VIDEO Nenapodobiteľne ľadový a suchý humorista oslavuje 40 rokov: Všetko najlepšie, Iceman!

Kimi RäikkönenKimi Räikkönen Zdroj: SITA/AP/Luca Bruno

ESPOO - Fínsky jazdec F1 Kimi Räikkönen oslavuje dnes 40 rokov. Je majstrom sveta z roku 2007, dvakrát bol druhý a trikrát sa umiestnil na treťom mieste. Na svojom konte má 307 štartov na Grand Prix, z nich 21 vyhral.

Viac Veľkých cien než Kimi Räikkönen mali iba Fernando Alonso (311) a Rubens Barrichello (322). Pilot s prezývkou Iceman sa behom kariéry taktiež dva roky venoval rely, vyskúšal i sériu NASCAR a testoval voz pre vytrvalostné závody Le Mans Series. 

Rodák z juhofínskeho Espoo začínal na motokárach, potom v roku 1999 bodoval v európskom šampionáte formule Super A a súbežne jazdil i sériu formule Ford Euro Cup. Do F1 naskočil v roku 2001 vo farbách tímu Sauber, potom prešiel McLarenom a Ferrari, pre ktoré získal v roku 2007 majstrovský titul. 

Jeho ďalším tímom bol Lotus a pred prebiehajúcou sezónou prestúpil z Ferrari do svojho prvého tímu Sauber, ktorý sa od tohto roku volá Alfa Romeo. Räikkönen, ktorý je povestný svojím suchým humorom, dosiahol v roku 2005 pri Veľkej cene Talianska rýchlosť 370 km/h, čo je doteraz platný rýchlostný rekord F1. 

Räikkönen bol od roku 2005 ženatý s Jenni Dahlmannovou, Miss Škandinávie 2001. V roku 2014 sa rozviedli a o dva roky neskôr si vzal modelku Minnu-Mari Virtanenovou, s ktorou má dve deti. 

Kimi Räikkonen
Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/AP/Sergei Grits

Do pamäte fanúšikov sa zapísal najmä svojou ľadovou povahou a zvláštnym fínskym zmyslom pre humor. Keď sa ho počas víkendovej VC Japonska opýtal reportér, ako by ohodnotil svoju jazdu a 14: miesto na okruhu v Suzuke, odpovedal jednoznačne. "Sr**a!" 

Pri ďalšej novinárskej otázke reagoval taktiež príznačne. Nikoho to však už nemohlo ani trochu prekvapiť. "Po letnej prestávke to bolo zatiaľ ťažké, prečo?" zaznelo z úst redaktora. Ľadová stena z Fínska reagovala opäť svojsky. "Ak by sme to vedeli, nebolo by ťažké." 

A čo nastalo, keď nadišiel čas riešenia blížiacich sa narodenín. Kimi sa jednoducho zdvihol a z rozhovoru odišiel. A zdvihol palec nahor. Typický Kimi, akého majú všetci fanúšikovia F1 zapísaného v memoároch. 

Viac o téme: Kimi Räikkönen
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/AP/Luca Bruno; VIDEO: YouTube/Formula 1, KRVideos
  • Zdroj: ČTK, športky

Súvisiace články