Špalek dúfa, že sa história zopakuje: V 21-ke som tiež dostal pozvánku na posledné zápasy a postúpilo sa

Nikolas Špalek
Nikolas Špalek

ŠAMORÍN - Obaja si legionársky futbalový chlebík užívajú naplno a v kluboch sú momentálne na výsosť spokojní. Hoci Mallorca obrancu Martina Valjenta v La Lige ani Brescia útočníka Nikolasa Špaleka v Serii A vodu na horných poschodiach nemútia. Nováčik v reprezentácii Slovenska Špalek sa dočkal pozvánky pred záverečnými duelmi kvalifikácie EURO 2020 po zranení dobrého kamaráta Lászlóa Bénesa z Borussie Mönchengladbach.

Dvadsaťdvaročný bývalý hráč Žiliny má v Brescii značnú zápasovú vyťaženosť. Mužstvu síce patrí momentálne posledné miesto v tabuľke, má ale o zápas menej a jeho herná tvár nie je až taká zlá, ako ukazuje postavenie. Špalekovým novým trénerom sa len pred pár dňami stal majster sveta z roku 2006 Fabio Grosso a v klube veria, že ligový nováčik začne dosahovať lepšie výsledky.

"V Taliansku som šťastný a spokojný. Som tam skoro dva roky, už som sa udomácnil. Máme nového trénera, dúfam, že začneme zbierať body. V tabuľke sme dolu, máme ale ešte zápas k dobru a liga je ešte dlhá. V klube bolo len málo zápasov, do ktorých som nenastúpil. S vyťaženosťou som určite spokojný," povedal Špalek na utorňajšom mediálnom termíne reprezentácie pred zápasmi v Chorvátsku (sobota 16. novembra) a s Azerbajdžanom (utorok 19. novembra).

Špaleka pozvánka od českého kouča SR Pavla Hapala prekvapila: "Bol som milo prekvapený. Som rád, že tu môžem byť pri týchto dvoch zápasoch. Pre mňa je to pocta, že tu môžem vôbec byť. Ani som nečakal, že by mňa nominovali namiesto Laciho. Komunikujeme spolu skoro každý deň, je mi ľúto, že je zranený. Dúfam, že to nie je nič vážne, a že sa dá rýchlo dokopy. Je to ale tu, som rád a budem sa snažiť odovzdať maximum. Nervozitu nepociťujem, futbal robím rád," povedal futbalista, ktorého kouč Hapal nominoval aj na ME hráčov do 21 rokov 2017 v Poľsku, tam ale do hry nezasiahol. 

"S trénerom Hapalom som bol v úspešnej kvalifikácii v 21-ke, tiež som dostal pozvánku na dva posledné zápasy a postúpilo sa. Verím, že to bude aj teraz tak. Chorváti majú obrovskú kvalitu, ale aj my máme výborných hráčov. Verím, že tam dokážeme uhrať dobrý výsledok. Prvý zápas som sledoval z domu, nepodaril sa nám zvládnuť ho. Myslím si, ale že slovenské mužstvo môže v Chorvátsku uspieť," dodal.

Dvadsaťtriročný Valjent odohral v tomto ročníku La Ligy plnú minutáž. "Som spokojný, keď hráč hrá, je to najlepšie čo môže byť. Užívam si to," uviedol trojnásobný reprezentant SR, ktorý si uvedomuje, o čo Slovensko hrá v Rijeke a Trnave: "Sú to dva najdôležitejšie zápasy, veď už iné nezostávajú. Situácia v skupine je taká, aká je a vďakabohu to ešte stále máme vo vlastných rukách. Obaja hráme o veľa. Aj Chorváti bojujú o postup a my vieme, čo potrebujeme. Musíme podať nadštandardný výkon."

Septembrový domáci debakel s tímom kouča Zlatka Daliča 0:4 je už podľa Valjenta minulosťou: "Už sme to viackrát komentovali, my sme hrali zle a Chorvátom zápas vyšiel veľmi dobre od prvej minúty. Keď doma prehráte 0:4, nie je veľa o čom rozprávať. Sústrediť sa ale už treba na zápas u nich."


Tagy: Slovensko Nikolas Špalek

Zdroj:
športky
Autor:
© Zoznam/Michal Driapsa
Foto:
Športky; Video: Športky

DISKUSIA