Slovenský fanúšik túto situáciu veľmi dobre pozná: Postupový kľúč v závere kvalifikácie ME 2020

Milan Škriniar a Marcelo BrozovičMilan Škriniar a Marcelo Brozovič Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

BRATISLAVA - Tá situácia sa opakuje takmer zakaždým na konci skupinovej fázy počas majstrovstiev sveta v hokeji. Fanúšikovia slovenského tímu vo veľkom diskutujú o tom, za akých okolností ich mužstvo postúpi či nepostúpi do štvrťfinále šampionátu.

Teraz sa čosi podobné udialo aj v kvalifikácii majstrovstiev Európy vo futbale. Pred posledným novembrovým termínom sa situácia v E-skupine zamotala natoľko, že okrem lídrov Chorvátov a druhých Maďarov stále môžu na budúcoročný šampionát postúpiť aj tretí Slováci a štvrtí Walesania.

Na šampionát, ktorý sa premiérovo uskutoční až v 12 krajinách, určite nepostúpi Azerbajdžan, ale aj ten ešte môže zamiešať postupovými kartami v prospech iných. Pred kvalifikačným "finále" v dňoch 16. až 19. novembra sú na čele Chorváti so 14 bodmi, za nimi sa vo dvojbodových rozostupoch nachádzajú Maďari, Slováci a Walesania a na chvoste zatiaľ jednobodový Azerbajdžan. Podstatné je aj to, že Chorváti a Maďari majú pred sebou už len jedno stretnutie, kým ďalšie tri tímy ešte po dva zápasy.

Joe Allen a Mateo Galéria fotiek (4) Zdroj: SITA/Nigel French/PA via AP

Čo sa týka Slovákov, úplnú istotu postupu, dokonca z prvého miesta v E-skupine, budú mať len v prípade, keď zvíťazia v Chorvátsku a potom aj doma nad Azerbajdžanom. V takom prípade by zakončili kvalifikáciu so 16 bodmi, Maďari by sa dostali maximálne na 15 a Chorváti by zostali na 14 bodoch. V ďalších dvoch prípadoch už slovenské šance budú stáť či padať na tom, ako zahrajú ďalší súperi.

Ak sa súboj Chorvátsko - Slovensko skončí remízou, vicemajstri sveta určite postúpia na ME 2020 s 15 bodmi z prvého miesta v skupine. Ak následne Slovensko zdolá Azerbajdžan, bude mať 14 bodov. Na ten istý počet bodov sa však môžu dostať aj Walesania, ak zvíťazia v Azerbajdžane a zdolajú aj doma Maďarov.

V takom prípade postúpi Wales, keďže má proti Slovensku lepšie vzájomné zápasy. V prípade, že Maďari zvíťazia vo Walese, postúpia spolu s Chorvátmi oni, lebo sa dostanú na 15 bodov. Ak sa zápas Wales - Maďarsko skončí deľbou bodov, až vtedy sa miestenka na ME 2020 ujde aj Slovákom.

Na snímke uprostred Róbert Galéria fotiek (4) Zdroj: TASR - Martin Baumann

Slováci môžu postúpiť aj vtedy, keď v Chorvátsku prehrajú a následne zdolajú doma Azerbajdžancov. V takom prípade budú Chorváti so 17 bodmi jasní víťazi E-skupiny a slovenskí reprezentanti ukončia kvalifikáciu so ziskom 13 bodov. A opäť sa budú musieť spoliehať na to, že Wales doma uhrá s Maďarskom remízu. V takom prípade by sa Maďari dostali na 13 bodov ako Slováci, ale vzájomné zápasy by posunuli na šampionát tím Pavla Hapala.

"Kedysi som tvrdil, že sa v našej skupine bude rozhodovať až v posledných zápasoch a je to tu. Najhorší scenár pre nás by bola prehra v Chorvátsku, čo si, samozrejme, nikto neželá. Ak by sme však potom zdolali Azerbajdžan, stále by sa dalo postúpiť aj s 13 bodmi. Ako som povedal, rozhodovať sa bude v poslednom kole," uviedol tréner slovenskej reprezentácie Pavel Hapal.

Pavel Hapal Galéria fotiek (4) Zdroj: TASR - Martin Baumann

Ak sa nepodarí slovenským futbalistom skončiť v konečnom účtovaní kvalifikácie v E-skupine na jednom z prvých dvoch miest, aj tak im ešte zostane šanca na Euro 2020. A to prostredníctvom novinky - turnaja play-off európskej Ligy národov. Na konci marca 2020 si o štyri miestenky na ME 2020 zahrá 16 mužstiev zo štyroch divízií Ligy národov 2018/2019, ktoré si nevybojujú postup v riadnej kvalifikácii.

Slováci sa v takom prípade musia spoliehať na to, že z najvyšších dvoch výkonnostných košov prenikne z kvalifikácie na šampionát aspoň 13 tímov, a tak sa im ujde účasť v semifinále play-off LN. Bude sa hrať semifinále a finále na jeden víťazný zápas.

Aktuálny stav v E-skupine kvalifikácie ME 2020:

Tabuľka:
1. Chorvátsko 7 4 2 1 14:6 14
2. Maďarsko 7 4 0 3 8:9 12
3. Slovensko 6 3 1 2 10:8 10
4. Wales 6 2 2 2 6:6 8
5. Azerbajdžan 6 0 1 5 5:14 1

Zostávajúci program v E-skupine:
16.11.: Azerbajdžan - Wales, Chorvátsko - Slovensko
19.11.: Slovensko - Azerbajdžan, Wales - Maďarsko

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 4
Viac o téme: Slovensko Maďarsko Chorvátsko Azerbajdžan Wales
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR/Pavel Neubauer
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články