Dúbravka medzi špičkou Premier League, rešpekt všetkých naokolo: Nadišiel čas veľkého prestupu?

Martin Dúbravka
Martin Dúbravka

NEWCASTLE - Pôvodne si zaobstarali jeho služby v januári 2018 na šesťmesačné hosťovanie za štyri milióny libier zo Sparty Praha a verejnosť zostala trochu prekvapená. Martin Dúbravka sa musel popasovať s neľahkým skokom z českej najvyššej súťaže do Premier League. Potokmi pretieklo 20 mesiacov a po nich môžeme s pokojným srdcom vyniesť rozsudok, že prechod na Britské ostrovy zvládol a aklimatizoval sa.

A nie hocijako. Medzi anglickou elitou sa prakticky hneď zaradil k širšej brankárskej špičke a neraz platí konštatovanie, že v zápasoch Newcaslte ho radno zaradiť medzi najlepších hráčov tímu. Ak nie k najlepšiemu, tak minimálne medzi toho v skupine vyčnievajúcich.

Steve Bruce, behom profesionálnej kariéry neuveriteľne produktívny obranca, sa usadil na manažérsku stoličku NUFC počas leta a doteraz len márne hľadá ideálnu jedenástku, ktorá by pravidelne bojovala o body víkend čo víkend. V deviatich ligových zápasoch tohto ročníka poslal do hry 19 rozdielnych hráčov, použil štyri odlišné herné rozostavenia a Straky sa po 9. kole nachádzajú v zostupovom pásme s ôsmimi bodmi a iba piatimi strelenými gólmi. 

Zostava Newcastlu má napriek slabej prvej štvrtine sezóny jedného muža, ktorého pozícia ja len veľmi ťažko otrasiteľná. Aspoň v súčasnej forme a stave. Martin Dúbravka, slovenský reprezentačný brankár, kryl svätyňu mužstva vo všetkých doterajších dueloch a Bruce mu dôveruje aj napriek niekoľkým chybám, ktorých sa dopustil. Ako jasný dôkaz o tom svedčí jeho pretrvávajúca séria. 30-ročný Žilinčan sa postavil medzi tri žrde v 59 po sebe idúcich stretnutiach. 

Čo by ho mohlo pripraviť o túto šnúru? Zranenie? Náhly pokles formy? Príchod iného manažéra? Všetky faktory dohromady? Nech je, ako chce, chlapík, ktorý začínal najskôr s hokejom, patrí k oporám klubu a za takmer dva roky si získal rešpekt nielen v tábore spoluhráčov, ale i medzi súpermi. 

Brankárska dvojka Karl Darlow či trojka Rob Elliot by sa veľmi radi a ochotne postavili do brány, ibaže cez Dúbravku jednoducho nemajú prakticky akýkoľvek priestor. "Chytanie posunul na iný level. Martin je top, top chlapík. Všetko, čo má, si zaslúži. Zo sebeckého pohľadu chcete chytať a byť v tejto pozícii, ale Martin si dres jedntoky zaslúži. Žiadne pochyby," povedal Elliot. 

Odletí cenená straka za lepším? 

Newcastle si prvýkrát všimlo svoju súčasnú jednotku počas kvalifikácie na MS 2018 v Škótsku, kde slovenské mužstvo prehralo 0:1, avšak Dúbravka v tomto zápase predviedol vynikajúci výkon. Oči pozorovateľov Newcastlu okamžite zbystreli a zreničky sa rozšírili.

Šéf prestupov Steve Nickson a vtedajší manažér Rafael Benítez nedokázali pochopiť, prečo Dúbravka už vtedy nebol pod zmluvou v žiadnom klube z piatich najlepších európskych súťaží (Anglicko, Taliansko, Nemecko, Španielsko, Francúzsko). A tak sa pochlapilo Newcastle a 31. januára 2018 predbehlo všetkých ostatných. Dúbravka doteraz splatil každú libru. 

Znamenité výkony druhého slovenského brankára dejín Premier League (prvým bol Ján Mucha v Evertone) sledujú kluboví skauti po celej Európe a nejeden z nich by ho rád ulovil do svojej siete. Hoci má kontrakt do roku 2022, Newcastle si plne uvedomuje, čo znamená hrozba ambicióznejších celkov, a preto by s ním klubový manažment rád predĺžil zmluvu. 

