VIDEO Najväčší favorit nezvládol obávaný Taxis: Veľkú pardubickú vyhral zverenec legendy

Josef Bartoš s Theophilosom vyhral Veľkú pardubickú
Josef Bartoš s Theophilosom vyhral Veľkú pardubickú

PARDUBICE - Džokej Josef Bartoš na hnedákovi Theophiloseovi, ktorého trénuje legenda pardubických dostihov Josef Váňa, sa stal víťazom 129. ročníka Veľkej pardubickej.

Bartoš si tak na najslávnejších českých dostihoch pripísal tretí triumf v kariére. Na obávanej Taxisovej prekážke skončil najväčší favorit a obhajca vlaňajšieho triumfu Jan Faltejsek na Tziganovi.

Veľkú pardubickú Bartoš ovládol prvýkrát v roku 2006 s Decent Fellowom a o dva roky neskôr so Sixteen. Výhru s Theophilosom označil za najnáročnejšiu. "Je to skvelé, ale som fyzicky úplne zničený," povedal tridsaťosemročný Bartoš Českej televízii a s úsmevom doplnil: "Ale oslávime to, zase sa nadýchnem a budúci týždeň sa ide ďalej."

V sedle nepokojného Theophilosa Bartošovi zatrnulo hneď na štarte, ktorý na prvýkrát zlyhal. Kôň ale situáciu ustál. "Po troch skokoch sme boli asi na štvrtom mieste a odskákal to perfektne," pochválil džokej koňa. Aj obávanú Taxisovu priekopu zvládli čisto. "Pripravený kôň to skočí ako malinu a je to pravda," povedal Bartoš.

Do čela sa dostali asi šesť stoviek metrov pred cieľom. Vystriedali v ňom Bridgeura s džokejom Jaroslavom Myškom po ich páde. "Jarda nastavil tempo akurát. Nebolo to prepálené a v tej chvíli nebolo na čo čakať, tak som sa to rozbehol," povedal Bartoš.

V cieľovej rovinke sa pred Theophilosa na chvíľku dostal Stretton, ale čoskoro sa znovu ujal vedenia. "Kričal som na neho: 'Theo, bež! Theo, bež!', Ako mi to hovorila pani Váňová," menoval Bartoš Pavlu Váňovú, ktorá sa o Theophilosa hlavne stará.

"Je za tým päťročná práce dnes a denne. Nebolo dňa, aby som na ňom nesedela. To je to najkrajšie, že nám to takto vrátil," povedala so slzami v očiach Váňová a poďakovala za pomoc aj nedávno zosnulému spevákovi Karlovi Gottovi. "Pesničky majstra pána Gotta nám k tomu pomohli veľmi veľa."

Radosť z triumfu Theophilosa, ktorý mal na Veľkej pardubickej štartovať už vlani, ale kvôli horúčke nebežal, mal tiež tréner Josef Váňa starší. "Boh je spravodlivý. Som rád, že sa nám to podarilo," povedal Váňa, s jedenástimi triumfami v najlepší tréner.

Theophilos má viac ako sto majiteľov v syndikáte dostihového klubu iSport-Váňa. "Je to fantastické a prelomová udalosť. Toto je budúcnosť českých dostihov aj dostihov vo svete. Normálni ľudia, ktorí to milujú, sa za pár peňazí aj vďaka pomoci pána Váňu môžu podieľať na príbehu takéhoto koňa," povedal za všetkých Martin Hašek.

Výsledky: 1. Theophilos (džokej Bartoš), 2. Streton (Garner), 3. Chicname De Cotte (Duchene), 4. Mazhilis (Kratochvíl), 5. Ange Guardian (Kousek), 6. Rathlin Rose (Best)

Štart pretekov začína v čase 14:30:


Tagy: Veľká pardubická Josef Bartoš Jan Faltejsek Josef Váňa

Zdroj:
TASR, ČTK
Foto:
Profimedia; Video: Youtube ČT Sport

DISKUSIA