Desivý pád a najhoršie chvíle Chrisa Frooma: Lekári spochybnili môj návrat k cyklistike!

Chris Froome (vzadu) vo farbách Ineosu
Chris Froome (vzadu) vo farbách Ineosu

BRATISLAVA - Britský cyklista Chris Froome má zatiaľ ďaleko od dokonalej kondície a formy. Štyri a pol mesiaca po ťažkom páde počas tréningu na pretekoch Critérium du Dauphiné mu už nepomáhajú pri chôdzi barly, ale ešte stále kríva. Keď vysadne na bicykel, o čosi sa to zlepší, ale svoje momentálne tempo sám označuje za nanajvýš turistické. Počas víkendu mal štvornásobný šampión Tour de France absolvovať koncosezónne exhibičné kritérium v japonskej Saitame. Napokon to však zmenil a namiesto 60 km súťažil iba na 3,1 km v špeciálnej tímovej časovke.

"Momentálne jazdím lepšie na bicykli ako chodím, nie je to ešte žiadna sláva," zasmial sa Froome, cituje ho špecializovaný portál Cyclingnews. "To najhoršie je za mnou. Počas rehabilitácie som často používal barly, dokonca som si nimi aj pomáhal pri sadaní na bicykel. Ľudia sa vtedy na mňa dosť začudovane dívali," pokračoval dlhoročný líder tímu Ineos, resp. jeho predchodcu Sky.

Jeho ťažký júnový pád ho stál účasť na tohtoročnej Tour de France, ale v hre bol istý čas aj možný koniec kariéry. Froome mal zlomených hneď niekoľko dôležitých častí svojho tela - stehennú kosť, bedro, hrudnú kosť aj niekoľko stavcov v chrbtici. V prvých minútach pred operačným zákrokom zažíval muky, ale dostal sa z toho a môže ho to posilniť do budúcnosti. "Momentálne nastáva dôležitá časť zotavovania sa. Zakrátko pôjdem opäť pod nôž a budú mi z tela vyberať rôzne kovové skrutky, ktoré spevňovali kosti na zlomených miestach," skonštatoval Froome.

Röntgenová snímka jeho tela ukázala veľkú kovovú platňu neďaleko bedrovej kosti a dve skrutky v oblasti stehennej kosti nad kolenom. "Bedrová platňa upína na seba niekoľko šliach a pri chôdzi mi to prekáža. Preto aj krívam. Celkovo mám šťastie, že zlomeniny, ktoré som utrpel, sú mimo kĺbov. Výnimkou je iba lakeť, ale aj ten sa hojí veľmi dobre. Verím, že najhoršiu chvíľu už mám za sebou. Bolo to vtedy, keď lekár na pár dní spochybnil môj návrat k súťažnej cyklistike," vysvetlil britský cyklista.

Froome verí, že do plnohodnotného tréningu sa bude môcť zapojiť ešte v decembri tohto roku a že vo februári už absolvuje aj ostré preteky. Jeho motivácia je zrejmá - zisk piateho titulu na Tour de France. Vyrovnal by sa ním legendám svetovej cyklistiky Eddymu Merckxovi, Jacquesovi Anquetilovi, Bernardovi Hinaultovi a Miguelovi Indurainovi. "V našom športe rovnako ako v živote neexistujú záruky, ale cieľ som si stanovil. Je ním Tour de France a urobím maximum, čo sa bude dať. Vstup do klubu päťnásobných šampiónov je pre mňa hlavná a najväčšia motivácia," dodal Froome.


Tagy: Chris Froome

Zdroj:
SITA
Foto:
teamineos.com

DISKUSIA