VIDEO Spomienka na prvotriedne divadlo: Dvaja rivali na top turnaji... Elegán vs. Bum Bum Boris

Boris BeckerBoris Becker Zdroj: SITA/AP/Kathy Willens

LONDÝN - Keď v rokoch 2014 a 2015 Stefan Edberg koučoval Rogera Federera, mal možnosť vidieť, do akých závratných rozmerov sa posunul tenisový turnaj majstrov. Švajčiar sa vtedy dvakrát dostal až do finále, ale v ňom raz nenastúpil a druhýkrát neuspel proti Novakovi Djokovičovi a Edberg sa ako tréner prestížneho titulu nedočkal.

"Keď som sedel vo Federerovej lóži, uvedomil som si, čo tento turnaj znamená pre hráčov, ktorí sa tam kvalifikovali. Všetko sa zmenilo od hráčskeho zázemia cez dopravu až po celkovú prezentáciu. Je to oveľa veľkolepejšie než za našich čias v 80. a 90. rokoch 20. storočia," podotkol Stefan Edberg, cituje ho portál ATP Finals.

Päťdesiattriročný Edberg je niekoľko desaťročí doma v Londýne a práve toto mesto je už jedenásty rok hostiteľom svetovej tenisovej smotánky na tradičnom koncoročnom turnaji. "Za tých vyše 10 rokov organizátori odviedli skvelú prácu. Londýn je mesto, v ktorom ľudia milujú svoj tenis, a na tomto turnaji je vždy fantastická atmosféra. Divácke davy v Londýne zvýšili význam tejto udalosti, ktorá je v tomto meste mimoriadne úspešná," poznamenal Edberg.

Boris Becker Galéria fotiek (3) Zdroj: TASR/AP/Claude Paris

Švédsky elegán vyznával počas kariéry útočný štýl podania - volej s častou hrou na sieti. Rýchla a odvážna hra mu priniesla šesť grandslamových titulov, post svetovej jednotky a tiež jeden triumf na koncoročnom turnaji majstrov. Bolo to v roku 1989 a hralo sa vtedy v New Yorku finále na tri víťazné sety, keď Edberg zdolal svojho veľkého nemeckého rivala Borisa Beckera 4:6, 7:6 (6), 6:3. 6:1. Podujatie najlepšej svetovej osmičky tenistov bolo vtedy známe pod názvom Masters.

"Mojím finálovým súperom bol vtedy Becker, ktorý ma predtým zdolal v základnej skupine na tom istom turnaji. Nikdy nechcete prehrať, ale majstrovský turnaj je práve v tom odlišný, že aj s prehrou ho môžete celý vyhrať. Dostane ďalšiu šancu a ja som vtedy proti Beckerovi túžil po odplate. Vo finále som síce prehral prvý set, ale potom som sa dostal do rytmu a zrazu bolo všetko ľahšie. Po víťaznom tajbrejku som v ďalších dvoch setoch povolil súperovi už len štyri gemy. To víťazstvo mi vtedy na záver nie príliš vydareného roka veľmi pomohlo. Ďalšia sezóna bola pre mňa úspešnejšia, ale turnaj majstrov som už odvtedy nikdy nevyhral. Vo finále som síce bol aj o rok neskôr, ale vo Frankfurte som prehral s Agassim," zaspomínal si Edberg.

Stefan Edberg Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/Walter Bieri

Držiteľ 41 titulov vo dvojhre a ďalších 18 vo štvorhre na hlavnom mužskom okruhu tvrdí, že za 30 rokov svetový tenis napredoval míľovými krokmi, ale triumf na koncoročnom majstrovskom turnaji bol rovnako cenný vtedy aj teraz. "Na začiatku roka všetci hráči túžia objaviť sa v osmičke, ktorá sa prebojuje na ATP Finals. Vyvolená osmička sa potom pokúša zaistiť si jeden z najprestížnejších titulov na okruhu. A dnes je tento turnaj väčší ako kedykoľvek predtým," zakončil Edberg.

Viac o téme: Boris Becker Stefan Edberg ATP Finals