Nenapraviteľný fenomén Djokovič očami svojho trénera: Novak, si jednotka, čo viac ešte chceš?

Novak Djokovič víťazom turnaja v Paríži
Novak Djokovič víťazom turnaja v Paríži

BELEHRAD - Novak Djokovič vyhral 16 grandslamových turnajov, na podujatiach, ktoré sa rátajú ako veľké tituly (Grandslamy, Masters 1000 a Turnaj majstrov) predstihol dvoch najlepších hráčov dejín Rogera Federera a Rafaela Nadala (55 vs. 54) So srbským velikánom dlhodobo spolupracuje Slovák Marián Vajda a od júla tohto roku aj nečakaný víťaz Wimbledonu 2001 Goran Ivaniševič. Muž, ktorý bol známy svojím štýlom servis - volej, sa na spoluprácu s obomi titanmi ani náhodou nesťažuje, práve naopak.

Chorvátsky hrdina spred 18 rokov si nemôže vynachváliť, že sa pridal do tímu belehradského rodáka. "Mariána Vajdu poznám 30 rokov. Je to najpríjemnejší a najjednoduchší človek, s akým môžete pracovať. Ešte pred prvým tréningom som povedal Mariánovi čosi o Novakovej hre. Niečo, čo som videl zvonku," povedal Ivaniševič pre We Love Tennis. 

Ivaniševič však nemusí dlho pátrať po tom, prečo si sadol najmä s Djokovičom. Dôvod hádam nemôže nikoho prekvapiť. "Vec, ktorá robí všetko ľahšou, je to, že máme s Novakom rovnaké nastavenie mysle. Balkánsku myseľ. Chorváti a Srbi, to je rovnaké," objasnil 48-ročný Ivaniševič. 

Nejde ale iba o balkánsky pôvod, ktorý spája dvoch ľudí túžiacich po rovnakom cieli. Ivaniševič vyzdvihuje aj ďalšiu dôležitú vec, ktorú si veľa spojení tréner - hráč nemôže zapísať do kolónky plusy spolupráce. "Zo všetkého je veľmi dôležité, že ide o rovnaký jazyk. Keby som s ním mal hovoriť po anglicky, mali by sme dva problémy - stratu času a nepresnosť určitých slov," vysvetlil rodák zo Splitu, srdca nádhernej Dalmácie. 

Nechýba Djokovičovi motivácia po tom, ako vyhral prakticky všetko veľké, čo mohol s výnimkou olympiády? Aj tu má bývalá svetová dvojka krištáľovo priezračnú odpoveď. "Spolupráca s ním je pre mňa honorom. Pre kouča je toto skvelé. Novak sa chce stále učiť, pozorne počúva, pýta sa otázky, chce zaspávať lepší než ráno po zobudení."

"Vždy chce viac, viac a viac. Niekedy ho musíte zastaviť. Hej, priateľu, si svetová jednotka, čo viac by si chcel? Ale on vie, že okrem neho aj iní robia progres a klopú na dvere," povedal držiteľ 22 singlových a deviatich deblových titulov z okruhu ATP. 


Tagy: Goran Ivaniševič Novak Djokovič Marián Vajda

Zdroj:
Športky - Ondrej Herceg
Foto:
SITA/AP/Michel Euler

DISKUSIA