Novinár Chris Waugh z portálu The Athletic uviedol, že v posledných mesiacoch sa objavovali špekulácie o záujme Juventusu či PSG. Označil ho za predbežný, no zároveň podotkol, že konkrétne ponuky môžu prísť. Dúbravka sám povedal, že bol blízko predĺženiu zmluvy, ktorá by z neho urobila jedného z najlepšie platených hráčov mužstva. Oficiálne potvrdenie sa doteraz neobjavilo. 

Tvrdo pracujúci príkladný profesionál

I keď Waugh podotkol, že Dúbravkove výkony sa oproti prvej sezóne (2017/18, keď do klubu prišiel) o čosi znížili, no i tak stále predstavuje pre svoje mužstvo kľúčovú postavu. Muž, ktorý hrával v žilinskej futbalovej akadémii aj v poli, nielen v bráne, sa štatisticky zhoršil, je však nutné pripomenúť niekoľko zásadných faktorov. 

Bývalý brankár Sparty, Liberca, Esbjergu a Žiliny jednak nemá pred sebou obranu svetovej kvality, na akú sa môžu spoľahnúť napríklad Jan Oblak v Atléticu Madrid, Alisson Becker v Liverpoole, Ederson medzi žrďami Manchestru City či Manuel Neuer v Bayerne Mníchov. A ďalšie a ďalšie veličiny na brankárskom poste... 

Druhý dôležitý bod je liga, v ktorej Dúbravka nastupuje. Premier League patrí k najnáročnejšej futbalovej súťaži na planéte a on sa s ňou zžil prakticky okamžite. Takýmto niečím sa nemôžu pochváliť aj stovky futbalistov, pretože hoci inde hviezdili, po príchode do Premier League nečakane zhasli a snahu veľmi rýchlo vzdali. Netreba zabúdať ani na fakt, že vymeniť Česko za Anglicko predstavuje omnoho výraznejší skok než napríklad presun z La Ligy či Serie A do Premier League. 

"Martin je jeden z najlepších profesionálov, akých som kedy stretol. Pracovať s ním mi pomohlo v tom, aby som sa zlepšil ako brankár. Je to typ hráča, akého tento klub potrebuje," povedal pre The Athletic Dúbravkov kolega Elliot. 

Kvalitné zákroky? Pri prehre veľa neznamenajú

Vo víkendovom zápase na londýnskom Stamford Bridge proti Chelsea bol v permanentnej pohotovosti. Newcastle čelilo tlaku domácich, ktorí poslali na bránu osem striel a celkovo 16. Opora bielo-čiernych z Upon-Tyne odolávala do 73. minúty, kým ju neprekonal španielsky krajný obranca Marcos Alonso. Prehra 0:1 sa dá brať ako pozitívna, no v konečnom dôsledku znamená jediné - žiadne body do tabuľky a prilepenie sa do zostupovej zóny. 

"Vždy je pre brankára dobré, keď spraví nejaké kvalitné zákroky, ale ak prehráte zápas, tak to neznamená veľa. Pre mňa áno, lebo si môžem po týchto momentoch v zápase navýšiť sebavedomie. Mali sme ťažký začiatok sezóny, ale teraz máme pred sebou niekoľko tímov, ktoré sú v tabuľke okolo nás. Takže každý zápas je kritický," povedal po zápase slovenský lapač striel. 

Dva a pol roka do vypršania kontraktu ho ešte nenútia k jeho predĺženiu, no Newcastle sa akiste má na pozore. Jeden zo svojich najväčších klenotov by si malo uchrániť novým paktom, prípadne aj vysokou výkupnou klauzulou. Pravdou ale zostáva, že vo veku 30 rokov sa nachádza v ideálnom období na väčší prestup.

S pribúdajúcimi rokmi už bude možností menej a menej, preto by 27-násobný reprezentant Slovenska nemal zaváhať, ak mu priletí na stôl výhodná ponuka. Pravdaže, nie za každú cenu iba preto, lebo pôjde o niektorý z úzkeho kruhu veľkoklubov. Podľa portálu transfermarkt.com má 191 centimetrov vysoký brankár trhovú hodnotu sedem miliónov eur. 


Tagy: Newcastle United Martin Dúbravka

Zdroj:
Športky - Ondrej Herceg
Foto:
TASR/AP/Owen Humphreys; Video: YouTube/NUFC Comps

DISKUSIA