Tvrdé a pravdivé slová tenisového trénera: Deti sa zmenili... Slabá odolnosť, všade berú mobil!

Juan Martín del PotroJuan Martín del Potro Zdroj: SITA/AP Photo/Andy Wong

BUENOS AIRES - Tenisti sa bez trénerov často nepohnú nikam a svetom základných čiar, tvrdých podaní či jednoručných backhandov sa len tak potácajú. Stačí, keď si ako dôkaz zoberieme tých najlepších v odbore.

Roger Federer sa udržal na vrchole aj v neskoršom veku vďaka spolupráci so Stefanom Edbergom či súčasným koučom Ivanom Ljubičičom. Rafael Nadal mohol kedykoľvek požiadať o pomoc svojho strýka Toniho, no a o spojení Novak Djokovič - Marián Vajda je možné skutočne napísať aj rigoróznu prácu. Pravdaže poctivú a s vlastnými názormi. 

K veci má čo povedať aj Mariano Gomez, bývalý kouč Juana Martina Del Potra, ktorý prezradil v rozhovore pre argentínske periodiukum Pagina 12, okrem iného, aj hlavný dôvod, prečo sa jeho niekdajší zverenec stal špeciálnym a čo dnešným mladým tenistom podľa neho chýba. 

Deti všade berú mobil

Gomez najskôr objasnil, ako sa v ich akadémii trénuje s deťmi. "Pracujeme s deťmi tak, že zajtra vyhrajú a všetko, na čom záleží, je proces, nie výsledok. Ak vyhráte, nie ste najlepší, ale ak prehráte, tiež nie ste najhorší," začal rozpravu. 

Prvý tréner "Delpa" vníma za najväčšie minús súčasnej doby, tak ako mnohí ostatní a nielen v športovom fachu, komunikáciu a sociálne siete. "Éra komunikácie nám dala mnoho výhod, ale taktiež sme kvôli nej predpojatí. Deti sa zmenili, sú menej odolné voči frustrácii, potrebujú všetko okamžite, pretože si berú so sebou mobil." 

Juan Martin del Potro Galéria fotiek (3) Zdroj: TASR/AP/Pavel Golovkin

Pravidelný nedeľný telefonát koučovi

Gomez sa preto pravidelne snaží udržiavať s deťmi kontakt prostredníctvom skutočnej komunikácie. Práve tá dnešnej mládeži chýba. A netýka sa to len tenisu. "Tenis je ťažký šport, preto s deťmi veľa hovorím. Vždy hovorím, že osoba, ktorá je najúspešnejšia, nie je tá, ktorá hrá najlepšie, ale tá, ktorá viac verí v samého seba. Mali sme tu úžasných hráčov ako Nalbandian, Coria, Gaudio, Zabaleta a Juana Martina, ktorí boli v top 100, keď mali 18 rokov," vystrúhal pochvalu argentínsky tréner a pokračoval: 

"Toto sa viac nedeje. Del Potro sa rád vracia akoby zo smrti. Deti sa všade na svete menia a dnes sa každý snaží o urobenie krokov bez akejkoľvek snahy. Juan Martin mi volal v nedeľu ráno, aby sme trénovali forehandy, a tak sme išli na tréningový kurt." 

Juan Martín Del Potro Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP - Adam Hunger

Prehra a šup na sociálnu sieť

Gomez neváhal v kritike mladých tenistov, ktorí používajú mobil a sociálne siete ako útek od reality. Pritom im neprekáža, že len niekoľko minút dozadu prehrali na kurte. "Nemali sme mobily. Dnes deti prehrajú a prepnú sa na sociálne siete. Som proti tomu. Hráč potrebuje čas, aby sa preniesol cez prehru."

Najväčšou devízou Del Potra bolo počas celej kariéry, že ani 198 centimetrov ho nezastavilo v tom, aby sa dokázal na kurte výborne pohybovať. Hráči jeho parametrov s tým totiž často mávajú problém. "Keď mal osem rokov, vedeli sme, že bude merať aspoň 190 centimetrov. Od čias, keď bol veľmi malý, sme s ním pracovali a hoci je vysoký hráč, hýbe sa najlepším možným spôsobom. Sú tu hráči ako Opelka či Isner, ktorí sú dobrí, ale ani zďaleka sa nepribližujú Del Potrovi. On má 1,98 m a hýbe sa ako hráč s výškou 180 centimetrov. Je to kompletný chlapík," zakončil Gomez. 

Viac o téme: Juan Martin Del Potro Gaston Gaudio Guillermo Coria Mariano Zabaleta
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/AP Photo/Andy Wong
  • Zdroj: Športky - Ondrej Herceg

Súvisiace články