VIDEO Na jednom turnaji nemôžeš dvakrát prehrať: Americký zázrak prepísal 15-ročné dejiny

Cori Gauffová
Cori Gauffová

LINZ - Presne pred týždňom v pondelok americká tenistka Cori Gauffová neuspela vo finále kvalifikácie turnaja WTA v rakúskom Linzi. Nemke Tamare Korpatschovej podľahla hladko 4:6, 2:6 a zdalo sa, že dejisko podujatia rýchlo opustí.

Na poslednú chvíľu sa však odhlásili dve nasadené hráčky a 15-ročná rodáčka z Atlanty sa ocitla v hlavnej súťaži. Nečakanú druhú šancu využila naplno, keďže v pozícii "lucky loserky" zvládla víťazne päť duelov v priebehu šiestich dní a do vitríny jej pribudla premiérová trofej z hlavného ženského okruhu.

"Stále som v šoku. Je šialené, že som získala prvý titul na turnaji WTA. Na začiatku roka som určite nemala v kalendári zapísaný tento turnaj, pretože som si myslela, že nemám šancu sa naň dostať. Teraz som však šampiónka," cituje Gauffovú portál wtatennis.com.

Talentovaná Američanka upútala pozornosť širokej verejnosti svojimi výkonmi na Wimbledone, kde postúpila do osemfinále. Prvú štvrťfinálovú účasť si pripísala až v Linzi a ihneď ju pretavila na zisk titulu. "Otec mi pred prvým zápasom v hlavnej súťaži povedal, že nemôžem predsa dvakrát prehrať na jednom turnaji. Mal pravdu, hoci nevedel, že to dotiahnem až tak ďaleko," hovorila s úsmevom hráčka, ktorej v najnovšom vydaní rebríčka patrí 71. priečka.

Na ceste za trofejou stratila Gauffová dva sety. V prvom kole vyradila Švajčiarku Stefanie Voegeleovú, v druhom si poradila s Ukrajinkou Katerynou Kozlovovou a vo štvrťfinále si pripísala prvé víťazstvo nad hráčkou z Top 10 v kariére. Po triumfe nad Holanďankou Kiki Bertensovou postúpila aj cez Nemku Andreu Petkovicovú a vo finále zdolala Lotyšku Jelenu Ostapenkovú 2:1 na sety.

Na pozápasovej tlačovej konferencii ihneď prezradila, do čoho chce investovať časť finančnej prémie za víťazstvo. "Blíži sa halloween a je to jedna z mojich najobľúbenejších častí roka. Preto určite niečo obetujem na svoj kostým. Minulý rok vyhlásila WTA súťaž o najlepší kostým a bola som tretia. Teraz je mojim cieľom vyhrať."

Gauffová sa stala po triumfe v Linzi najmladšou víťazkou turnaja WTA za ostatných pätnásť rokov. V roku 2004 získala Češka Nicole Vaidišová hneď dva turnajové tituly vo Vancouveri a Taškente, pričom pri prvom z nich mala iba 15 rokov a 5 mesiacov. Gauffová bola len o dva mesiace staršia. Zaujímavosťou je aj to, že v priebehu dvoch sezón si už druhá hráčka vybojovala svoju premiérovú trofej z pozície "lucky loserky". Vlani v Moskve sa to podarilo vtedy ešte 17-ročnej Srbke Olge Danilovičovej.


Tagy: WTA Linz Cori Gauffová

Zdroj:
SITA
Foto:
wtatennis.com; Video: YouTube/WTA

DISKUSIA