VIDEO Česi po obrate slávia postup na EURO, gólové kanonády v podaní Anglicka a Portugalska

Vladimir Darida a Fidan AlitiVladimir Darida a Fidan Aliti Zdroj: SITA/AP - Petr David Josek

ISTANBUL - Futbalisti Turecka, Francúzska, Anglicka a Česka sa stali ďalšími istými účastníkmi majstrovstiev Európy 2020. Turkom stačila k postupu štvrtková remíza 0:0 doma proti Islandu v zápase H-skupiny. Tento výsledok vyhovoval aj Francúzom, keďže majú lepšie vzájomné zápasy s ostrovanmi. Už pred večerným duelom s Moldavskom vedeli, že sa určite predstavia na Eure.

Turkom stačilo k definitíve postupu remizovať a tomu podriadili aj taktiku zápasu. Ani zaplnený štadión v Istanbule ich nevyprovokoval k väčšej ofenzíve a zápas priniesol minimum šancí. Najväčšiu mali napokon Islanďania v 82. minúte, keď po rohovom kope hlavičkoval Hórdur Magnússon a Merih Demirel odvrátil loptu z bránkovej čiary.

Angličania razantným spôsobom doplnili menoslov účastníkov šampionátu, vo Wembley zdolali Čiernu Horu 7:0. Troma gólmi už v prvom polčase sa prezentoval Harry Kane. Česi si mohli zaistiť postup v priamom súboji s Kosovom, no dlho sa trápili. V 50. min ich zmrazil hlavičkou útočník Sheffieldu Wednesday Atdhe Nuhiu, ktorý zužitkoval výborný center do šestnástky od ďalšieho hráča z druhej anglickej ligy Florenta Hadergjonaja z Huddersfieldu. Lenže Česi ukázali mentálnu silu a duel otočili. V 71. min trafil spoza šestnástky presne k žrdi Alex Král a po rohovom kope doklepol loptu do siete Ondřej Čelůstka v 79. min.

Michael Krmenčík a Florent Galéria fotiek (12) Zdroj: SITA/AP - Petr David Josek

V B-skupine sa Srbi udržali v hre tesným víťazstvom nad Luxemburskom 3:2, no Portugalci majú všetko vo svojich rukách. K postupu potrebujú zdolať v záverečných dvoch dueloch slabších súperov a začali vysokým víťazstvom proti Litve 6:0. Cristiano Ronaldo zaznamenal hetrik.

A-skupina:

Londýn
Anglicko - Čierna Hora 7:0 (5:0)
Góly: 19., 24. a 37. Kane, 11. Oxlade-Chamberlain, 30. Rashford, 66. Šofranac (vlastný), 84. Abraham