VIDEO Anglicko na trofej nedosiahlo: Ragbisti JAR vybojovali tretí titul a vyrovnali rekord

Hráči JAR s víťaznou trofejouHráči JAR s víťaznou trofejou Zdroj: SITA/AP - Christophe Ena

JOKOHAMA - Na najcennejšiu ragbyovú Trofej Webba Ellisa tretí raz vyryli ako víťaza Juhoafrickú republiku. Reprezentanti tejto krajiny v sobotňajšom finále tohtoročných majstrovstiev sveta v Japonsku na štadióne v Jokohame triumfovali nad Angličanmi 32:12 (12:6).

Finálový súboj ovládli hráči JAR, ktorí si v závere prvého a na začiatku druhého polčasu vypracovali náskok a ten už do konca nepustili z rúk, s pribúdajúcim časom ho ešte zvyšovali. Definitívne odpor Angličanov zlomili dve "päťky" hráčov JAR v rozpätí 65. a 75. minúty

"Ťažko sa mi hľadajú slová, je to niečo nádherné. Je to krásny moment pre celú krajinu. Ukázali sme, že sa vieme dať dokopy a dosiahnuť úspech," povedal po zápase kapitán víťazného tímu Siya Kolisi.

Po Novozélanďanoch sa Juhoafričania stali druhými trojnásobnými svetovými šampiónmi (1995, 2007 a 2019), na svetový trón sa vrátili po dvanástich rokoch. Zaujímavosťou je, že aj ich predchádzajúci triumf prišiel po dvanástich rokoch od premiérového. MS v rokoch 2011 a 2015 ovládli hráči Nového Zélandu, no tí teraz prehrali s Angličanmi v semifinále v boji o bronz zdolali výber Walesu 40:17.

FINÁLE
Anglicko - Juhoafrická republika 12:32 (6:12)

Prehľad finále MS v ragby (v zátvorke dejisko a hostiteľská krajina):
20. júna 1987: Nový Zéland - Francúzsko 29:9 (Auckland, Nový Zéland)
2. novembra 1991: Austrália - Anglicko 12:6 (Londýn, Anglicko)
24. júna 1995: Juhoafrická republika - Nový Zéland 15:12 po predĺžení (Johannesburg, Juhoafrická republika)
6. novembra 1999: Austrália - Francúzsko 35:12 (Cardiff, Wales)
22. novembra 2003: Anglicko - Austrália 20:17 po predĺžení (Sydney, Austrália)
20. októbra 2007: Juhoafrická republika - Anglicko 15:6 (Paríž, Anglicko)
23. októbra 2011: Nový Zéland - Francúzsko 8:7 (Auckland, Nový Zéland)
31. októbra 2015: Nový Zéland - Austrália 34:17 (Londýn, Anglicko)
2. novembra 2019: Juhoafrická republika - Anglicko 32:12 (Jokohama, Japonsko)

Viac o téme: Anglicko JAR Nový Zéland Ragby