Slovákov čaká kľúčový boj s Chorvátskom: Šesť tímov má EURO vo vrecku, ďalších štrnásť na dosah

Luka Modrič a Marek Hamšík
Luka Modrič a Marek Hamšík

BRATISLAVA - Futbalová kvalifikácia o postup na majstrovstvá Európy 2020 vstupuje do svojej záverečnej časti. Po novembrových kvalifikačných zápasoch si miestenku na šampionát zabezpečí 20 krajín, z toho šesť ju už má "vo vrecku". V hre naďalej zostávajú aj reprezentanti Slovenska. V E-skupine doteraz nazbierali 10 bodov a figurujú na treťom mieste tabuľky s dvojbodovým mankom na druhých Maďarov a štvorbodovým odstupom na vedúcich Chorvátov. Šancu na postup má ešte aj štvrtý Wales s ôsmimi bodmi.

Zverencov Pavla Hapala 16. novembra čakajú vicemajstri sveta Chorváti a o tri dni neskôr ukončia kvalifikáciu domácim duelom s Azerbajdžanom. Slováci majú všetko vo svojich rukách - ak získajú šesť bodov, miesto na šampionáte majú isté. Teoreticky im na postup môže stačiť aj celkový zisk trinástich bodov za predpokladu, že Maďarsko v utorok 19.11. vo svojom záverečnom dueli nezvíťazí vo Walese. Slovenskí reprezentanti majú šancu na postup aj v prípade triumfu zverencov kouča Ryana Giggsa, avšak iba vtedy, ak Walesania predtým nezískajú tri body v Azerbajdžane.

Už vo štvrtok si môžu v A-skupine zabezpečiť postup Angličania a Česi. Hráčom z "kolísky futbalu" stačí v londýnskom Wembley získať aspoň bod s výberom Čiernej Hory, zverenci Jaroslava Šilhavého k postupovej definitíve potrebujú v domácom prostredí zdolať Kosovo, ktoré má momentálne len o bod menej než Česko. V B-skupine si prehrou na Ukrajine skomplikovali situáciu Portugalčania, keďže Srbi sa na nich dotiahli na rozdiel bodu. Majstri Európy však majú všetko vo vlastných rukách a nahráva im aj priaznivý žreb. Partiu okolo Cristiana Ronalda čaká doma Litva a na záver kvalifikácie sa predstaví v Luxembursku. Hráčov Srbska čakajú najprv Luxemburčania a potom Ukrajinci.

V "céčku" majú výbery Holandska a Nemecko po 15 bodov, tím Severného Írska zatiaľ nazbieral 12 bodov. O postupujúcich sa môže rozhodnúť už v sobotu za predpokladu, že "Oranjes" neprehrajú v Belfaste a Nemecko v domácom prostredí zdolá Bielorusko. Teoreticky môžu v konečnom účtovaní skončiť spomenutý tri reprezentácie so zhodným počtom 18 bodov - v takom prípade by rozhodovala tabuľka ich vzájomných zápasov. V D-skupine sú Švajčiari síce až tretí, ale majú veľkú šancu postúpiť, keďže sa od nich očakáva šesť bodov zo zápasov proti Gruzínsku a Gibraltáru. Ak sa tak stane, o druhú postupovú pozíciu si to "rozdajú" vo vzájomnom súboji Dáni a Íri. Tím Dánska ešte čaká "povinná jazda" s Gibraltárom a ak ju zvládne, bude mu v Dubline stačiť bod. Íri v takom prípade budú potrebovať zisk troch bodov.

V F-skupine si už zaistili postup Španieli a blízko k nemu sú aj Švédi. Čaká ich ešte zápas s tretími Rumunmi, ktorí zaostávajú iba o jeden bod. Zverenci Cosmina Contru by v tomto súboji potrebovali zvíťaziť aspoň o dva góly, následne by im stačil zisk bodu v Španielsku. Vychádza sa totiž z predpokladu, že Švédi v záverečnom kvalifikačnom zápase doma zdolajú Faerské ostrovy. V "géčku" postúpili Poliaci, druhým Rakúšanom stačí k definitíve zisk bodu v domácom dueli so Severným Macedónskom.

V H-skupine strácajú Islanďania na vedúci tandem Francúzsko, Turecko (obaja po 19 bodov) štyri body, pričom získať ich môžu ešte šesť. Na zachovanie postupovej nádeje musia vyhrať oba novembrové zápasy vrátane toho na pôde hráčov z "krajiny polmesiaca". Ďalej budú čakať na prípadné zaváhanie Turkov v Andorre či stratu viac ako štyroch bodov Francúzov v súbojoch s výbermi Moldavska a Albánska. V I-skupine už postúpili Belgicko a Rusko, J-skupinu určite ovládne zatiaľ stopercentné Taliansko a k senzačnému postupu Fínska stačí tímu okolo bratislavského rodáka brankára Lukáša Hradeckého v piatok zdolať Lichtenštajnsko.


Zdroj:
SITA
Foto:
TASR/Pavel Neubauer

DISKUSIA