VIDEO Rasistické excesy nemajú konca: Slová o idiotoch... Ľahostajní páni z UEFA, začnite prísne trestať!

Fanúšikovia BulharskaFanúšikovia Bulharska Zdroj: SITA/AP/Vadim Ghirda

SOFIA - Pondelkový súboj A-skupiny futbalovej kvalifikácie EURO 2020 Bulharsko - Anglicko (0:6) poznačilo rasistické správanie domácich priaznivcov. Hlavný rozhodca Ivan Bebek z Chorvátska ho musel už v prvom polčase dvakrát prerušiť po opičích zvukoch z hľadiska.

Zábery z tribún ukázali, ako bulharskí fanúšikovia vydávali zvuky napodobňujúce opice v momentoch, keď loptu držali anglickí hráči. Navyše im adresovali nacistické pozdravy a držali dresy s logom UEFA a nápisom "No Respect" (Žiaden rešpekt), reagujúc na kampaň Európskej futbalovej únie "Respect" (Rešpekt), ktorá sa snaží vykoreniť rasizmus zo športu.

Rozhodca najprv na krátko prerušil duel v 28. minúte. Hlásateľ varoval fanúšikov, že zápas môže arbiter ukončiť, pokiaľ budú rasistické pokriky pokračovať. Bol to prvý krok podľa antirasistického protokolu UEFA. Angličania v tom čase viedli 2:0 a kapitán hostí Harry Kane diskutoval o situácii s hlavným rozhodcom Bebekom.

Harry Kane v debate Galéria fotiek (44) Zdroj: SITA/AP/Vadim Ghirda

Ďalšie prerušenie hry prišlo v 43. minúte za stavu 3:0 pre Albión. Tréner hostí Gareth Southgate pri autovej čiare komunikoval o situácii s rozhodcami, pridali sa k nemu aj niektorí hráči Anglicka. Kapitán bulharského tímu Ivelin Popov sa snažil dohovoriť domácim divákom, aby s pokrikmi prestali. Desiatky fanúšikov, ktorí sa dopustili rastického správania, mnohí zahalení v tmavých kapucniach, následne opustili štadión. Angličania ešte do prestávky pridali štvrtý gól a v druhom polčase napokon zavŕšili poltucet.

Niektoré tribúny štadióna v Sofii boli pritom v pondelok uzavreté ako trest za rasistické pokriky bulharských fanúšikov v predchádzajúcich kvalifikačných zápasoch proti Kosovu a Česku. Informáciu priniesla agentúra AP.

Dôsledok ľahostajnosti UEFA

V polčasovej prestávke svietil na tabuli stav 0:4 v neprospech Bulharska a domáci kapitán Ivelin Popov sa prihovoril nespratným fanúšikom, ktorí sa uchýlili k nemiestnym pokrikom. Snažil sa im vysvetliť, že v prípade pokračujúcich rasistických opičích výkrikov bude zápas predčasne ukončený.

Britský žurnalista Henry Winter vrhá vinu na UEFA, ktorá sa k problému odmieta postaviť chlapsky. A má pravdu, pretože jedna vec je rasistické záležitosti na štadiónoch trestať dodatočným spôsobom, tou druhou vydať príkaz, aby zápasy okamžite pozastavili, kým sa primitivizmy na tribúnach neupokoja.

"Toto všetko je dôsledkom toho, že UEFA tak dlho ľahostajná voči rasistickému správaniu. S fanatikmi nemôžete bojovať pomocou transparentov o rešpekte, hashtagmi a pokutami. Zápasy by mali byť zastavené, hostitelia a ich fanúšika by sa mali hanbiť. No a hráči by mali odísť z ihriska," napísal spomínaný novinár Henry Winter.

Reakcia hráčov na seba nenechala dlho čakať

V bulharskej metropole ešte krátko pred stretnutím zomrel za zatiaľ nevyjasnených okolností jeden z anglických fanúšikov a následne sa futbalisti z Britských ostrovov museli vyrovnať s tlakom domácich tribún. Viacerí domáci fanúšikovia sa počas zápasu nevyhli nacistickým pozdravom a na hráčov tmavej pleti reagovali napodobňovaním zvukom, ktoré vydávajú opice.

Chorvátsky hlavný rozhodca Ivan Bebek preto musel v prvom dejstve duel dvakrát prerušiť. "Vo futbale nie je miesto pre takéto neúctivé správanie. Musí sa s tým skončiť," uviedol na twitteri anglický stopér Harry Maguire.

K Maguireovi sa pridal krídelník Manchestru City Raheem Sterling, ktorý vyjadril ľútosť nad primitivizmami bulharských "idiotov". "Je mi ľúto, že Bulharsko reprezentujú na štadióne takíto idioti. Bez ohľadu na to...6:0 a ideme domov, urobili sme našu prácu. Bezpečnú cestu našim fanúšikom, odviedli ste skvelú robotu."

Ofenzívny líder Albionu Harry Kane rovnako tak odsúdil neprístojnosti na národnom štadióne v Sofii. "Výborný výkon a som pyšný na našu súdržnosť, ktorú sme ukázali v hanebných podmienkach. Rasizmus nemá žiadne miesto v spoločnosti či vo futbale. Musí byť raz a navždy vyhladený."

Proti rasizmu sa jasne vyhranil aj útočník Rashford, ktorý bol osobne terčom slovných útokov. "Ďakujem anglickým fanúšikom za skvelú podporu. Stáli za nami a podporovali nás tým správnym spôsobom, za čo sme im vďační. Musím však vyzdvihnúť aj bulharského kapitána, ktorý počas prestávky predstúpil pred domácich priaznivcov, nabral odvahu a urobil správnu vec. Myslím si, že takéto činy by nemali zostať nepovšimnuté," napísal na twitteri zakončovateľ Manchestru United, na ktorého nadviazal prezident anglickej Futbalovej asociácie (FA) Greg Clarke.

"Hovoril som s hráčmi aj členmi realizačného tímu, pretože celá skupina ľudí okolo reprezentácie je zložená z viacerých rás. Všetci boli viditeľne emociálne zasiahnutí," cituje Clarka web bbc.com.

Viac o téme: Anglicko Bulharsko Raheem Sterling Harry Kane Marcus Rashford Harry Maguire
  • Zdroj: TASR, športky