Ak by žil v inej ére, vyhral by podstatne viac: Český tenis opúšťa ťažko nahraditeľná ikona

Tomáš Berdych
Tomáš Berdych

PRAHA - S kariérou lúčiaci sa Tomáš Berdych bol podľa svojich niekdajších trénerov Jaroslava Navrátila a Tomáša Krupu tenisovo inteligentný a konzistentný hráč. Chýba mu iba grandslamový titul, ale podľa Navrátilla mal smolu, že hral v ére Rogera Federera, Rafaela Nadala a Novaka Djokoviča.

Úžasný športovec a absolútny profesionál

"Má za sebou dlhú a veľmi úspešnú kariéru. Je jedným z najlepších hráčov celej našej histórie," povedal Navrátil, pod ktorého vedením vstúpil Berdych do sveta veľkého tenisu. "Bol úžasný športovec a absolútny profesionál. Som vďačný, že som s ním mohol stráviť šesť rokov práce na top úrovni," dodal Krupa, pod ktorým sa rodák z Valašeského Meziřičí usadil medzi špičkou a päťkrát si zahral Turnaj majstrov. 

Práve v Londýne na Masters, kam sa kvalifikoval celkom šesťkrát, sa Berdych v sobotu vo veku 34 rokov rozlúči kvôli zdraovným problémom s kariérou. Navrátil prevzal Berdycha ako šestnásťročný talent. Vtedy ho manažér Miroslav Černošek v Prostějove požiadal, či by nad ním neprevzal dohľad. "Je to šikovný chlapec, či by som do toho šiel. Bol vysoký mal výborný servis a veľmi dobrý forehand, ale horší pohyb a veľmi zlý backhand," spomínal Navrátil na rok 2001. 

Rapídny nárast kvality

Berdych sa začal rýchlo zlepšovať. O rok neskôr vyhral prvé dva turnaje kategórie Futures a v ďalšej sezóne pridal už i triumfy na challengroch. "Bol nesmierne pracovitý a tenisovo inteligentný," zopakoval Navrátil niekoľkokrát a dodal: "Prelom nastal v jeho devätnástke, keď v Palerme v roku 2004 vyhral prvý titul na ATP." 

V spomenutom roku 2004 na seba Berdych upozornil najväčšmi na olympiáde v Aténach, kde vyradil vtedajšiu svetovú jednotku Rogera Federera. Už vtedy ukázal svoje veľké zbrane. "Opieral sa o tvrdý forehand a servis. Hral rýchlo, veľmi zapracoval na pohybe a šesť rokov sa udržal v svetovej desiatke," vyzdvihol Navrátil. 

Za Navrátila získal Berdych štyri tituly a medzi nimi i ten najväčší, vavrín z turnaja série Masters v hale v Paríži v roku 2005. Od Navrátila odišiel na jeseň 2008, ale stretávali sa v daviscupovom tíme. Spoločne s kapitánom Navrátilom a Radkom Štěpánkom vybojovali v rokoch 2012 a 2013 slávnu "šalátovú misu". 

Hotový a odhodlaný hráč

Krupa sa začal podieľať na Berdychovom vývoji v novembri 2008. "Preberal som v podstate hotového hráča, dokončovali sme detaily v hre. Väčšinou bol absolútne v pohode, odovzdal, čo človek chcel, a nemusel som ho extra nútiť. Urobil, čo som od neho chcel, a pridal si i svoje. Vedel, čo chce. Iba potreboval nasmerovať," uviedol Krupa. 

Berdych sa vypracoval na jedného z najstabilnejších hráčov. Prezývali ho Mr. Consistent, pretože hral vyrovnane ako stroj. "S rebríčkovo horšími prehrával len minimálne a dokazoval to na každom turnaji. Konzistencia bola obdivuhodná a každý rok atakoval 50 výhier za sezónu, to je neuveriteľné," uviedol Krupa. 

Stretol troch najlepších v histórii, to bola jeho smola

Najlepšie vystihuje Berdychovu vyrovnanosť rebríček. Šesť rokov bez prestávky bol v elitnej desiatke a sedemkrát po sebe ukončil sezónu v Top 10. Iba jeden sen nikdy nenaplnil. Grandslamový titul mu unikol, jeho najlepším počinom bolo finále Wimbledonu v roku 2010. 

"Mal smolu, že vo svojej kariére stretol Federera, Nadala, Djokoviča a Murrayho. Grandslamový titul by si zaslúži," povedal Navrátil. "Jednoducho tí štyria boli o kúsok lepší a troch za sebou nedokázal poraziť," dodal Krupa. 

Berdych, povahou introvert, síce nezískal grandslamový vavrín, ale ako jeden z mála sa v Austrálii, Paríži, Londýne i New Yorku dokázal dostať do semifinále. "To je skrátka top úroveň a ukazuje to jeho kvality. talent na tenis mal obrovský," preniesol Krupa, ktorý oslavoval s Berdychom titul na okruhu ATP v šiestich prípadoch. 

Po Krupovi spolupracoval Berdych s Danielom Vallverduom z Venezuely, desať mesiacov na prelome rokov 2016 a 2017 mal v roli superkouča Gorana Ivaniševiča a od polky roku 2017 až do konca kariéry mu pomáhal Martin Štěpánek. 

 

 


Tagy: Tomáš Berdych Jaroslav Navrátil Tomáš Krupa

Zdroj:
ČTK
Foto:
SITA/AP/Aaron Favila; Twitter/Ben Rothenberg

DISKUSIA