažiť. Najmä v prvej polovici sme nehrali dobre, odovzdávali sme lopty. V druhom polčase sme si vypracovali dobré šance, ale žiadnu sa nám nepodarilo premeniť. A naopak sme sami ponúkli súperovi príliš veľa šancí, aby dal gól," vyhlásil Southgate.

Angličania vedú kvalifikačnú skupinu už len o skóre pred českým tímom, majú ale jeden zápas k dobru. V pondelok sa pokúsia napraviť stratu z Prahy v Bulharsku. "Musíme kolektívne prijať tento výsledok, samozrejme ja ako tréner musím prijať zodpovednosť a svoj diel viny. Teraz je potreba správnym spôsobom zareagovať. Máme pred sebou pár dní na to, aby sme sa otriasli. Takýto výkon a výsledok sme zatiaľ nezažili," vyhlásil Southgate.

"Neexistujú výhovorky, musíme hrať lepšie. Je to pre nás trochu taký budíček. Ale stále sme v dobrej pozícii, takže nie je potrebné panikáriť. Samozrejme ale musíme vyhrať v Bulharsku. Stále je veľa vecí, na ktorých musíme pracovať," dodal Kane.


Tagy: Anglicko Česko Gareth Southgate

Zdroj:
ČTK
Foto:
SITA/AP Photo/Petr David Josek; Video: Matchat

DISKUSIA