VIDEO Vlhovej nevyšiel úvod sezóny podľa predstav: Shiffrinovú zdolala mladučká kométa!

Na snímke slovenská lyžiarka Petra Vlhová po 2. kole obrovského slalomu žien Svetového pohára
Na snímke slovenská lyžiarka Petra Vlhová po 2. kole obrovského slalomu žien Svetového pohára

SÖLDEN - Mikaela Shiffrinová prekvapujúco nevyhrala úvodný obrovský slalom žien novej sezóny Svetového pohára v rakúskom Söldene. Fenomenálna Američanka sa musela skloniť pred umením iba 17-ročnej Novozélanďanky Alice Robinsonovej, s ktorou prehrala o 6 stotín sekundy. Tretia skončila francúzska špecialistka na túto disciplínu Tessa Worleyová s mankom 36 stotín. Slovenka Petra Vlhová neudržala siedmu priečku po prvom kole a napokon skončila štrnásta. Za víťazkou zaostala o 1,78 s.

Vlhová je úradujúca majsterka sveta v obrovskom slalome zo švédskeho Aare, ale úvody sezón v Söldene jej nevychádzajú podľa predstáv. Na ľadovci Rettenbach 24-ročná Liptáčka dosiaľ nestála na pódiu pre tri najlepšie. Vzhľadom na zdravotné problémy a nakopené tréningové manko počas letnej prípravy sa Vlhovej tréner Livio Magoni pred pretekmi v Söldene vyjadril, že bude v úvode sezóny spokojný aj s umiestnením od piateho do desiateho miesta. Napokon sa mu to nesplnilo.

Obrovský slalom v Söldene má status najťažšieho v kalendári Svetového pohára žien, keďže sa štartovalo vo vyše trojtisícovej nadmorskej výške. S prevýšením takmer 400 m a 50 bránkami v 1. kole je tiež najdlhší spomedzi porovnateľných ženských "obrákov" v SP, čiže je náročné vydržať s dychom až do cieľa. Vlhová sa pustila do boja s traťou ako prvá z elitnej skupiny pretekárok. V prvej rovnejšej časti získala potrebnú rýchlosť a udržala si ju aj v nájazde do strmej pasáže. Potom sa však dostatočne nevyrovnala so zmenami rytmu a do cieľa v miernejšom kopci nebola až taká rýchla. Slovenka aj jej súperky si tiež museli zvyknúť na zmenu svetelných podmienok počas jazdy, keďže úvodnú časť svahu v 1. kole osvetľovalo slnko a jej druhá polovica bola v tieni.

V druhom kole sa už slnko silnejšej oprelo do svahu a najmä spodná časť pred cieľom sa vyznačovala mäkším podkladom. Vlhová mala na začiatku svojej jazdy vyše sekundový náskok po prvom kole pred tými, čo už boli v cieli, ale postupne oň prišla. Lyže sa jej nekĺzali podľa predstáv a v strmej časti svahu sa nevyhla chybám. V cieli jej patrilo priebežné 9. miesto a neskôr sa zosunula na výslednú 14. pozíciu. Do hodnotenia Svetového pohára si pripísala prvých 18 bodov.

Druhé kolo poznačil ťažký pád Rakúšanky Bernadette Schildovej, ktorá si zrejme roztrhla väzy v kolene a musela podstúpiť bezprostredný letecký transport do nemocnice. Schildovej patrila po 1. kole dvanásta priečka a spomedzi Rakúšaniek bola na tom najlepšie. Po jej páde sa preteky približne na 10 minút zastavili, ale pokračovanie bolo nanajvýš zaujímavé a dramatické. Napokon sa z prvého víťazstva v pretekoch SP v kariére tešila juniorská majsterka Robinsonová, ktorá len v decembri oslávi 18. narodeniny. Držiteľku 60 triumfov v SP Shiffrinovú zdolala o 6 stotín. Na stupne víťazov sa dostala aj dvojnásobná majsterka sveta v obrovskom slalome Tessa Worleyová. Ďalšou senzáciou je šieste miesto Nórky Marie Therese Vibergovej, ktorá mala na hrudi štartovné číslo 58. Siedma skončila Rakúšanka Franziska Gritschová s tridsaťsedmičkou.

Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní 2019/2020 - Sölden (Rak.) - výsledky:

Obrovský slalom žien (1. + 2. kolo): 1. Alice Robinsonová (N. Zél.) 2:17,36 min, 2. Mikaela Shiffrinová (USA) +0,06 s, 3. Tessa Worleyová (Fr.) +0,36, 4. Mina Fürst Holtmannová (Nór.) +0,85, 5. Federica Brignoneová (Tal.) +0,87, 6. Maria Therese Vibergová (Nór.) 1,03,... 14. Petra Vlhová (SR) +1,78

Poradie v obrovskom slalome žien (po 1 z 9 pretekov): 1. Alice Robinsonová (N. Zél.) 100 bodov, 2. Mikaela Shiffrinová (USA) 80, 3. Tessa Worleyová (Fr.) 60, 4. Mina Fürst Holtmannová (Nór.) 50, 5. Federica Brignoneová (Tal.) 45, 6. Maria Therese Vibergová (Nór.) 40,... 14. Petra Vlhová (SR) 18


Tagy: Petra Vlhová Mikaela Shiffrinová Alice Robinsonová

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR - Martin Baumann; Video: Youtube

DISKUSIA