Drahá forma, kdeže sa schovávaš? Zhasnuté hviezdy NHL hľadajú fazónu, frustrovaný kouč nevydržal

Jamie Benn a Tyler Seguin
Jamie Benn a Tyler Seguin

DALLAS - Pred štartom sezóny boli pasovaní za jedného z najvážnejších ašpirantov nielen v Západnej konferencii, ale i spomedzi všetkých tímov NHL. V lete priviedli do tímu skúsených hráčov typu Corey Perry, Joe Pavelski či Andrej Sekera a ich káder vzbudzoval rešpekt. Štart do ročníka však Dallasu vôbec nevyšiel podľa predstáv.

Strach musí naháňať odídená forma dvoch najväčších hviezd. Tylera Seguina a Jamieho Benna. Muži, ktorí by mali zastávať pozície najväčších lídrov hlavne na ľade, nimi rozhodne nie sú. Tréner tímu Jim Montgomery nebol po nedeľnej prehre po predĺžení vo Winnipegu (2:3) ani trochu šťastný. 

Povedal, že je veľmi sklamaný z nedostatku gólov a v ostatnej dobe nevidel žiadne náznaky progresu. Montgomery uviedol, že vyskúšal rôzne veci, študoval videá 1 na 1, znížil herný čas Seguina i Benna, ale zatiaľ nič nepomohlo. "Musia sa rozhodnúť, že chcú byť rozdielovými hráčmi. Pozrite sa, kto skóroval za Jets (ich najlepší hráči, pozn.)... Potrebujete, aby váš prvý center a ľavý krídelník zvýšili výkonnosť a urobili viac," hovoril frustrovaný i smutný Montgomery, čím sa tiež snažil povzbudiť svojich dvoch hráčov k lepším výkonom aj prostredníctvom novinárov. 

Veď nepretieklo mnoho potokov či riek od momentu, kedy majiteľ Dallasu Jim Lites verejne skritizoval hru Tylera Seguina a Jamieho Benna. Písal sa december 2018. Také čosi už asi majiteľ klubu nespraví, no hra dvoch najlepšie platených hráčov mužstva (13 500 000 dolárov v sezóne 2019/20) skutočne vyvoláva otázky. 

Štatistický pokles Jamieho Benna sa začal už v minulej sezóne, kedy zaznamenal 53 bodov. Išlo o najmenej od nováčikovskej sezóny 2009/10 (s výnimkou skrátenej 2012/13). Seguin, paradoxne, predviedol druhý najlepší ročník v kariére so ziskom rovných 80 bodov. 

Benn a Seguin zaťažujú platový strop čiastkou 19,35 miliónov a spomedzi 608 hráčov v NHL s aspoň jedným bodom na konte sa nachádzajú na nasledovných priečkach. Benn je 574. a na jeden získaný bod to vychádza 1,583 milióna dolárov, pri Seguinovi je to 493. miesto s čiastkou 895-tisíc dolárov. 

Ak by si obaja hráči udržali súčasné pomalé strelecké tempo (Benn 1 gól v 18 zápasoch, Seguin 3/18), tak by skončili s piatimi, resp. 14 gólmi. 30-ročný Benn má platnú zmluvu do roku 2025, o tri roky mladší Seguin sa stane nechráneným voľným hráčom v lete 2027. Najsvetlejším zjavom v mužstve spomedzi útočníkov sú výkony Roopeho Hintza. Fínsky center čí ľavý krídelník má na konte už deväť presných zásahov a vedie produktivitu tímu. Stačí mu na to 11 bodov. 


Tagy: Jamie Benn Dallas Stars Tyler Seguin

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka NHL
Zdroj:
Športky - Ondrej Herceg
Foto:
SITA/AP/LM Otero

DISKUSIA