Futbalové Humberto: Nedôstojné podmienky, boj o vlastné zdravie, toto musí riešiť aj FIFA!

Hráči Južnej Kórey pred zápasom s KĽDR
Hráči Južnej Kórey pred zápasom s KĽDR

SOUL - Juhokórejskí futbalisti brali tento kvalifikačný zápas ako vojnu. Hral sa v Pchjongjangu a nevideli ho diváci na štadióne ani v televízii. Podľa útočníka Tottenhamu Son Hung-mina mohli byť hosťujúci hráči radi, že vypätý zápas prežili v zdraví. Juhokórejská federácia zväžuje, že kvôli okolnostiam zápasu podá sťažnosť samotnej organizácii FIFA.

"Súperi boli poriadne hrubí a občas lietali skutočne drsné nadávky. Bolo ťažké sústrediť sa na hru, keď myslíte hlavne na to, aby ste neprišli k nejakému zraneniu. Je to úspech, že sme sa z takého zápasu vrátili v zdraví," povedal Song Hung-min novinárom na letisku v Soule. "Vonkajšie zápasy nie sú vždy príjemné a naši hráči i sprievod si užili svoje," dodal k zápasu, ktorý sa skončil bez gólov. Hostia z Južnej Kórey sa sťahovali taktiež na ubytovanie. 

Tímy oboch znepriatelených štátov sa na severokórejskej pôde stretli po takmer 30 rokov. "Bola to vojna," uviedol podpredseda juhokórejskej futbalovej asociácie Čche Jong-il. "Používali všetko od lakťov, cez ruky po kolená, aby zastavili našich hráčov. Niečo takého som pri futbale ešte nevidel. Keď som hovoril smerom k domácim, ani sa na mňa nepozreli, nie aby reagovali," povedal funkcionár. Rozhodcovia udelili v zápase iba štyri žlté karty - dve na každej strane. 

Na zápase výberov dlhodobo znepriatelených zemí nemali prístup fanúšikovia ani juhokórejskí novinári, nevysielala ho žiadna televízia. Severná Kórea, ktorej médiá o duelu vôbec neinformovali, poskytli hosťom iba záznam zápasu na DVD. Ten sa mal v Južnej Kórey vysielať dnes, ale pre zlú kvalitu ho nakoniec televízia ani nezaradila do programu. 

S napätím očakávaný zápas navštívil šéf FIFA Gianni Infantino, ktorý ľutoval, že na štadióne určenom pre 50 000 divákov neboli žiadni fanúšikovia. "To nás prekvapilo, rovnako ako niektoré problémy s televíznym prenosom a vízami a umožnením prístupu pre zahraničných novinárov," uviedol Infantino. 


Tagy: KĽDR Južná Kórea Son Hung-min

Zdroj:
ČTK
Foto:
SITA/AP/Lee Jin-man

DISKUSIA