Naposledy sa to stalo v roku 1975: Najväčšie víťazstvo v kariére, priznal český tréner

Hráči Česka oslavujú skvelé víťazstvo nad Anglickom
Hráči Česka oslavujú skvelé víťazstvo nad Anglickom

PRAHA - Kouč českých futbalistov Jaroslav Šilhavý označil domáce víťazstvo 2:1 nad Anglickom v európskej kvalifikácii za najväčšie vo svojej doterajšej trénerskej kariére. Nečakanú výhru nad štvrtým tímom vlaňajšieho svetového šampionátu si cenil o to viac, akým spôsobom k nej jeho zverenci došli. Každý z hráčov podľa neho podal výkon na hranici možností.

"Určite je to najväčšie víťazstvo v kariére. Mám obrovskú radosť, ale samozrejme vďaka hráčom, ktorí si zaslúžia absolutórium. Každý predviedol výkon na hranici svojich schopností. Jedine tak sme mohli uspieť. Časom si to asi uvedomíme, niekde v tých historických tabuľkách potom bude napísané , že sme po iks rokoch zdolali Anglicko. Práve v tejto dobe, kedy hrajú veľmi dobre a majú silný tím," povedal na tlačovej konferencii Šilhavý a pripomenul, že reprezentácia porazila Anglicko prvýkrát od roku 1975.

Český celok v Edene od piatej minúty prehrával po penalte v podaní Harryho Kanea, ale za štyri minúty vyrovnal Jakub Brabec a v 85. minúte pri svojej premiére v reprezentácii rozhodol striedajúci Zdeněk Ondrášek.

"Ani po tom rýchlom góle z penalty sme sa nepoložili. Chlapci ukázali charakter, že dokázali na ich gól odpovedať. Dokázali sme rýchlo vyrovnať a v prvom polčase sme mali viac z hry. V druhom polčase sme sa dostali pod tlak, ale ukázali sme nadšenie a túžbu vyhrať pred domácim publikom. Chlapci išli za tým víťazstvom," uviedol Šilhavý.

Česi prekvapivo prestrieľali Anglicko 15:7 a pripravil mu v kvalifikáciách prvú prehru od roku 2009. Zároveň Albionu oplatili marcový debakel 0:5 z Londýna. "Predviedli sme skvelý výkon, boli sme aktívni. Spôsob hry bol zvolený správne. Aj taký tím, ktorým Anglicko je, sme dostali do úzkych. Asi to nečakali po tom zápase, ktorý sme odohrali vo Wembley. V prvom polčase sa vôbec nedostali do hry. Myslím, že za ten tímový výkon aj výkon jednotlivcov sme si to zaslúžili," vyhlásil Šilhavý.

Pripustil, že dosť rozmýšľal, či v druhom polčase poslať na trávnik miesto Patrika Schicka ako striedajúceho hráča Michaela Krmenčíka alebo Ondráška, ktorý bol do reprezentácie pred týmto zrazom povolaný prvýkrát.

"Rozhodovali sme sa medzi týmito dvoma. Ondrášek ako nováčik prišiel prvýkrát, dával nejaké góly v Amerike. Michal sa zase po zranení dostáva v Plzni do formy. Voľba padla na Zdeňka, ukázalo sa, že bola správna. Poznám jeho naturel, pretože som ho mal v Budějoviciach. Už keď sem prišiel, javil sa na tréningu veľmi dobre. Priamočiary, padalo mu to do brány. Bol aj pozitívny. Tieto všetky veci nám pomohli v tom rozhodnutí," povedal Šilhavý.

"Vždy to tak je, že keď tam tréner dá nového hráča a ten dá gól, tak je to zlatá ruka trénera. Ale ten hráč tam ide kvôli niečomu, Schick bol unavený. Boli tam dvaja, jeden tam išiel. Možno, že aj Krmenčík by dal gól. Ale samozrejme v takto veľkom zápase sa to bude pamätať," dodal kouč.

Jeho tím sa výhrou bodovo dotiahol v tabuľke na vedúce Anglicko a na postupovom druhom mieste má štvorbodový náskok pred Kosovom, ktoré má k dobru pondelňajší zápas s Čiernou Horou. "Samozrejme sme k Euru bližšie, urobili sme veľký krok. To víťazstvo je nečakané, sú to bonusové body. Ale stále musíme zvládnuť zápas s Kosovom, to je posledný krôčik," povedal Šilhavý.


Tagy: Anglicko Česko Jaroslav Šilhavý

Zdroj:
ČTK
Foto:
Profimedia

DISKUSIA