Odkaz smutnej repre opory: Bolo bolestivé počúvať to, za svoj hrdý národ by vypľul dušu!

Ivan Rakitič
Ivan Rakitič

BARCELONA - Keď sa raz spraví niekoľko uzlov naraz, potom je veľmi ťažké ich odstrániť. Takto nejako by sa dala opísať súčasná situácia Ivana Rakitiča v FC Barcelona. 31-ročný rodák zo švajčiarskeho Rheinfeldenu upadol do nemilosti manažéra Ernesta Valverdeho, ktorý uprednostňuje trojicu Sergio Busquets, Arthur Melo a Frenkie de Jong.

Chorvátskemu reprezentantovi pozícia lavičkára, prirodzene, nevyhovuje aj s ohľadom na dve najbližšie významné reprezentačné akcie - majstrovstvá Európy 2020 a svetový šampionát 2022 v Katare. Svoju situáciu v národnom tíme dosiaľ nemusí riešiť, keďže v strede poľa má popri Lukovi Modričovi pevné miesto. Toto konštatovanie však nemusí platiť večne, pretože tréner "Vatrenov" Zlatko Dalič má na lavičke niekoľko alternatív. 

"Chcem hrať, nezostal som v Barcelone preto, aby som si užíval mesto a prechádzal sa po pláži. Neviem, čo sa stane. Chcem hrať za Barcelonu a urobím to najlepšie, aby som v najbližíšch zápasoch zmenil svoju situáciu," povedal Rakitič chorvátskym médiám počas aktuálnej reprezentačnej pauzy. 

Sympatický tridsiatnik prízvukuje, že na svete neexistuje lepšie miesto na futbal než FC Barcelona. Na druhej strane, lavička náhradníkov nikoho neláka. Ako sám naznačil, mrzutý stav nemôže zachrániť ani krásne mesto a piesočnatá pláž. "Kontrakt mám ešte na pár rokov a na futbal neexistuje lepšie miesto ako Barcelona, najlepší klub sveta," nechal sa počuť Raktiič. 

Nikto nemá väčšiu túžbu a lásku k Chorvátsku

Septembrový reprezentačný zraz, počas ktorého vyhrala chorvátska reprezentácia v Trnave vysoko 4:0, sa uskutočnil bez Rakitičovej prítomnosti. Hráč, ktorý si obliekol šachovnicový dres už 106-krát, bol vynechaný zo súpisky pre osobné problémy. Objavili sa však aj komentáre označujúceho za niekoho, kto nechce hrať za národný tím. 

"Bolo pre mňa veľmi bolestivé čítať a počúvať, že nechcem hrať za národný tím. Jednoducho to nie je pravda. Nikto nemá väčšiu túžbu a lásku k Chorvátsku než ja. Nebol som si stopercentne istý, čo sa dialo na prestupovom trhu a nechcel som byť negatívnym vplyvom pre mojich spoluhráčov. Myslel som si, že pre mňa aj tím bude lepšie, ak by som absentoval a vyčistil si hlavu," objasnil "Raki". 

V lete bol predmetom špekulácií o výmene, ktorá by ho poslala do Paríža za Neymara. Rakitič sa po uzatvorení prestupového okna rozhodol debatovať s klubovým prezidentom Josepom Mariom Bartomeuom. "Hovoril som s ľuďmi z klubu. Všetci vedia o iných možnostiach, aké som mal. Nebolo to tajomstvo. Stále chcem pre Barcelonu to najlepšie, bojovať o svoje miesto, nech celý tím vidí, že som pripravený zakaždým, keď prídem na ihrisko," uzavrel Rakitic. 

O strieborného medailistu ruského šampionátu 2018 sa zaujímal napríklad Juventus Turín či Manchester United. Situácia zatiaľ nie je kritická, no rozhodne ju nemožno označiť za optimálnu. Jeden z lídrov Chorvátska sa potrebuje dostávať na ihrisko čo najčastejšie, inak hrozí, že kouč Zlatko Dalič si zvolí do srdca hracej plochy iné mená. 


Tagy: FC Barcelona Chorvátsko Ernesto Valverde Ivan Rakitič

Zdroj:
Športky - Ondrej Herceg
Foto:
SITA/AP/Francisco Seco

DISKUSIA