Slovan v šlágri s víťazným obratom: Belasí obrali majstra o ligový trón aj víťaznú šnúru

Roman Kukumberg, Tomáš Hrnka a Vladimír MihálikRoman Kukumberg, Tomáš Hrnka a Vladimír Mihálik Zdroj: TASR - Dušan Hein

BANSKÁ BYSTRICA - Hokejisti Slovana Bratislava zvíťazili v stredu v 18. kole Tipsport Ligy na ľade majstrovskej Banskej Bystrice 3:1.

V úvodných fázach zápasu boli o niečo aktívnejší Bratislavčania, skúšal to exbystrický útočník Matoušek z medzikružia, no Beskorowany bol pozorný. Domáci pohrozili až počas presilovky v piatej minúte, kedy Andrej Šťastný strieľal do žŕdky pred odkrytou bránkou. Následne to už pri rovnovážnom počte síl na ľade skúšali na bystrickej strane ešte Gabor a Kabáč, neboli však úspešní. V polovici tretiny sa pekne natlačil pred bránku hosťujúci Urbánek, no ani on recept na gólmana nenašiel. Nebezpečná bola potom dorážka útočníka HC '05 Šoltésa, mieril iba tesne vedľa. Pohrozili aj Slovanisti pri avizovanom vylúčení Brejčáka, konkrétne Abdulom z pravej strany, ktorý dvakrát zakončoval, Beskorowanyho nepokoril. V následnej presilovke 'belasých' pútali pozornosť hlavne súboje Ďatelinku s Matouškom, šance chýbali. Ako sa využívajú početné výhody ukázali hokejisti spod Urpína svojmu súperovi, keď 21 sekúnd pred prestávkou Southorn vystrelil od modrej a puk sa po Šťastného teči ocitol za Brustom – 1:0.

Do druhej tretiny vleteli Bratislavčania ako osy, boli aktívnejší a vyrovnali v 23. minúte. Po strele Abdula sa z dorážky presadil R. Bondra – 1:1. Banskobystričania následne pridali na dôraze, ale sľubné príležitosti nedotiahli do úspešného konca. V polovici zápasu zaujal prienik Lampera v oslabení, na opačnej strane Zigo v presilovke mieril do žŕdky. Slovan nevyužil ani 20 sekundovú výhodu o dvoch hráčov. Domáci mohli ísť do vedenia ak by sa ujala dorážka Šťastného. Potom mal dve možnosti opäť Zigo, Beskorowany bol proti. Ani Brust sa nenudil, pretože ho preverili z metra najprv Hickmott a potom bekhendom voľný Šťastný. Skóre sa napokon menilo v 39. minúte. Po chybe Šoltésa pri mantineli sa puku zmocnil Abdul, nakorčuľoval si pred bránku a švihom zakončil – 1:2.

V tretej tretine mali navrch 'barani'. V oslabení po strele Hrnku v páde z dorážky neuspel pred odkrytou bránkou Lamper. V presilovke mali potom šance domáci Hickmott a Jääskelainen, ale gól nedali a súper trestal. V 51. minúte podnikol rýchly protiútok a po koncovke Abdula dostal puk do bránky z dorážky i so šťastím Urbánek – 1:3. Následne sa Bystričania ešte snažili zdramatizovať zápas, Jääskelainen mal dve dobré príležitosti, ale Brust už nekapituloval. Slovan sa tak po výhre na ľade majstra prepracoval na prvé miesto v tabuľke.

HC'05 iClinic Banská Bystrica – HC Slovan Bratislava 1:3 (1:0, 0:2, 0:1)
Góly: 20. Šťastný (Southorn, Hohmann) – 23. Bondra (Abdul), 39. Abdul, 51. Urbánek (Abdul). Rozhodovali: Snášel ml.,  Stano – D. Konc ml., Smrek, vylúčení: 4:4, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 2732 divákov.

HC '05: Beskorowany – Brejčák, Ďatelinka, Mihálik, Southorn, Nemčík, Cardwell, Zubák – Lamper, Hrnka, Šoltés - Jääskelainen, Hickmott, Lunter - Hohmann, Bubela, Bartánus – Gabor, Šťastný, Kabáč

Slovan: Brust – Bačik, Sersen, Štajnoch, Meszároš, Marek Hudec, Šedivý – Bondra, Zigo, Abdul – Jendek, Puliš, Matoušek – Pance, Kukumberg, Sloboda – Urbánek

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: „Videli sme vyrovnaný zápas. Na začiatku druhej tretiny sme však štyri až päť minút nehrali dobre a premárnili sme veľkú šancu, keď sme dali gól do šatne na konci prvej tretiny a vzápätí sme inkasovali na začiatku druhej. To sa nám nemôže stávať. My sme súperovi ten gól darovali, nepokryli sme si hráča, aj ten ďalší gól bol z kategórie darovaných. Potom je to už ťažké otáčať. Presilovky z našej strany vyzerali dobre, no buď sme netrafili bránku alebo výborne zasiahol brankár Slovana. Navyše aj obrancovia hostí robili dobrú robotu pred bránkou. Mali sme dobrú sériu víťazných zápasov, dnes skončila. Verím, že začneme novú.“

Rudolf Jendek, asistent trénera Slovana: „Videli sme kvalitný, dá sa povedať až play off zápas z oboch strán. Mal zrkadlový priebeh ako náš domáci duel s Bystricou. Dôležitý bol náš gól v druhej tretine, ktorým sme reagovali na inkasovaný gól do šatne z prvej. Chcel by som pochváliť celé mužstvo a najmä brankára Brusta, ktorý podal výborný výkon. Sme na prvom mieste tabuľky, ale v tejto fáze to nič pre nás ešte neznamená. Musíme poctivo pracovať ďalej tak ako doteraz. Chlapci sú na dobrej ceste.“

Jindřich Abdul, útočník Slovana, 1+2 v zápase: „Sme spokojní. Išli sme sem s veľkou pokorou aj maródkou, len na tri lajny, takže som extrémne hrdý na svoj tím, že sme aj s tromi formáciami proti tak silnému tímu, akým je Banská Bystrica, ktorá hrá nátlakový hokej, takto excelentne zvládli. Všetci hráči vydali zo seba maximum, bojovali sme a vyplatilo sa. Môj gól a dve asistencie ma tešia, ale je to iba čerešnička na torte ako aj to, že sme sa posunuli na prvé miesto.“

Viac o téme: HC Slovan Bratislava HC'05 iClinic Banská Bystrica