VIDEO Európska legenda navždy zvečnená: Dokonalé vyjadrenie vďaky? Milión slov by bolo málo

Vďaka za všetko, druhý otec
Vďaka za všetko, druhý otec

SAN ANTONIO - Za basketbalový klub San Antonio Spurs si už nikto neoblečie dres s číslom deväť. V pondelok ho totiž pred domácim zápasom s Memphisom slávnostne vyvesili pod strechu AT&T Center, čím vzdali hold francúzskemu rozohrávačovi Tonymu Parkerovi.

Ten pôsobil v tíme zo štátu Texas dlhých 17 sezón a štyrikrát sa tešil z trofeje Larryho O'Briena pre víťaza NBA. V roku 2007 bol vyhlásený za najužitočnejšieho hráča finálovej série, vôbec ako prvý Európan v histórii zámorskej profiligy. Slávnostnú ceremóniu mierne pokazil výsledok zápasu, v ktorom zverenci legendárneho Gregga Popovicha podľahli Grizzlies 109:113.

Parker sa stal jubilejným desiatym hráčom, ktorého si organizácia Spurs uctila vyradením čísla dresu. Šesťkrát si zahral v Zápase hviezd, drží klubový rekord v počte asistencii (6829), dosiahol štvrtý najvyšší počet bodov (18 943) a iba Tim Duncan odohral viac duelov za Spurs než on. "Ďakujem všetkým fanúšikom. San Antonio bude vždy mojim domovom. Je veľmi dôležité, aby ste to vedeli," skonštatoval vo svojej slávnostnej reči Tony Parker.

Rodákovi z belgických Brúgg sa dostalo rovnakej pocty, ako jeho hviezdnym kolegom. S Timom Duncanom a Manu Ginobilim vytvorili trio, ktoré v play-off spoločne dosiahlo 126 víťazstiev. Všetko to bolo pod vedením dnes 70-ročného Gregga Popovicha, ktorý bol na Parkera neraz tvrdý. "Pop v ňom niečo videl a postupne ich rešpekt narastal a narastal. Tony bol najtvrdšie trénovaný hráč zo všetkých. Veľmi rýchlo herne rástol a nie je nikto iný, koho by som chcel za rozohrávača vo svojej kariére. Ďakujem ti, Tony," vyjadril sa podľa NBA.com Duncan.

V podobnom duchu pokračoval aj Argentínčan Manu Ginobili. "Mali sme rozohrávača, ktorý mi veril od prvého dňa. Jeho sebavedomie a optimizmus boli nákazlivé. Vedel, čo môžem na palubovke urobiť. Spomínam si na stovky večerí a konverzácii v zadnej časti autobusu. Ďakujem za všetko a želám ti všetko najlepšie po skončení tvojej kariéry," uviedol Ginobili na adresu svojho bývalého francúzskeho spoluhráča, ktorý poslednú sezónu kariéry odohral za Charlotte Hornets.


Tagy: Manu Ginobili Tim Duncan Tony Parker San Antonio Spurs Gregg Popovich

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA/AP/Eric Gay; Video: YouTube/NBA

DISKUSIA