Pri mene Jágr sa znovu začali vynárať špekulácie: Vtipná podmienka! Len vtedy prídem

Jaromír Jágr v šanci počas zápasuJaromír Jágr v šanci počas zápasu Zdroj: Profimedia

KLADNO - Jaromír Jágr aj v 47 rokoch patrí medzi najlepších strelcov extraligovej sezóny. Akékoľvek špekulácie o možnom návrate do reprezentácie ale opätovne odmietol. Pripomenul tiež niektoré neduhy, ktoré má z jeho pohľadu súčasný český hokej.

Jágr si za 12 zápasov v drese nováčika medzi elitou Kladna pripísal 12 bodov a vďaka ôsmim gólom patrí k najlepším strelcom extraligy. Žiadna rokovania o možnosti návratu do národného tímu ale s trénerom Milošom Říhom starším neviedol.

"Nič také rozhodne neprebehlo. Ja by som mohol hrať za reprezentáciu len ako nehrajúci kapitán, ako to majú v tenise," smial sa Jágr v rozhovore s novinármi. Za akých okolností by tento postoj zmenil? "Keby mi napríklad niekto zaručil, že mi kúpi nové nohy, treba tie, čo som mal pred dvadsiatimi rokmi. Potom by som do toho išiel," uistil.

"Naozaj nie. A že sa mi darí alebo nedarí... Ja si nemyslím, že by sa mi zase toľko darilo. Pravda, pár gólov som dal, ale je to skôr také hore-dole. Záleží, ako sa ten daný deň cítim. Niekedy je to lepšie, inokedy zase horšie," dodal už vážnejšie Jágr.

Jaromír Jágr Galéria fotiek (4) Zdroj: profimedia.sk

Na reprezentačnú pauzu kvôli turnaju Karjala v budúcom týždni sa teší. Ale nevníma ju ako šancu na odpočinok. "Budem mať ďaleko viac času na tréning. Aby potom malo moje telo zo zápasu dobrý pocit. Odjakživa som neznášal, keď som sa pri zápase trápil. Ideš na maximum, ale neužiješ si to. Naopak som vždy miloval, keď som sa v zápase cítil silný. Mne ani odpočinok nepomáha, naopak mi škodí. A myslím, že to tak majú všetci na svete, len si to nechcú priznať," pousmial sa.

Mladí hráči v extralige sa podľa neho málo presadzujú aj kvôli svojmu prístupu. "Je to o každodennej práci, auto ti tiež nebude jazdiť z jedného natankovania po celý rok. S tréningom je to podobné," porovnával Jágr. A nemyslí si, že by bola vina na strane trénerov. "Jedna vec je dať niekomu priestor, druhá potom, či si to ten hráč zaslúži. Ja verím tomu, že tréneri čakajú na to, aby mohli mladých hráčov zaradiť do zostavy, druhá vec ale je, či na to ten mladý hráč má. Má na to? Chce pre to urobiť niečo extra? Cesta k úspechu nevedie skratkami, je to cesta do kopcov," povedal.

Podobné je to aj s reprezentáciou, ktorá sa snaží v posledných rokoch veľmi omladiť, ale so striedavými úspechmi. "Niekto povie, že by mladí mali dostávať príležitosti, čo sa deje. Iný zase naopak povie, že reprezentovať musia tí najlepší, bez ohľadu na vek. Najlepším variantom by samozrejme bolo, keby tí mladí boli tými najlepšími. Nemuseli by sme potom niečo také riešiť," povedal s úsmevom Jágr.

Jaromír Jágr pokračuje aj Galéria fotiek (4) Zdroj: rytirikladno.cz/Josef Poláček

Tento rok menovaný zväzový šéftréner Filip Pešán nadviazal na prácu s cieľom rozvoja mladých hráčov vedľa iného aj spoluprácu s uznávaným odborníkom Tomášom Pacinom, ktorý pôsobil ako tréner zručností v NHL. Pacina zdôraznil, že Česi zaostávajú nielen v zručnostiach, ale aj výstroji.

"Ja som zástancom toho, že nie je dôležité mať tie najlepšie hokejky a korčule, keď si mladý. Vždy som veril tomu, že v horších podmienkach vyrastajú lepší ľudia. A ja som tak aj trénoval. Snažil som sa mať výstroj čo najťažšiu a najstaršiu, aby bol pre mňa akýkoľvek tréning čo najťažší a ja sa tak zlepšoval," namietol Jágr.

"Samozrejme viem, čo tým chce povedať, ale myslím, že tých problémov je viac, prečo momentálne nevozíme medaily a nie sme považovaní za člena tej najlepšej šestky sveta. Začal by som pri nábore detí. Prichádza ich naozaj málo a niektoré mužstvá sú potom radi, že dokážu poskladať tri-štyri päťky, čo nie je práve dobré pre konkurenciu, keď kto príde, ten hrá," povedal Jágr.

Jaromír Jágr Galéria fotiek (4) Zdroj: Pavel Mazáč/CNC/Profimedia

Rád by tiež videl väčšiu snahu o udržanie dobrých trénerov v hokeji. "Myslím, že je potrebné tu mať veľa skvelých trénerov, čo máme, motivovať ich, lebo tie financie nie sú také, aby pri hokeji zostali. Je to taký začarovaný kruh, ale verím tomu, že by pomohol aj nejaký úspech na olympiáde alebo na majstrovstvách sveta," vyhlásil Jágr.

Ako problém vidí tiež fakt, keď rodičia deťom až príliš zametajú životné cestičky. "S tým rozhodne súhlasím. Svet sa veľmi zmenil oproti našim časom. Je potrebné, aby rodičia hlavne motivovali deti k športu, aby ten šport milovali a chceli hokej hrať," uviedol Jágr.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 4
Viac o téme: Jaromír Jágr Rytíři Kladno
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: Profimedia
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články