Real Madrid bez brazílskej opory? Nepredstaviteľné! Stačil jediný moment a všetko mohlo byť inak

Casemiro
Casemiro

MADRID - 2014, 2016, 2017 a 2018. Čo znamenajú tieto štyri vypísané roky druhého desaťročia nového milénia? Áno, presne tak. Real Madrid sa na prelome mája a júna týchto rokov tešil zo zisku Ligy majstrov. Je však nesmierne ťažké predstaviť si, že tri zo štyroch titulov v najprestížnejšej európskej klubovej súťaži by získal bez brazílskeho čističa v strede ihriska menom Casemiro.

Stačilo pritom jediné zdvihnutie ruky a Carlos Henrique Casemiro by sa futbalovým priemyslom musel prebíjať ako útočník. Na post defenzívneho záložníka ani za mačný mak nepomýšľal. Pretieklo mnoho potokov, Brazílčan vyrástol v jedného z najlepších na svojom poste a v Reale Madrid patrí ku kľúčovým postavám mužstva. 

V časoch pôsobenia v Brazílii a vo veku 11 či 12 rokov sa dostal do Sao Paula. Tento klub ho vychoval pre európsky futbal a cez hosťovanie v FC Porto sa postupne prepracoval až do základu Realu Madrid. "Keď som mal 11 či 12 rokov, prišiel som do Sao Paula a bolo tam 300 ľudí. Išlo o skúšku a mali vybrať 50 hráčov," povedal v rozhovore pre Movistar+.

Casmiro sa dostavil do kempu ako útočník. V časoch, keď mohol obdivovať ofenzívne veličiny typu Ronaldo, Romário či Rivaldo, bolo pochopiteľné, že väčšina mladých Brazílčanov snívala o podobnej reputácii, akú mali títo traja hviezdni hráči. Nesmelý Casemiro však stiahol chvost, k takému rozhodnutiu stačil jediný moment. 

"Hral som v útoku, pretože som bol fyzicky pripravený. Spomínam si ale, že tréner sa opýtal, kto je brankárom a ruku zdvihli traja ľudia. Potom pokračoval otázkou, kto je útočník a zdvihnutou rukou sa prihlásilo 50 chlapcov. Moju ruku som teda nechal dole, to bola prílišná konkurencia," spomína Casemiro. 

Tréneri pokračovali spytovaním sa na pozície chlapcov a pri odhaľovaní, kto pôsobí ako "desiatka", inými slovami ofenzívny záložník, sa vo vzduchu ocitlo ďalších 50 rúk. Casemirova horná končatina opäť zostala visieť smerom nadol. Potom prišla otázka, kto hrá ako defenzívny záložník. 

"Vo vzduchu sa objavilo osem rúk a povedal som "Ja som defenzívny záložník". Naznačili mi, že som mal postavu na to, aby som hral ako útočník, ale oponoval som, že som defenzívny stredopoliar a takto sa to celé začalo," objasnil 27-ročný hráč. 

Casemiro si spomína na stretnutie so Zinedineom Zidaneom, predošlým i súčasným manažérom Realu Madrid. Hovorí, že mali spolu vždy veľmi dobrý vzťah. "Pamätám si, keď Zidane prišiel, prvých päť zápasov som pod ním nehral. Napriek tomu rozprával o mne veľmi pozitívne. V januári som mu povedal, že chcem hrať v základnej zostave. Pozrel sa na mňa a povedal, aby som sa upokojil a ak raz začnem hrať, tak už neprestanem."

Rodák zo Sao Jose dos Campos odohral dosiaľ za Real 204 zápasov a vsietil 20 gólov. Ofenzívna produkcia ale u neho nie je natoľko dôležitá, podstatná je defenzívna časť ihriska, kde odvádza dlhodobo fantastickú prácu. A pritom stačilo tak máličko, aby bol jedným z obrovskej kopy brazílskych útočníkov. 


Tagy: Real Madrid Casemiro

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka Primera Division
Zdroj:
Športky - Ondrej Herceg
Foto:
SITA/AP/Bernat Armangue

DISKUSIA