VIDEO Najvernejší fanúšik na svete: Precestoval 6000 kilometrov a sám fandil pri krutom debakli!

Osamotený fanúšik Kambodže v prázdnom sektore hostí vytrvalo fandil svojim
Osamotený fanúšik Kambodže v prázdnom sektore hostí vytrvalo fandil svojim

TEHERÁN - Futbalový Irán sa dočkal veľkej futbalovej udalosti, keď po desaťročiach mohli prísť na futbalový zápas aj ženy. Zrušenie zákazu, ktorý bol vynesený krátko po islamskej revolúcii z roku 1979, využilo na kvalifikačnom zápase v Teheráne proti outsiderovi z Kambodže niekoľko tisíc domácich fanúšičiek.

Hoci 80-tisícové hľadisko bolo poloprázdne, v sektore vyhradenom ženám sa fandilo ostošesť. Fanúšičky s pomaľovanými tvárami mávali vlajkami, trúbili na vuvuzely a hlasno oslavovali každý gól svojich a tých do kambodžskej siete nakoniec padlo až štrnásť. Funkcionári vyhradili ženám 4000 vstupeniek. Ich sektor, oddelený od "mužského" zvyšku štadióna, strážili policajtky.

Ešte zaujímavejší bol pohľad na sektor hosťujúceho outsidera, v ktorom sa nachádzal len jediný verný fanúšik Kambodže. Ten za svojimi miláčikmi neváhal precestovať 6000 kilometrov a počas celého súboja neúnavne outsiderovi fandil aj keď ten podľa predpokladov na domáceho superfavorita absolútne nestačil. Ani krutý debakel 0:14 ho neodradil od vytrvalej podpory svojho reprezentačného tímu, na ktorú sa vybavil národnou vlajkou, megafónom a tiež bubnom, aby ho bolo v iránskom kotli počuť. 

Jeho miláčikom sa ale podľa očakávania v boji o svetový šampionát absolútne nedarí, Kambodža má po štyroch kvalifikačných vystúpeniach na konte jediný bod a s hrozivým skóre 1:20 je aktuálne na poslednej piatej priečke skupiny. Naopak favorizovaný Irán je lídrom skupiny pred tiež sedembodovým Bahrajnom vďaka lepšiemu skóre (7:1). 

Medzinárodná federácia FIFA Irán v minulosti niekoľkokrát vyzvala, aby sa zákaz vstupu žien na štadióny zrušil. Tlak na krajinu sa zvýšil najmä po septembrovej tragédii, kedy sa dvadsaťdeväťročná iránska futbalová fanúšička zapálila pred súdom a zraneniam neskôr podľahla. Po zatknutí na štadióne, kam prišla oblečená ako muž, jej hrozilo polročné väzenie.


Tagy: Kvalifikácia na MS Irán Kambodža

Zdroj:
ČTK, športky
Foto:
Twitter - CTN

DISKUSIA