VIDEO Tatar parádnou prihrávkou prispel k víťazstvu Montrealu, zranený Sekera nedohral

Brendan Gallagher oslavuje so spoluhráčom Tomášom TataromBrendan Gallagher oslavuje so spoluhráčom Tomášom Tatarom Zdroj: SITA/ Graham Hughes/The Canadian Press via AP

NEW YORK - Štyria slovenskí hokejisti si zahrali v sobotňajších zápasoch NHL. Tomáš Tatar pomohol k triumfu Montrealu nad Torontom 5:2 jednou asistenciou aj plusovým bodom. Zdeno Chára sa stal treťou hviezdou zápasu, v ktorom jeho Boston v repríze zatiaľ poslednej finálovej série Stanleyho pohára zdolal úradujúceho šampióna St. Louis 3:0.

Erik Černák bol pri prehre Tampy Bay s Nashvillom 2:3 po predĺžení a Dallas pri prehre Dallasu s Pittsburghom 0:3. Sekera musel predčasne ukončiť zápas so zranením. Podľa oficiálneho webu NHL v siedmej minúte záverečnej tretiny pri súboji o puk s Nickom Bjugstadom ramenom narazil na mantinel a z ľadu mu museli pomôcť zdravotníci. Podľa trénera Dallasu Jima Montgomeryho by však jeho zranenie nemalo byť vážne a bude zrejme posudzované zo dňa na deň.

Tomáš Tatar má zatiaľ solídnu sezónu v prvom útoku Montrealu, z 11 zápasov vydoloval 8 kanadských bodov (3+5). Ten zatiaľ posledný bol asistencia na prvom góle Brendana Gallaghera. Našiel ho takmer naslepo elegantnou zadovkou a Gallagher na dva razy prekonal Michaela Hutchinsona. Toronto v kanadskom súboji vyrovnalo z 0:2 na 2:2, ale Montreal troma gólmi v tretej tretine preklopil víťazstvo na svoju stranu. Dva góly strelil Jonathan Drouin a oba z únikov jeden proti jednému. V prvom prípade zvolil blafák do bekhendu a v druhom priamu strelu. Montreal strelil ešte jeden gól z únikovej situácie, už po siedmich sekundách tretej tretine takto Joel Armia zvýšil na 4:2 pre Canadiens. "V tejto súťaži nie je veľa šancí dostať sa do brejkových situácií. Chcel som teda ukázať, že ak sa mi naskytne možnosť, viem ju využiť. A som rád, že vo dvoch prípadoch sa mi to aj podarilo," uviedol Jonathan Drouin na portáli NHL. "Nedostane sa často do brejkov, ale dnes sme mali šťastie. Keď sa vám vydarí ich zakončiť, sú z toho veľké góly," pridal názor Brendan Gallagher. Montreal ukončil sériu desiatich zápasov proti Torontu bez víťazstva v riadnom hracom čase. Slovenský obranca z tímu Maple Leafs Martin Marinčin zostal zasa iba medzi náhradníkmi.

V súboji Boston - St. Louis (3:0) sa Zdeno Chára predviedol bohatým štatistickým zápisom. Štyridsaťdvaročný kapitán Bruins odohral 21 minút s jednou strelou, tromi bodyčekmi, tromi zablokovanými strelami a dvomi trestnými minútami. Stal sa treťou hviezdou. Tou prvou bol fínsky gólman Tuukka Rask, ktorý dostal prednosť pred Jaroslavom Halákom a predviedol 47. shutout kariéry v NHL. Honor druhej hviezdy získal český útočník David Pastrňák, ktorý jedenástym gólom v sezóne potvrdil status topkanoniera súťaže. Pastrňák je momentálne na nezastavenie. V posledných ôsmich zápasoch nastrieľal 11 gólov a pridal aj 7 asistencií.

"Neporovnával by som už tento zápas s tými finálovými o Stanleyho pohára. Predsa len je už iná sezóna a aj tímy sa pomenili. Bola to však veľká sobota v našom podaní," skonštatoval Tuukka Rask. "Naša druhá tretina nebola dobrá, pôsobili sme trochu lenivo v hre s pukom. Prvá a tretia tretina boli dobré, ale celkovo vieme hrať lepšie," podotkol Craig Berube z lavičky St. Louis.

Súboj Tampa Bay - Nashville (2:3 pp) rozhodol vo štvrtej minúte predĺženia hosťujúci obranca Ryan Ellis, jeho kolega z defenzívy Predators Roman Josi sa zaskvel tromi bodmi (1+2). Slovenský obranca v drese Tampy Bay Erik Černák previedol štyri bodyčeky, spolu s Mattom Irwinom z Nashvillu najviac spomedzi všetkých hráčov na ľade. Černák celkovo odohral 23:20 min a tiež dvakrát vystrelil na bránku. V 15. min prvej tretiny košický rodák nešťastne tečoval strelu Calleho Järnkroka, ktorou hostia v presilovke otvorili skóre zápasu. "Nikdy sa nevzdávame. To je naša devíza. V druhej tretine sme prehrávali 1:2 a v tých momentoch nás podržal brankár Saros. Potom sme sa znova ´nakopli´ a nakoniec zvíťazili," uviedol Roman Josi.

