Fantastickú Vlhovú si môžete vychutnať na vlastné oči: Slováci majú tieto preteky na skok!

Petra Vlhová
Petra Vlhová

BRATISLAVA - Tradičnou ouvertúrou sezóny v seriáli Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní sú v závere októbra preteky v rakúskom Söldene na ľadovci Rettenbach a inak to nebude ani tentokrát. Ako prvé vstúpia do hry o body ženy, ktoré v sobotu čaká obrovský slalom, o deň neskôr čaká rovnaká disciplína aj mužov.

Hneď v úvode bude pod drobnohľadom slovenských fanúšikov aj slovenská reprezentantka Petra Vlhová, ktorá ako úradujúca majsterka sveta v obrovskom slalome nemôže mať iné ako najvyššie ambície. Nielen v sobotu, ale počas celej sezóny v boji o veľký aj malé krištáľového glóbusy bude tradične Američanka Mikaela Shiffrinová. V uplynulej sezóne Slovenka Vlhová skončila za ňou na druhom mieste v SP v hodnotení slalomu, obrovského slalomu aj celkovom poradí seriálu.

Po obrovskom slalome v Söldene čaká na zjazdárov takmer mesačná pauza, pokračovanie príde na rad až 23. a 24. novembra slalom vo fínskom Levi. Nasledovať budú zastávky v USA a Kanada počas dvoch po sebe idúcich víkendov, potom sa pretekári presťahujú do Európy. Ženy budú pokračovať už len na starom kontinente, muži si v polovici februára 2020 "odskočia" do Číny na zjazd a super G v stredisku Jen-čching a vzápätí do Japonska na obrovský slalom a slalom v Naebe. Začínajúca lyžiarska sezóna tentokrát nebude prerušená majstrovstvami sveta, pretože tie sa v zime 2019 konali vo švédskom Aare a najbližšie sa v roku 2021 uskutočnia v talianskej Cortine d'Ampezzo. Práve Cortina bude v druhej polovici marca 2020 hostiteľom záverečných súťaží SP v aktuálnej sezóne. V ročníku 2019/2020 sa muži predstavia v 44 pretekoch v 22 strediskách, ženy čaká o jedna zastávka menej a spolu 41 súťaží.

Každú sezónu sa na výkony Petry Vlhovej chodí do zahraničia pozerať viac a viac Slovákov, niekoľko možností budú mať aj v sezóne 2019/2020. Vidieť ju budú môcť v závere decembra v rakúskom Lienzi v obrovskom slalome aj slalome, vzápätí 4. januára 2020 v slalome v chorvátskom Záhrebe, o desať dní neskôr rovnako v slalome v rakúskom Flachau. Práve podujatie vo Flachau je v ženskom seriáli SP finančne najlepšie hodnotenou zastávkou. Ďalšia šanca vidieť Vlhovú aj ďalšie elitné pretekárky svetového zjazdového lyžovania sa slovenským fanúšikom naskytne 15. a 16. februára 2020 v slovinskom Maribore v slalome a obrovskom slalome.

Celkovo v ženskom kalendári bude až desať slalomov a deväť obrovských slalomov plus ďalšie tri podujatia v alpskej kombinácii, dve v paralelnom slalome a jedno v paralelnom obrovskom slalome. Všade tam by mohla mať Petra Vlhová vysoké ambície. Podľa pravidiel FIS glóbusy za sezónne prvenstvá odovzdajú v každej disciplíne, v ktorej odjazdia minimálne dvoje preteky, teda aj v kombinácii a paralelných súťažiach.

V minulej sezóne Petra Vlhová vo Svetovom pohári dosiahla 14 pódiových umiestnení - päťkrát ako víťazka, šesťkrát ako druhá a trikrát ako tretia. Zaujímavosťou je, že ak Slovenka skončila na pódiu a nevyhrala, vždy sa z triumfu tešila Shiffrinová. Ďalšou pikoškou uplynulého ročníka je aj to, že raz dosiahli Vlhová a Shiffrinová totožný čas, stalo sa tak 1. februára 2019 v obrovskom slalome v slovinskom Maribore.

Počas nastávajúcej zjazdárskej sezóny sú pre mužov vyčlenené odmeny viac ako 5,5 milióna švajčiarskych frankov, pre ženy vo výške takmer 4,9 milióna CHF. Medzi mužmi sú najlepšie hodnotené zjazd a slalom v rakúskom Kitzbüheli (pre bodujúcich spolu po 297-tisíc CHF), medzi ženami je to slalom vo Flachau naplánovaný na 14. januára 2020 s dotáciou 189 433 švajčiarskych frankov.


Tagy: Petra Vlhová

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR - Martin Baumann

DISKUSIA