Majstrovi tieklo do tenisiek: Strata náskoku, triler do poslednej sekundy

Lee Skinner
Lee Skinner

BRATISLAVA - Štart skupinovej fázy Európskeho pohára FIBA priniesol pre basketbalistov Interu Bratislava drámu do posledných sekúnd s víťazným koncom. Proti maďarskému Pécsu otočili stretnutie na svoju stranu v správnej chvíli a odmenou pre nich boli po výsledku 88:87 prvé dva body do tabuľky A-skupiny.

Víťazstvo domácich sa na Pasienkoch nerodilo ľahko. "Žlto-čierni" mali navrch, vo viacerých momentoch viedli aj dvojciferným rozdielom, no ich maďarský súper potvrdil, že v tamojšej lige patrí k špičke. Z tlaku súpera sa dokázal Pécs v druhom polčase vymaniť a viackrát sa dostal do tesného vedenia.

"V prvom polčase sme vyhrávali o približne sedem bodov, mali sme určitý problém na útočnom doskoku. V šatni sme si povedali, že musíme túto činnosť zlepšiť. Lenže v tretej štvrtine sme mali menší výpadok, keď sme prestali brániť a dostávali sme veľa ľahkých košov z priestoru pod košom. Zle sme komunikovali v obrane, čo Pécs využil. Začali si budovať menšie vedenie, ktoré sme však zastavili vo štvrtej štvrtine. Do konca to bolo vyrovnané, vyhrali sme ťažkými strelami," povedal krídelník Interu Bratislava David Abrhám.

Domácej obrane nerobilo problémy len americké duo Charles Aiken a Quincy Diggs, ale aj vysoká úspešnosť streľby za tri body. Vďaka nej si Pécs udržiaval v Bratislave šancu na úspech. "Pécs hral dosť 'pick-n-rollov', majú Aikena a Gibbsa, ktorý je rozdielový hráč. Ťažké je ich brániť 1 na 1. Na konci sme však šťastní my, budeme to analyzovať a do ďalších zápasov sa ešte zlepšíme. Ideme krok po kroku," prezradil kouč Interu Aramis Naglič.

Hostia boli v záverečných minútach viackrát v tesnom vedení. Ani tento nepriaznivý vývoj však Inter nepoložil, pretože bol v stále hre o víťazstvo. "V domácej lige sú na prvom mieste po štyroch kolách. Určite vedia hrať basketbal. Možno sú v užšej rotácii ako my, ale to je naša výhoda. Verím, že to bude stále fungovať, budeme zdraví a budeme si pomáhať," vyhlásil domáci pivot Michal Baťka.

V poslednej dvojminútovke zobral na seba zodpovednosť americký rozohrávač v službách Interu Kenney Funderburk. Z jeho strany to nebol ideálny strelecký večer, no v kľúčových okamihoch mu padlo všetko, čo bolo potrebné. Šesť bodov v rade dostalo domácich do tesného vedenia a po ubránení posledného útoku mohli napokon oslavovať víťazstvo.

"Nemáme veľa možností v útoku, keďže Browning nehral. Takéto veci vyhrávajú zápasy. Vy môžete dostať dosť bodov, no na konci Funderburk zobral zodpovednosť na seba, ukázal, že je líder a zvíťazili sme," vyjadril sa tréner Interu.

Slovenský zástupca zvládol prvý krok v skupinovej fáze Európskeho pohára FIBA. Jednobodové víťazstvo po dramatickej koncovke môže byť pre zverencov trénera Nagliča vítanou psychologickou vzpruhou. Myslí si to aj Baťka:

"Máme teraz nabitý program. Tento bodík je veľmi dôležitý do skupiny, lebo začať 1-0 alebo 0-1, je veľký rozdiel. Chceme vyhrávať domáce zápasy a vonku prekvapiť. Už sa tešíme na najbližšieho súpera, ale v sobotu nás najskôr čaká Handlová. Oddýchneme si a poctivo sa na nich pripravíme. Verím, že budeme opäť úspešní."

Ďalšie stretnutie Interu v Európskom pohári FIBA je na programe v stredu 30. októbra o 20.00 h, keď sa predstaví na palubovke holandského ZZ Leiden.


Tagy: Aramis Naglič BK Inter Bratislava Michal Baťka Pécs David Abrhám

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR/Pavel Neubauer

DISKUSIA