Slovenky sú na najlepšej ceste na majstrovstvá Európy: Odveta proti Turecku bude o obrane

Na snímke hráčky Slovenska po výhre v 1. zápase kvalifikácie ME 2020 žien vo vodnom póle Slovensko – Turecko
Na snímke hráčky Slovenska po výhre v 1. zápase kvalifikácie ME 2020 žien vo vodnom póle Slovensko – Turecko

KOŠICE - Vodné pólistky Slovenska sú na najlepšej ceste na ME 2020. Víťazstvom nad Tureckom 19:9 v prvom zápase play off o postup na šampionát si vytvorili priaznivú pozíciu pred odvetou. Víťazstvo rozdielom 10 gólov prekvapilo viacerých, tréner Milan Henkrich však pred odvetou apeluje na dôslednejšiu defenzívu.

Henkrich považoval Turkyne za mierneho favorita zápasu. Do tejto pozície ho posúvala účasť na predošlom európskom šampionáte. "Verili sme si, že to zvládneme, no nemysleli sme si, že zvíťazíme až takým rozdielom. Podarilo sa nám ubrániť najlepšie hráčky súpera, čo bolo dôležité. Máme mladé družstvo a dievčatá nie sú zvyknuté na takéto zápasy pred množstvom divákov. Aj preto sa najmä v úvode zápasu viackrát stalo, že nepresne zakončili," poznamenal tréner SR.

Prvá štvrtina priniesla vyrovnaný priebeh, postupne však Slovenky prevzali iniciatívu a zvyšovali svoj náskok. "Väčšinou máme slabšie začiatky zápasov a až po nejakom čase sa naštartujeme. Tak tomu bolo aj teraz. Neskôr nám už začala vychádzať naša hra, hrali sme viac disciplinovane a už to išlo," poznamenala trojgólová Janka Kurucová. Slovenský tím sa môže po víťazstve rozdielom 10-tich gólov optimisticky pozerať do odvety. Presvedčivý náskok je odhodlaný zužitkovať 26. októbra v Istanbule a vrátiť sa s istotou postupu na ME.

"Odveta bude náročnejšia. Domáce prostredie budú mať naše súperky, ale veríme, že sa nám podarí pokračovať v hre, akú sme predviedli v domácom zápase," povedala Kurucová, na ktorú nadviazal tréner Henkrich. "Dúfam, že vyhráme aj v Turecku. Dôležité bude hrať zodpovedne v obrane. Bude to o psychike, no musíme sa zlepšiť v obrane. Ak dostaneme trebárs 7 gólov, tak budeme spokojní, lebo to bude stačiť na postup."

Druhá októbrová sobota priala slovenskému vodnému pólu, keďže okrem žien sa zaskvela aj mužská reprezentácia. Partia okolo skúseného Juraja Zaťoviča zvíťazila v kvalifikačnom turnaji v Novákoch nad Ukrajinou 16:5 a už majú istý postup na ME. Napodobniť ich môžu aj reprezentantky, ktoré majú ideálne rozohraný dvojzápas s Tureckom. "Aj po takomto výsledku si myslím, že Turkyne boli pred zápasom miernymi favoritkami. Majú skúsenosti z predošlých ME, na ktorých síce skončili na poslednom mieste, no tie skúsenosti získali. Dúfam, že desaťgólový rozdiel je pred odvetou v Istanbule dostatočný na to, aby zvládli postup.  V odvete sa musia sústrediť na svoj výkon, aby nedopustili drámu a nemysleli na skóre," uviedol viceprezident SPF pre vodné pólo Štefan Šmihuľa.


Tagy: Slovensko Turecko

Zdroj:
TASR
Foto:
TASR – František Iván

DISKUSIA