Z príjemného návratu do NHL doslova nočná mora: Utopená ruská hviezda, riešenie bohviekde

Iľja KovaľčukIľja Kovaľčuk Zdroj: SITA/AP/Craig Lassig

LOS ANGELES - 897 zápasov, 859 bodov, 436 gólov. Vskutku úctyhodná bilancia, ešte dupľom v NHL. Tieto čísla patria 36-ročnému Iľjovi Kovaľčukovi, ktorý sa do zámoria vrátil po piatich rokoch v drese SKA Petrohrad. Obnovené pôsobenie pred kanadsko-americkými fanúšikmi si však určite predstavoval úplne inak.

V utorňajšom víťaznom zápase LA Kings proti Minnesote (3:1) sa ocitiol iba na tribúne, informoval o tom "insider" Sportsnet Elliotte Friedmann. Mnohí fanúšikovia sa teda začali pýtať, čo sa znovu deje v prípade slávneho ruského krídelníka. Veď nový tréner Todd McLellan mal byť mužom, ktorý oživí nielen celé mužstvo Kings, ale tiež si vytvorí vzťah s Kovaľčukom a hviezda z ruského Tveru bude znova šťastná. 

"Považujeme ho za zdravého náhradníka, rovnako ako Adriana Kempeho. Dôvod, prečo sme dnes nič nepovedali, bol ten, že hráme zápas. Je zdravý náhradník. Neviem, v akej zostave nastúpime vo štvrtok a v sobotu. Je zdravý náhradník," vyjadril sa generálny manažér Rob Blake ešte v utorok pred zápasom s Minnesotou. 

Iľja Kovaľčuk Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/Matt Slocum

Podobná situácia sa vyskytla aj v predošlej sezóne. Kovaľčuk upadol tak trochu do nemilosti bývalého kouča Willieho Desjardinsa a v závere ročníka už nehrával. Keď Kings absolvovali trojzápasový trip na kanadskej pôde, Kovaľčuk zostal doma a neskôr zavesil na svoj Instagram fotku, ako si v uliciach LA vychutnáva zmrzlinu so svojím synom. 

V minulom ročníku čakal Kovaľčuk na preradenie do štvrtého útoku až do 25. novembra, tento rok to prišlo omnoho skôr, a to 9. novembra v Montreale. Prvý mesiac doprial ruskému snajperovi tri góly a šesť asistencií v 17 záapsoch. Je však mrzuté, že muž, ktorý mal vylepšiť koncovku tímu a zdvinúť presilovky, má v 81 zápasoch na konte päť presilovkových zásahov. V tejto sezóne zatiaľ vystrelil na bránu iba 35-krát, zatiaľ čo jeho krajan Ovečkin až 99-krát. 

Iľja Kovaľčuk Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/Michael Owen Baker

Kovaľčuk a Kings spolu uzavreli zmluvu v lete 2018 na tri roky za 18,75 miliónov amerických dolárov. Doterajší rok a dva mesiace pripomínajú skôr krachujúce manželstvo, ktoré by sa malo v najbližšej dobe rozviesť, avšak obe strany sa akosi snažia o oživenie vzťahu všemožnými spôsobmi. V prebiehajúcom ročníku však nemôžu Kovaľčuka nikam vymeniť bez jeho súhlasu, pretože práve touto klauzulou oplýva jeho kontrakt. 

Pierre LeBrun z portálu The Athletic však uviedol, že podpisový bonus bude Kovaľčukovi vyplatený 15. decembra. V prípade, že po tomto dátume by ho nejaký tím chcel získať, čiastka sa bude rátať z "cap hitu" 700 000 dolárov. Iľjov plat sa v ročníku 2019/20 uvádza podľa webu capfriendly.com na rovných šesť miliónov. Kings by zrejme najradšej vymenili svojho drahého hráča niekam inam, pretože prechádzajú prestavbou a nespokojná drahá hviezda im situáciu veľmi nerieši. 

Viac o téme: Iľja Kovaľčuk Los Angeles Kings
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/AP/Craig Lassig
  • Zdroj: Športky - Ondrej Herceg

Súvisiace články