CAROLINA HURRICANES - CHICAGO BLACKHAWKS 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)
Góly: 5. Svečnikov (Hamilton, Haula), 40. Niederreiter (Slavin), 44. Staal (Aho, Niederreiter), 59. Svečnikov (Aho, Gardiner). Brankári: Mrázek - Crawford, strely na bránku: 31:32, 15.738 divákov.

BOSTON BRUINS - ST. LOUIS BLUES 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
Góly: 15. Pastrňák (Krug, Marchand), 30. Bjork (Grzelcyk, Heinen), 60. Carlo. Brankári: Rask - Binnington, strely na bránku: 24:26, 17.193 divákov.

MONTREAL CANADIENS - TORONTO MAPLE LEAFS 5:2 (2:1, 0:1, 3:0)
Góly: 8. Gallagher (TATAR, Reilly), 13. Drouin (Armia), 41. Armia, 48. Drouin, 52. Suzuki (Thompson, Cousins) - 20. Muzzin (Marner, Michejev), 26. Johnsson (Matthews, Rielly). Brankári: Price - Hutchinson, strely na bránku: 38:31, 21.302 divákov.

PHILADELPHIA FLYERS - COLUMBUS BLUES JACKETS 7:4 (1:1, 1:2, 5:1)
Góly: 15. Voráček (van Riemsdyk), 38. van Riemsdyk (Voráček, Gostisbehere), 51. Gostisbehere (Giroux, Hayes), 53. van Riemsdyk (Provorov, Voráček), 55. Hayes, 59. Raffl (Hayes), 60. Konecny (Provorov, Niskanen) - 18. Jenner (Milano, Werenski), 23. Dubois (Jones, Nyquist), 39. Jenner (Anderson, Milano), 43. Anderson (Kukan, Gavrikov). Brankári: Elliott - Korpisalo, strely na bránku: 46:26, 17.840 divákov.

TAMPA BAY LIGHTNING - NASHVILLE PREDATORS 2:3 pp (0:1, 2:0, 0:1 - 0:1)
Góly: 21. Stamkos (Palát, Kučerov), 30. Johnson (Point, Hedman) - 15. Järnkrok (Josi, Johansen), 55. Josi (Järnkrok, Johansen), 64. Ellis (Josi, Sissons). Brankári: McElhinney - Saros, strely na bránku: 30:40, 19.092 divákov.

COLORADO AVALANCHE - ANAHEIM DUCKS 2:5 (0:2, 1:1, 1:2)
Góly: 26. Donskoi (Burakovsky), 42. MacKinnon (Compher, Makar) - 1. Henrique (Rakell, Lindholm), 13. Rowney (Grant, Lindholm), 29. Getzlaf (Lindholm, Miller), 47. Comtois (Ritchie, Guhle), 58. Silfverberg. Brankári: Francouz - Miller, strely na bránku: 37:27, 18.039 divákov.

DALLAS STARS - PITTSBURGH PENGUINS 0:3 (0:0, 0:0, 0:3)
Góly: 48. Kahun (Lafferty), 50. Rust (Marino, Hörnqvist), 59. Tanev (Guentzel, Blueger). Brankári: Bishop - Murray, strely na bránku: 25:27, 18.532 divákov.

MINNESOTA WILD - LOS ANGELES KINGS 5:1 (1:0, 1:1, 3:0)
Góly: 6. Mayhew (Dumba, Donato), 38. Staal (Zucker), 41. Eriksson Ek (Dumba, Brodin), 47. Koivu (Foligno, Hartman), 53. Spurgeon - 25. Hutton (Kempe, Kovaľčuk). Brankári: Stalock - Quick, strely na bránku: 27:31, 17.444 divákov.

WINNIPEG JETS - CALGARY FLAMES 2:1 pp (0:0, 0:1, 1:0 - 1:0)
Góly: 56. Morrissey (Laine, Scheifele), 64. Little (Connor, Pionk) - 35. Lindholm (Gaudreau, Monahan). Brankári: Hellebuyck - Rittich, strely na bránku: 45:30, 33.518 divákov.

Viac o téme: Andrej Sekera Jaroslav Halák Zdeno Chára Philadelphia Flyers St. Louis Blues Tomáš Tatar Boston Bruins Winnipeg Jets Pittsburgh Penguins Dallas Stars Montreal Canadiens Tampa Bay Lightning Colorado Avalanche Los Angeles Kings Nashville Predators Chicago Blackhawks Minnesota Wild Columbus Blue Jackets Anaheim Ducks Carolina Hurricanes Toronto Maple Leafs Calgary Flames Erik Černák Brandon Gallagher
  • Zdroj: TASR, SITA