Parádne správy z dielne Petra Sagana: Slovenský fenomén sa premiérovo predstaví na slávnom Gire!

Peter Sagan
Peter Sagan

BRATISLAVA - Slovenský cyklista Peter Sagan sa v budúcom roku po prvý raz vo svojej kariére predstaví na pretekoch Giro d´Italia. Trojtýždňové prestížne podujatie zo série Grand Tour sa v roku 2020 začne v maďarskej metropole Budapešť, čo zrejme tiež pomohlo rozhodnutiu Sagana a jeho tímu Bora-Hansgrohe podporiť jeho účasť.

Trojnásobný majster sveta a držiteľ 113 víťazstiev v profikariére na ceste by sa v budúcej sezóne mal tradične predstaviť aj na Tour de France, kde v minulosti získal rekordný počet sedem víťazstiev v bodovacej súťaži. Navyše zvažuje aj účasť na olympijských hrách v Tokiu.

"Taliansko má špeciálne miesto v mojom srdci. Je to krajina, kde som v roku 2008 vyhral svoje prvé majstrovstvá sveta (juniorský titul v pretekoch cross-country horských bicyklov - pozn.) a strávil tam prvé roky profikariéry v cestnej cyklistike. V posledných desiatich rokoch som mal tú česť súťažiť na množstve prestížnych pretekov v Taliansku, ale niečo mi stále chýbalo. Bolo to Giro d´Italia," uviedol Peter Sagan na webe svojho tímu Bora-Hansgrohe.

Prvé etapy budú blízko slovenských hraníc

"Nemyslím si, že existuje cyklista, ktorý by nechcel byť súčasťou Giro d´Italia, jednej z najväčších výziev v cyklistickom svete. Preto som veľmi rád, že 9. mája 2020 budem stáť na štarte budúcoročného Gira v Budapešti. Nebude to ľahké, ale teším sa. Prvé tri etapy v Maďarsku budú pre mňa zároveň príležitosť predstaviť sa blízko Slovenska. Som presvedčený, že slovenskí fanúšikovia nebudú chýbať popri trati a povzbudzovať ma," doplnil Peter Sagan.

Sedemnásobný držiteľ zeleného dresu pre víťaza bodovacej súťaže na Tour de France oslávi v januári okrúhlu tridsiatku, ale na pretekoch Okolo Talianska nikdy nejazdil vzhľadom na svoj nabitý program na jarných klasikách. Sagan sa doteraz z pretekov Grand Tour osemkrát predstavil na Tour de France a štyri štarty pridal na španielskej Vuelte.

Práve vo štvrtok popoludní v Miláne organizátori predstavili trasu Giro d´Italia 2020 a Sagan bol osobne súčasťou tejto slávnosti. Nechal sa aj vyfotiť s víťaznou trofejou. K tejto fotografii na twitteri pridal krátky, ale výstižný text: "Nech žije Giro d´Italia!"

Sagan pôjde aj na Tour de France

"Stále som hovoril o tom, že Petrov program sa v budúcnosti môže zmeniť. V roku 2020 sme do jeho programu pridali Giro d´Italia, kde by mal zabojovať o bodovaciu súťaž. Myslím si, že šampión, akým je Peter, by mal aspoň raz v kariére súťažiť na Gire. Toto naše rozhodnutie je zároveň prejavom rešpektu voči tomuto trafičnému podujatiu v našom športe. Ešte som nemal možnosť podrobne spoznať trasu pretekov, ale tradične by tam malo byť niekoľko etáp, ktoré budú vyhovovať Petrovi. Zároveň chcem zdôrazniť, že fanúšikovia vo Francúzsku sa nemusia obávať. Peter Sagan bude rovnako súťažiť v júli na Tour de France," informoval manažér tímu Bora-Hansgrohe Ralph Denk.

"Saganova účasť prinesie pre Giro d´Italia nový náboj a rovnako skvelé zážitky pre fanúšikov priamo na mieste ako aj pred televíznymi obrazovkami," povedal niekdajší skvelý taliansky cyklista Gianni Bugno, víťaz Giro d´Italia 1990. "Sme poctení tým, že šampión, akým je Sagan, sa rozhodol pre účasť na našich pretekov," podotkol riaditeľ Giro d´Italia Mauro Vegni v priamom prenose RAI z Milána. "Budem to brať deň po dni, etapu po etape. Pokúsim sa zajazdiť čo najlepšie," podotkol Sagan počas slávnostného uvedenia trasy pretekov.

Štart v centre Budapešti

Giro d´Italia 2020 sa začne v sobotu 9. mája individuálnou časovkou na 8,6 km v historickom centre Budapešti. Už o deň neskôr príde na rad prvá šprintérska etapa z Budapešti do Györu s dĺžkou 195 km. Maďarskú kapitolu Giro d´Italia 2020 uzavrie etapa zo Székesfehérváru do Nagykanizsy (197 km), ktorej podstatná čas povedie okolo svetoznámeho jazera Balaton.

Budapešť a Maďarsko budú štrnástym dejiskom Grande Partenza, teda Veľkého štartu Giro d´Italia v histórii. Pred rokom sa začínalo v izraleskom Jeruzaleme, pred troma rokmi v holanskom Apeldoorne. Po prvý raz sa začalo mimo Talianska v roku 1965 a to v San Maríne.

Trasa 103. ročníka pretekov Giro d'Italia:
1. etapa (sobota 9. mája): Budapešť-Budapešť (časovka jednotlivcov na 8,6 km)
2. etapa (nedeľa 10. mája): Budapešť - Györ (195 km)
3. etapa (pondelok 11. mája: Székesfehervár - Nagykanizsa (204 km)
4. etapa (utorok 12. mája): Monreale - Agrigento (136 km)
5. etapa (streda 13. mája): Enna - Etna (Piano Provenzana) (150 km)
6. etapa (štvrtok 14. mája): Catania - Villafranca Tirrena (138 km)
7. etapa (piatok 15. mája: Mileto - Camigliatello Silano (223 km)
8. etapa (sobota 16. mája): Castrovillari - Brindisi (216 km)
9. etapa (nedeľa 17. mája): Giovinazzo - Vieste (198 km)
10. etapa (utorok 19. mája): San Salvo - Tortoreto Lido (212 km)
11. etapa (streda 20. mája:: Porto Sant'Elpidio - Rimini (181 km)
12. etapa (štvrtok 21. mája: Cesenatico - Cesenatico (205 km)
13. etapa (piatok 22. mája): Cervia - Monselice (190 km)
14. etapa (sobota 23. mája): Conegliano - Valdobbiadene (časovka jednotlivcov na 33,7 km)
15. etapa (nedeľa 24. mája): Rivolto Air Base - Piancavallo (183 km)
16. etapa (utorok 26. mája): Udine - San Daniele del Friuli (228 km)
17. etapa (streda 27. mája): Bassano del Grappa - Madonna di Campiglio (202 km)
18. etapa (štvrtok 28. mája): Pinzolo - Laghi di Cancano (209 km)
19. etapa (piatok 29. mája): Morbegno - Asti (251 km)
20. etapa (sobota 30. mája): Alba - Sestriere (200 km)
21. etapa (nedeľa 31. mája): Cernusco sul Naviglio - Miláno (časovka jednotlivcov na 16,5 km


Tagy: Peter Sagan Bora-Hansgrohe Giro d´Italia 2020

Zdroj:
SITA, TASR
Foto:
TASR/AP/Christophe Ena; Twitter/BORA – hansgrohe

DISKUSIA