Zákon o športe môže prejsť výraznou zmenou: Športovci dostanú právo výberu

Dušan Tittel
Dušan Tittel

BRATISLAVA - Návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Dušana Tittela a Tibora Jančulu na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 440/2015 Z. z. o športe, prešiel v utorok v parlamente prvým čítaním. Spomenutí poslanci navrhujú, aby sa zmenilo postavenie profesionálneho športovca v kolektívnom športe voči zamestnávateľovi.

V súčasnosti sú podľa zákona o športe profesionálni športovci v kolektívnych športoch zamestnancami klubov. Novela by podľa navrhovateľov mala profesionálnym športovcom priniesť možnosť výberu, či chcú do zmluvného vzťahu s klubom vstúpiť ako zamestnanci alebo ako samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO).

"Aplikačná prax ukázala, že nemožnosť vykonávať šport v kolektívnych športoch profesionálnym športovcom ako samostatne zárobkovo činnou osobou nie je žiadúca, nakoľko neprimerane obmedzuje zmluvnú voľnosť športovcov v kolektívnych športoch. Profesionálny športovec bude môcť vykonávať športovú činnosť v prospech konkrétnej športovej organizácie na základe zmluvy o profesionálnom vykonávaní športu alebo ako samostatne zárobkovo činná osoba na základe zmluvy podľa Občianskeho zákonníka alebo zmluvy podľa Obchodného zákonníka," uvádza sa v dôvodovej správe.

"Navrhovanou úpravou sa umožní športovým organizáciám možnosť regulácie prestupov aj športovcov, ktorí vykonávajú športovú činnosť v prospech konkrétnej športovej organizácie ako samostatne zárobkovo činné osoby na základe zmluvy podľa Občianskeho zákonníka alebo zmluvy podľa Obchodného zákonníka. Predkladatelia predpokladajú pozitívne vplyvy pre športové organizácie, športovú komunitu a profesionálnych športovcov," píše sa v návrhu poslancov.

V utorok reagovali na novelu zákonu napr. Slovenský futbalový zväz a Únia ligových klubov. V spoločnom stanovisku uviedli, že navrhovaná zmena nie je koncepčná.

Ak poslanci navrhovanú úpravu schvália, do platnosti vstúpi už 1. januára 2020.


Tagy: Dušan Tittel Tibor Jančula

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka slovenskej Tipsport Extraligy
Zdroj:
SITA
Foto:
TASR - Jaroslav Novák

DISKUSIA