F1 pripravená myslieť ekologicky: Do hry vstupuje so skutočne ambicióznym plánom

Formula 1Formula 1 Zdroj: SITA/AP/Eric Gay

BERLÍN - Vedenie Formuly 1 predstavilo v utorok plán, podľa ktorého chce byť do roku 2030 uhlíkovo neutrálna. Ambiciózny plán vzišiel po dvanástich mesiacoch intenzívnej práce predstaviteľov Medzinárodnej automobilovej federácie (FIA), expertov na trvalo udržateľný rozvoj, tímov F1, promotérov a partnerov.

Cieľom uhlíkovej neutrality je dosiahnuť rovnováhu medzi emisiami uhlíka a ich pohlcovaním, o ktoré sa starajú prírodné systémy ako pôda, lesy a oceány, ale napríklad aj umelo vytvorené systémy. F1 chce ísť príkladom a informáciu dostať medzi široké masy ľudí. Plánuje pokračovať v intenzívnom vývoji motorov, ktoré by mali byť čoraz ekologickejšie. Počas pretekov F1 sa nebude používať žiaden jednorazový plast, všetok odpad bude opätovne využívaný, recyklovaný, prípadne kompostovaný.

"Formula 1 predstavila v priebehu svojej vyše 70-ročnej histórie viacero technológií a inovácií, ktoré pozitívne prispeli k zmene spoločnosti a pomohli bojovať s uhlíkovými emisiami. Počnúc prelomovou aerodynamikou až po zlepšenie konštrukcie bŕzd, z čoho profitovali stovky miliónov áut, ktoré máme na cestách," povedal podľa agentúry DPA šéf F1 Chase Carey.

Viac o téme: F1 Chase Carey
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/AP/Eric Gay
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články