VIDEO Nepovolený doping priamo počas boja: Šéf UFC po obrovskom škandáli ťažko hľadal slová!

Greg Hardy
Greg Hardy

BOSTON - Bostonské UFC ponúklo fanúšikom bojového umenia množstvo skvelých zápasov a zaujímavých momentov, ale aj veľký škandál. Za ten mohol súboj medzi Gregom Hardym a Benom Sosolim, ktorý síce skončil triumfom Hardyho, ale ten musel byť dodatočne anulovaný.

Toto si zrejme história UFC ešte nepamätá, inak by bol Hardy opatrnejší. Diskriminovaný moment sa odohral v prestávke medzi druhým a tretím kolom. Bývalý hráč amerického futbalu tak dlho ešte nebojoval, všetky jeho doterajšie súboje skončili už v prvom alebo druhom kole. 31-ročný borec mal očividne problémy s dýchaním a tak poprosil svoj tím o inhalátor, ktorý v prestávke využil. 

V tom momente ani netušil, že po víťaznom súboji mu práve kvôli tomuto nádychu bude jeho triumf odobratý. Hardy totiž súpera porazil na body a po zápase si užíval víťaznú radosť, ale jeho víťazstvo bolo anulované a do štatistík sa nezapočíta. "Som z toho naozaj smutný. Je to inhalátor na albuterol s ventolinom na astmu vyvolanú námahou. Používal som ho celý svoj život. Na testy pre USADA (Americká antidopingová agentúra), vždy píšem, že ho používam, aby vedeli, že neberiem steroidy," smútil po zápase Hardy, ktorý strávil šesť sezón v NFL.

Obrovský škandál dostal do pomykova aj samotného prezidenta UFC Dana Whitea, ktorý len ťažko zakrýval veľké rozpaky: "Ani neviem, čo povedať. Dine Thomas. No tak Dine. V tomto športe si už večnosť. Musíš vedieť, že v rohu nemôžete používať inhalátor. Môžete len piť vodu, je to jednoduché," spustil White na trénera Hardyho, ktorý svojho zverenca na nepovolený doping neupozornil. 

Frustrovaný Hardy sa ale s vysvetlením a rozhodnutím nechcel zmieriť. USADA totiž tento druh inhalátora nepovažuje za doping. "Vaše pľúca a bránica sa môžu normálne rozširovať a sťahovať. Moje nie. Moje obmedzujú dýchanie a prúdenie vzduchu. Som si istý, že veľa ľudí má deti s astmou. Inhalátor doslova čistí dýchacie cesty, takže som potom schopný normálne dýchať. Nie je to tak, že by som dýchal lepšie ako ostatní. Pomáha mi to dýchať rovnako ako vám," obhajoval sa po zápase nešťastný víťaz. Jeho argumenty ale zrejme neobstoja a výsledok zostane anulovaný. 


Tagy: UFC Dana White Greg Hardy Ben Sosoli

Zdroj:
športky
Foto:
profimedia.sk; Video: Youtube

DISKUSIA