Fenomenálna Shiffrinová pred novou sezónou: Nie je to len o mne, ale aj o Vlhovej!

Mikaela ShiffrinováMikaela Shiffrinová Zdroj: SITA/AP/Alessandro Trovati

BRATISLAVA - Sedemnásť víťazstiev a na konci sezóny veľký aj tri malé glóbusy za celkové triumfy vo Svetovom pohári. K tomu ešte dve zlaté medaily z vrcholu roka - majstrovstiev sveta v Aare. Mikaela Shiffrinová má za sebou sezónu snov, ale taká je vlastne každá v podaní tejto fenomenálnej americkej lyžiarky. Tá najbližšia sa začne už o 10 dní tradične súťažami v obrovskom slalome na ľadovci v rakúskom Söldene.

"Nie je to zďaleka len o mne. Máme veľa ďalších skvelých osobností v našom športe. Sú nimi Sofia Goggiová, Wendy Holdenerová, Petra Vlhová či Federica Brignoneová," bránila sa superlatívom Shiffrinová na mediálnom stretnutí v rakúskom Salzburgu.

Shiffrinová má iba 24 rokov, ale v jej nablýskanej zbierke nechýbajú tri veľké a osem malých glóbusov - šesť slalomových a po jednom za celkový triumf vo Svetovom pohári v obrovskom slalome aj super G. Dokopy nazbierala už 60 víťazstiev v pretekoch SP, prvé z nich dosiahla ako 17-ročná. Všeobecne sa očakáva, že v nadchádzajúcej sezóne v historickej tabuľke úspešnosti preskočí Rakúšanov Annemarie Moserovä-Prölllovú (62 víťazných pretekov) aj Marcela Hirschera (67). A niekedy v budúcnosti zaútočí aj na najúspešnejšiu ženu - krajanku Lindsey Vonnovú (82) a tiež absolútneho historického lídra Švéda Ingemara Stenmarka (86). Práve Hirscher a Vonnová po minulej sezóne ukončili svoje skvostné kariéry, aj preto sa pozornosť v tej ďalšej bude upierať najmä na ďalšiu lovkyňu rekordov Shiffrinovú. "Budem sa pokúšať, ale niekedy je toho už priveľa. Musím zostať v realite. A čo sa týka Vonnovej či Hirschera, ich topánky sú také veľké, že sa do nich sotva zmestí niekto ďalší," podotkla Shiffrinová na športovom portáli laola1.at.

Po odchode Marcela Hirschera do predčasného lyžiarskeho dôchodku sa Shiffrinová stala jedinou veľkou tvárou firmy Atomic. Američanka tvrdí, že aj vzhľadom na rovnakú značku lyží bol Rakúšan jej vzorom aj motiváciou počas celej doterajšej kariéry. "Vždy som na neho hľadela s úctou a obdivom. Nechala som sa ním inšpirovať. Často som si hovorievala, či môžem lyžovať tak ako Marcel a niekedy to naozaj viedlo k víťazstvám," uznanlivo podotkla Shiffrinová. Pripravila si aj odpoveď na tradičnú otázku, či by mohla zopakovať osem celkových triumfov vo Svetovom pohári v podaní Hirschera. "Často sa ma na to pýtajú. Možné to je, ale to by som najprv musela vedieť, dokedy vôbec budem lyžovať. Začalo som pomerne skoro a ktovie, ako dlho vydržím jazdiť všetky disciplíny. Možno sa neskôr vrátim len k slalomu a obrovskému slalomu. Z dlhodobého hľadiska nemôžem robiť všetko."

Na snímke slovenská lyžiarka Galéria fotiek (3) Zdroj: TASR - Martin Baumann

Shiffrinová už dávno nie je len slalomárka s najlepšou technikou, ale aj skvelá univerzálka s citom pre sklz v rýchlostných disciplínach. S výnimkou tímovej súťaže už má víťazstvo zo všetkých disciplín vo Svetovom pohári. Tento rok sa premiérovo stala majsterkou sveta v super G a v tejto druhej najrýchlejšej disciplíne získala aj malý krištáľový glóbus za sezónny triumf v SP. Ten jej zatiaľ chýba v zjazde, dokonca naň dosiaľ ani reálne neútočila. To sa však môže zmeniť, keďže nadchádzajúca zjazdárska sezóna bude bez vrcholu v podobe majstrovstiev sveta či zimných olympijských hier.

"Každé štyri roky máme jednu veselú sezónu bez bojov o medaily na vrcholných podujatiach. To je stále dobrá príležitosť vyskúšať si niečo nové. Tá možnosť sa naskytne vo februári," uviedla Shiffrinová, ktorá si dobre uvedomuje, že sa jej núka šanca na zjazdársky glóbus. Vo februári 2020 budú v programe Svetového pohára zjazdárok až štyri preteky v super G a tri v zjazde, okrem toho len jeden slalom a obrovský slalom. "Namiesto koncentrovania sa na majstrovstvá sveta budem môcť popracovať na svojej rýchlosti." priblížila Shiffrinová.

Fenomenálna Američanka v lete nežila len prípravou na ďalšiu sezónu. Svojich fanúšikov na sociálnych sieťach obšťastňovala videami z jej čoraz zaujímavejších speváckych a hudobných pokusov, zalietala si s americkými vojenskými pilotmi v stíhačke s preťažením 9G a tiež pracovala na stavbe svojho domu v Colorade. Stihla sa tiež rozísť so svojím francúzskym priateľom Mathieuom Faivrem, ale nezabudla doložiť: "Som s tým v pohode."

Ak by si niekto náhodou myslel, že Shiffrinová chce povoliť v naháňaní víťazstiev a rekordov, nie je to tak. Zatiaľ ju to náramne baví. "Som stále mladá a silná a mám dostatočnú kapacitu na to, aby som sa zlepšovala. Zlepšovať sa a víťaziť sú však dva rozdielne pojmy. Keď sa zlepším, neznamená to automaticky, že budem vyššie aj vo výsledkoch," prezieravo doplnila Američanka.

Viac o téme: Petra Vlhová Mikaela Shiffrinová
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/AP/Alessandro Trovati
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články